Hindistan cevizi yağı ile cilt bakımı

Yeryüzündeki en muazzam cilt (ve gıda) içerik maddelerinden biri olan hindistan cevizi yağının ciltteki faydaları saymakla bitmiyor. Cildinizi hem nemlendirmek, hem sivilcelerden arındırmak hem de gündelik temizlik ve bakımı için bu mucizevi gıdadan faydalanabilirsiniz.

1286
PAYLAŞ

Dünyanın en çok yönlü cilt (ve gıda) içerik maddelerinden biri olan hindistan cevizi yağının ciltteki faydaları arasında, altta yatan epidermal dokuyu güçlendirmek, ölü deri hücrelerini yok etmek, güneş yanığından korumak ve antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olmak yer alır. Araştırmalara göre, hindistan cevizi yağı, epidermal bariyer fonksiyonundaki kusurlar ve atopik dermatit (AD) de dahil olmak üzere deri inflamasyonu ile karakterize edilen kronik cilt hastalıklarıyla savaşacak kadar güçlü.’

Cildinizi temizlemek, nemlendirmek, makyajınızı silmek, yaraları ve yara izlerini iyileştirmek için hindistan cevizi yağını kullanabilirsiniz. Ağızdan kullanılan hindistancevizi yağı cildiniz için de faydalıdır. Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir, ayrıca sindirim sisteminizi düzenlemeye ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olan birtakım sağlıklı yağlar içerir. İşte yüzünüzde hindistan cevizi yağı kullanmaya başlamanızın nedenlerinden bazıları:

Nemlendirici özellikleri
Hindistan Cevizi, mükemmel bir cilt nemlendiricisidir. Tüm bu doğal, yenilebilir yağ, tartışmasız olarak doğadaki en iyi nemlendiricidir Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığında katı halde kalır, ancak anavatanı olan tropik bölgelerde sıvı halini korur. Katılaşmış hindistan cevizi yağı düz jöle benzeri bir dokuya sahiptir, ancak cildinizde yapışkan veya yağlı his bırakmaz.
Hindistan cevizi yağı cildinize uyguladığınız anda, herhangi bir kalıntı bırakmadan erir. Cildin gözeneklerine kolayca sızar, derinlemesine ve iyice nemlendirir.

Kullanımı
Kuru bir cildiniz varsa, yıkayıp ve hafifçe havluyla kuruladıktan sonra yüzünüze hindistan cevizi yağını doğrudan uygulayabilirsiniz. Bir avucunuza sadece ¼ çay kaşığı yağ alıp diğeriyle ovun. Her iki avucunuzla birlikte yüz üzerine uygulayın, hafifçe masaj yapın. Yağın deriye nüfuz etmesi için 5-10 dakika bekleyin ve fazlalıkları yumuşak pamuklu bir havluyla silin. Cilt yüzeyindeki buharlaşmayla nem kaybını önlemek için ihtiyacınız olan tek şey ince bir tabaka.

Yağlı ciltler için ise yüzünüzü yumuşak bir sabunla yıkadıktan sonra ben mari usulüyle eritilmiş hindistancevizi yağını uygulayın. 15 dakika bekletin. Ilık suyla yıkayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Kürü birkaç gün boyunca tekrarlayın. İlk etapta sivilceleriniz artabilir ancak çok şiddetli olmadığı sürece göz ardı edebilirsiniz. Cildiniz sonunda sebum salgısını azaltacaktır.

Makyaj temizleme
Makyajı silerken çok fazla sürtünme oluşması ve cildinizin zarar görmesini önlemek için yüzün her tarafına pamuklu yardımı ile hindistan cevizi yağını uygulayın. 5 dakika bekletin ve ılık su ve hafif sabun ile yıkayın. Gerekirse uygulamayı tekrarlayın.
Gözlerinizi sıkıca kapatın ve hindistan cevizi yağına batırılmış makyaj temizleme pamuğunu üzerlerine kapatın, birkaç dakika içinde yağ, suya dayanıklı maskara ve göz makyajını çözecek ve böylece onları hafifçe silerek çıkartabileceksiniz. Hindistan cevizi yağı göze girerse, biraz acıtabilir, ancak kesinlikle sağlık açısından risk oluşturmamaktadır. Hatta bu yağ göz hastalıklarını tedavi eden birçok bitkisel preparatta kullanılır.

Cilt temizliği
Kuru ve normal cilt için, 2 çorba kaşığı badem ununu sert bir hamur yapacak biçimde hindistan cevizi yağı ve süt ile karıştırın ve yüzünüze uygulayın. Normal ciltler için badem unu yerine toz yulaf ezmesini de kullanabilirsiniz, ancak kuru cilt için çok fazla gelebilir. Bir havluyu çok sıcak suda ıslatın ve kür hala yüzünüzdeyken 10-15 dakika yüzünüze koyun. Tüm gözenekleri temizlemek için cildinizi önce ılık suyla yıkayın daha sonra gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmak için buz gibi soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Yüzünüzü kendi kendine kurumaya bırakın ve nemi cilde hapsetmek için çok ince bir hindistan cevizi yağı tabakası uygulayın.

Yağlı ciltler için, ise cildi soyucu bir kür mevcut. Pirinç unu ya da yulaf ezmesi ve hindistan cevizi yağını karıştırarak bir macunu yapın. Karışıma bir çay kaşığı limon suyu veya birkaç damla limon yağı ekleyebilirsiniz. Yüze uygulayın ve yüzünüzü 15-20 dakika boyunca ısınmış bir havlu ile örtün. Hatta daha iyisi yüzünüzü beş dakika boyunca buğulayın. Bu, tüm gözeneklerinizi açar ve yağla yumuşatılmış derin kirden kurtulmanıza yardımcı olur. İşlemin sonunda cildinizi sabun ve ılık suyla yıkayın.

PAYLAŞ