Dünyanın en sürdürülebilir 10 şehri seçildi

Sürdürülebilir bir kent olmak ne demek? Dünyadaki hangi şehirler bu sınıflandırmaya uyuyor? Yakın zamanda oluşturulan bir endeks 100 şehir arasından dünyanın en sürdürülebilir 10 şehrini seçti.

9624
PAYLAŞ

İngiltere menşeli araştırma kurumu Centre for Economic and Business Research ve Arcadis isimli tasarım ve danışmanlık firmasının ortak yürüttüğü bir çalışmanın sonucunda 100 katılımcı şehir arasından dünyanın en sürdürülebilir 10 şehri seçildi. Araştırma, şehirlerin sürdürülebilirliğini üç ana kritere bakarak değerlendiriyor. Sıralama aynı zamanda şehirlerin maruz olduğu baskı unsurlarını da, nüfus artışı ve doğal afetler gibi, gözler önüne sermesi açısından çarpıcı sonuçlar içeriyor.

Günümüzün acil ihtiyaçlarını karşılarken, geleceğin ihtiyaçlarını tehlike altına atmadan dengeli planlama yapmak, sürdürülebilir bir şehir olmanın başlıca koşuludur, denilen raporda kullanılan üç ana değerlendirme kriteri ise şunlar:

  1. İnsanlar (toplumsal kriter): Bu kategori her bir şehirde yaşayan insanların yaşam kalitesine, sağlık, eğitim ve iş-yaşam dengesine odaklanıyor.
  2. Gezegen (çevresel kriter): Bu kategori şehrin total enerji tüketimine, yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanma oranına ve yeşil alanlarına bakıyor.
  3. Kârlılık (ekonomik kriter): Bu kriter şehrin çevresel ve ekonomik sağlığına odaklanıyor. Kriter içindeki alt kategorilerde kişi başına düşen GSYH, iş yapma ve iş bağlantısı kurma kolaylığı gibi parametreler var.

Elbette herhangi bir şehrimizin bu sıralamada yer alamayacağını sadece bu kriterlere baktığımızda bile görüyoruz. Birinci ise sizi çok şaşırtacak.

Listenin birincisi İsviçre’nin Zürih kenti. Şehir, çevresel kriteri en yüksek oranda gerçekleştiren aday. Ekonomik kriterde ise beşinci ama sosyal kriterde bundan daha kötü bir dereceye sahip. Rapora göre kent, iş-hayat dengesi ve maddi erişilebilirlik alt kriterlerinde sınıfta kalıyor. Yine de total puanı itibariyle Zürih listenin başına yerleşiyor.

İkinci şehir ise Singapur. Bir şehir devlet olan Singapur’un ardından genellikle bu tarz listelerin hep en başında görmeye alışık olduğumuz Stockholm geliyor. İsveç’in başkentini, Avusturya’nın başkenti Viyana, onu da Birleşik Krallık başkenti Londra izliyor. Listenin altı numarasında Frankfurt var. Almanya toplam üç şehrini bu listeye sokarak tüm ülkelerin üzerinde bir başarı sergiliyor. Listedeki diğer Alman şehirleri sekizinci sıradaki Hamburg ve onuncu sıradaki Münih.

Frankfurt ve Hamburg arasında yedinci sırada Güney Kore’nin başkenti Seul var. Listenin ilk on sırasını Avrupa devletleri domine ederken, Singapur ve Seul bu tekeli kıran tek şehirler oluyor. Listenin dokuzuncu sırasında ise Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag var.

Raporda önemli bir not da düşülüyor. Şehirleri kendilerine coğrafi açıdan denk şehirlerle ve sürdürülebilirliği sağlamada benzer sorunlarla mücadele etmekte olan şehirleri birbirleriyle kıyaslamak daha sağlıklı bir karşılaştırma yöntemidir, deniyor. Rapor ayrıca hiç bir şehrin her üç kategoride etkin ve birbirine denk bir başarı gösteremediğini de belirtiyor. Çoğu şehir iki kategoride çok başarılı sonuçlar gösterse de her üçünde de çok başarılı olan şehir pek yok. Rapora göre bu durum, şehirlerin önüne yeni bir engel koyuyor. Uzun dönemli sürdürülebilirliği sağlamak için şehirler bu kategorilerin her birinde dengeli başarı göstermek durumundalar.

PAYLAŞ