Dünyanın en güvenli şehirleri belirlendi

40 göstergeye bağlı olarak şehirleri, dijital güvenlik, sağlık güvenliği, altyapı güvenliği ve kişisel güvenlik gibi dört tema üzerinden değerlendiren bir endeks en güvenli şehirleri seçti.

1364
PAYLAŞ

Dünya nüfusunun büyük bir kısmı şehirlerde yaşıyor, bu nedenle güvenlik, hangisinde yaşayacağınızı seçmek konusunda öncelik taşıyor. Kent güvenliği üzerine bir rapor hazırlayan Economist Intelligence Unit’e göre, Kuzey Amerika’daki insanların yaklaşık yüzde 82’si şehirlerde yaşıyor. EIU, 40 göstergeye bağlı olarak şehirleri, dijital güvenlik, sağlık güvenliği, altyapı güvenliği ve kişisel güvenlik gibi dört temaya bölerek 100’ün üzerinden puanladığı raporunda katılımcı 50 ülkeden 15’ini dünyanın en güvenli şehirleri seçti. İşte bu şehirler:

15

Barselona (75.16)

Üç yıl önce Barselona şehir konseyi, sokaklarda ve metroda polis sayısını artırmaya karar verdi. Bu yöntem stratejik suçları yüzde 32 oranında düşürerek başarılı sonuç verdi.

14

Montreal (75.6)

EIU’ya göre bu Kanada kenti, iş ortamı itibariyle dünyada dördüncü sıradayken gıda güvenliği açısından da sekizinci sırada bulunuyor. Bu da onu yaşanacak en güvenli yerlerden biri haline getiriyor.

13

Taipei (76.51)

Taipei genel emniyet açısından 13. sırada ama vatandaşlarının kişisel güvenliği açısından dördüncülüğü elinde tutuyor.

12

San Francisco (76.63)

2014 yılında San Francisco, nüfus yoğunluğundan göç ve iklim değişikliğine kadar her şeyi denetlemekle yükümlü bir başkan yardımcısı görevlisi belirledi bu da onu en güvenli 12’inci kent yapan etmenlerden biri.

11

Hong Kong (77.24)

Hong Kong, siber güvenlik konusunda dünyanın ilk beşi arasında yer alıyor ve bu da genel sıralamasını yükseltmeye yardımcı oluyor.

10

New York (78.06)

ABD finansal sermaye, dünyadaki sağlık güvenliği açısından ikinci sırada, yani herhangi bir salgın hastalık trajedisi için hazırlıklı.

9

Melbourne (78.67)

Avustralya’nın Melbourne kenti, karayolu ve demiryolu kazalarını en aza indirgemek için geliştirdiği altyapı güvenliği ile dünyanın en güvenli yerlerinden biri.

8

Toronto (78.81)

Toronto, yaşama maliyeti ve iş ortamı da dahil olmak üzere beş sıralamanın hesaba katılmasıyla dünyadaki en yaşanabilir şehirlerden biri oluyor.

7

Zürih (78.84)

İsviçre kenti hem altyapı hem de sağlık güvenliği açısından birinci sırada ve bu da genel güvenlik konusunda pozisyonunu artırıyor.

6

Sidney (78.91)

Sidney, altyapı güvenliği ile yine aynı alanda yüksek sıralarda yer alan Melbourne’u geçerek ilk altıya giriyor. Sidney, güvenli ulaşım açısından dünya sıralamasında üçüncü.

5

Amsterdam (79.19)

Amsterdam kenti, 800.000’den daha az nüfusuyla güvenli şehirler listesinde en üst sıralarda yer alan en küçük şehirlerden biri.

4

Stockholm (80.02)

İsveç başkenti, siber güvenlik açısından da en iyi 10 şehir arasına giren tek Avrupa kenti. O listenin geri kalan kısmı Asya ve Amerika şehirlerinden oluşuyor.

3

Osaka (82.36)

Japonya’nın Osaka kenti, kişisel güvenlik açısından dünya genelinde ikinci sırada yer alsa da, siber güvenlik açısından beşinci sırada yer alıyor.

2

Singapur (84.61)

Singapur şehir devleti, kişisel güvenlik ve iş ortamında birinci sırada gelsede ancak genel toplamda kutup pozisyonunu kaçırıyor.

1

Tokyo (85.63)

Dünyanın en kalabalık şehri olan Tokgi EIU endeksine göre en güvenli şehir. 38 milyonluk bir nüfusa sahip Tokyo belki ucuz değil ancak çok güvenli.

PAYLAŞ