Pinter’in başyapıtı Bo Sahne’de

BO Sahne, ocak ayında Nobel ödüllü Harold Pinter’ın başyapıtlarından biri kabul edilen "Kapıcı" oyununu seyirciyle buluşturmaya devam ediyor.

909
PAYLAŞ

Dünya tiyatrosunun en önemli yazarlarından Nobel ödüllü Harold Pinter’ın başyapıtlarından biri kabul edilen “Kapıcı” yeni yılın ilk ayında BO Sahne’de seyirciyle buluşmaya devam edecek.

Oyun, sokakta yaşayan bir serserinin, kendi evinde tadilat işleriyle uğraşan Aston tarafından yaşadığı yere getirilmesi ve Aston’ın kardeşi Mick’in de olaya dahil olmasıyla bu üç tuhaf tip arasında geçen güç mücadelesini hem eğlenceli hem de hüzünlü bir şekilde aktarıyor.

Harold Pinter bu güç mücadelesini her zamanki ustalıklı diliyle zekice anlatırken, bu derme çatma odadaki üç adamın hikayesine kapı aralığından tanık olmamızı sağlıyor. Kapıcı, gülmek ve ağlamak arasındaki sınırda, seyircileri insan olma durumuyla baş başa bırakıyor.

Pinter’ın kendine has güçlü dili ve kullandığı evrensel temalar Kapıcı oyununu zaman ve mekandan bağımsız hale getirmiş, oyun modern bir klasik olarak bugüne kadar 25 ülkede sahnelenmiştir.
Mehmet Zeki Giritli’nin çevirisiyle Türkçeleştirilen oyunu Seda Yüz yönetiyor. Giritli, Onur Alagöz ve Ümit Doğan eserde sahne alıyor. Dekor ve kostüm tasarımı GRİ’ye ait olan eserin dekor uygulamasını Haluk Yüz gerçekleştiriyor.

4 Ocak, 14 Ocak, 20 Ocak ve 27 Ocak tarihlerinde gerçekleştirilecek temsillerin biletleri Biletix ve gişede: 0212 232 34 12

PAYLAŞ