Salon şubat ayında hız kesmiyor

Salon Şubat ayında da müziğe olan hakimiyetini kanıtlamış müzisyenlerin solo projeleri ile gruplarını sahnesine konuk etmeye devam ediyor. Salon İKSV'nin şubat programından sizler için derledik.

896
PAYLAŞ

1The Wanton Bishops

4 Şubat Cumartesi
Ayakta (tam) 50 TL, Öğrenci 40 TL
Konser: 22.30
Kapı Açılış: 21.30

Blues, garage rock grubu The Wanton Bishops, Beyrut’ta bir blues barın önünde gerçekleşen kavganın ortasında tanışan ve arkadaşlıklarını kavga sonrasında içtikleri birkaç kadehe bağlayan Nader ve Eddy tarafından kuruldu. The Black Keys ve Black Rebel Motorcycle Club ile birlikte garage rock’ın yeniden doğuşunda büyük rol oynayan ve Orta Doğu’dan çıkan en önemli projelerden biri oldu. Aşk, para ve bu ikisinin yokluğundan ve tabii yalnızlıktan bahsettikleri tuşesi yüksek şarkılarıyla dinleyen herkesi dans ettirdiler. En çok sevildikleri şehirler arasında yer alan İstanbul’da çok özledikleri hayranlarıyla buluşmak üzere Salon’a konuk olan The Wanton Bishops, 4 Şubat Cumartesi akşamı saat 22.30’da sahneyi devralıyor.

2Luke Elliot

9 Şubat Perşembe
Oturmalı (numarasız) Tam 50 TL, Ayakta 40 TL, Öğrenci 30 TL
Konser: 21.30
Kapı: 21.00

New Jerseyli şarkıcı, söz yazarı Luke Elliot, sekiz yaşında piyano çalmaya başladı, ilk bestesini tamamladığında sadece 13 yaşındaydı. İlk kısacalarını 2010’da yayımladı. Philadelphia, New Jersey ve New York City’de gerçekleştirdiği sayısız performanslardan biri esnasında Rihanna’nın eski menajeri tarafından keşfedildi. Göz açıp kapayıncaya kadar müzik kariyerini kıtalar arası bir başarıya dönüştü. İskandinav ülkelerinde verdiği konserlerde hatrı sayılır bir hayran kitlesi edindi. Sonic Youth, Dinosaur Jr. ve Kurt Vile’dan tanıdığımız indie ikonu prodüktör John Agnello ile çalıştığı “Dressed for the Occasion” ile Nordik ülkelerinde geçtiğimiz yılın en çok dinlenen müzisyeni oldu. Luke Elliot, şimdi de zamansız müziğini, ozanlara meydan okuyan vokalleriyle beraber 9 Şubat Perşembe akşamı saat 21.30’da dinleyici ile buluşturmak için Salon’a konuk oluyor.

3%100 Müzik: The Dears


11 Şubat Cumartesi
Ayakta (tam) 50 TL, Öğrenci 40 TL
Konser: 22.30
Kapı: 22.00

Kanada’nın indie rock külliyatının en değerli üyelerinden biri olarak tanınan The Dears, Salon sahnesinden dinleyiciye seslenecek. Grup, 1995’te Montreal’de kurulduktan sonra ilk önce kendi evinde daha sonra ise dünya müzik sahnesinde önemli bir yer edindi. Grubun sesi ve yüzü Murray Lightburn’ün vokali, Morrissey ve Damon Albarn’un tek potada eritilmiş hâli olarak dikkat çeken The Dears, canlı performanslarıyla da zihinlerde yer eden gruplardan bir tanesi. 2012’de İstanbul Caz Festivali’ne konuk olduktan sonra Mart 2016’da Salon izleyicisiyle tanışan The Dears, son albümleri Times Infinity Volume One’ın yayımlanmasından hemen sonra 11 Şubat Cumartesi akşamı saat 22.30’da bir kez daha Salon’da.

4Redd

17 Şubat Cuma
Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Konser: 22.0
Kapı: 21.00

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan, yerli sahnenin en saygıdeğer rock gruplarından Redd, 2005’te kurulduktan sonra çeşitli konser serilerine ve soundtrack çalışmalarına imza attı. Farklı sosyal sorumluluk projeleri ve konserlerinde ön saflarda yer alan Redd, yaptıkları açıklamalar, muhalif duruşları, basın özgürlüğünün yanında duran tavırları ve müzik sansürüne karşı çıkışlarıyla tanındı ve kısa sürede onları dinleyen herkesin sevgisini kazandı. Yayımladıkları her albümde yepyeni bir anlayışla ve fakat benimsedikleri tarzlarından ve çizgilerinden hiç şaşmayan Redd, müziği taçlandırmak için 17 Şubat Cuma akşamı saat 22.00’da Salon’da.

5Kat Frankie

25 Şubat Cumartesi
Oturmalı (numarasız) 50 TL, Ayakta (tam) 40 TL, Öğrenci 30 TL
Konser: 21.30
Kapı: 21.00

Avustralyalı şarkıcı, söz yazarı Kat Frankie, genç yaşta müzikle tanışan isimlerden. Altı yaşında gitar çalıp beste yapmaya başlayan Kat Frankie’nin en büyük ilham kaynağı Simon & Garfunkel’di. Sonrasında kontrbas ve piyano ile de yeteneklerini geliştiren Avustralyalı şarkıcı, bir alçalıp bir yükselen, vurgusu yüksek davul ritimleriyle aynı ölçekte sert vokalleriyle dinleyenlerin zihninde yer edindi. Maskülen tarzı ve sert tavrıyla özellikle kadın müzikseverlerin en karizmatik bulduğu müzisyenlerden Kat Frankie, 25 Şubat Cumartesi akşamı saat 21.30’da Salon dinleyicisiyle bir araya gelecek.

PAYLAŞ