Google %100 yenilenebilir enerjiye geçiyor

Teknoloji devi Google, 2017 yılında tüm küresel işletmelerinde yenilenebilir enerjiye geçiyor. En büyük alımı rüzgar çiftliklerinden gerçekleştiren şirket rüzgar enerjisini "fıtratı itibariyle özgür" diye tanımlıyor.

1079
PAYLAŞ

Google’ın Silikon Vadisi’ndeki genel merkezinden yapılan yazılı bir açıklamaya göre şirlet 2017 yılında tüm küresel işletmelerinde yenilenebilir enerjiye geçiyor. Teknoloji devi, uzun vadede tüm enerjisini yenilenebilir kaynaklardan elde etme temennisini 2012 yılında açıklamıştı.

O zamandan bu zamana geçen beş yıl içinde, şirket fosil yakıtlardan üretilen her türlü enerji kaynağına olan bağımlılığını ortadan kaldırmak için agresif bir strateji benimsedi. Açıklamayı yapan Urs Hölzle, Google’ın teknik altyapıdan sorumlu başlan yardımcısı, aldıkları kararın bir kilometre taşı olduğunu söyleyerek ekliyor: “Biz dünyada geniş kapsamlı ve uzun dönemli kontratlar yaparak doğrudan yenilenebilir enerji satın almaya başlayan ilk şirketlerden biri olduk. Günümüzde ise dünyanın en büyük kurumsal yenilenebilir enerji satın alımcısıyız. Toplam satın alım taahhüdümüz 2.6 gigawat (2.600 megawat) seviyesine ulaşmış durumda.”

Google’ın temiz enerji kullanımı kendi evinde başladı. Şirketin Silikon Vadisi’ndeki Mountain View’de yer alan genel merkezinin çatısı tamamiyle solar panellerle kaplanmış durumda. Bu santral dünyanın en büyük ölçekli kurumsal solar panel yerleşimine sahip. Google yetkililerinin verdiği bilgilere göre sistem 1.9 megawatt enerji üretiyor. Ancak ihtiyacın en üst seviyede olduğu dönemlerde bu kurulu güç ancak genel merkezin ihtiyacının yüzde 30’unu karşılayabiliyor.

Elbette Google’ın enerji ihtiyacı sadece genel merkez binasının sistemlerini çalıştırmakla sınırlı değil. Bu 1.9 megawat şirketin toplam kullanımı düşünüldüğünde okyanusta bir su damlası. Trilyonlarca Google aramasının sonucuna ulaşması ya da Google platformları üzerinde her dakika gerçekleşen binlerce download ve upload için ihtiyac duyulan elektrik miktarını düşünün. Devasa bir sistemden bahsediyoruz.

Rakamlarla bakarsak sadece 2015 yılında Google’ın dünya çapındaki tüm faaliyetleri 5.7 terrawat/saat enerji kullanmış. Bu miktar neredeyse Amerika Birleşik Devletleri’nin San Francisco şehrinin aynı yılda kullandığı elektrik miktarına denk.

Google devasa enerji ihtiyacını en efektif biçimde gidermek için doğrudan enerji tedarikçilerinden satın alım yapıyor. En büyük alımı rüzgar çiftliklerinden gerçekleştiren şirket rüzgar enerjisini “fıtratı itibariyle özgür” diye tanımlıyor. Çünkü bir rüzgar santrali, enerji üretmek için hiç fosil yakıt kullanılmıyor.

Apple’dan sonra dünyanın en değerli ikinci şirketi olan Google, rakibine kısa vadede egale edemeyeceği büyük bir fark atmış durumda.

PAYLAŞ