Senforock projesi başlıyor

Dünya çapında senfonik rock konserleri yönetmiş, kayıtlar gerçekleştirmiş sıra dışı besteci ve orkestra şefi Musa Göçmen, harika bir senfonik rock projesi ile yurtdışından önce iki gösteri ile Ankara ve İstanbul'da olacak. Göçmen ile projeyi konuştuk.

668
PAYLAŞ

Ankara, rock müzik adına her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Birçok ilk buradan çıkarken, yine Ankara’da yetişip ülkemiz müzik sektöründe önemli noktalara gelen sanatçılar vardır. Ankaralı Besteci ve Orkestra Şefi Musa Göçmen de, kendi senfoni orkestrası, Ankaralı fan ve müzisyenlerle önemli bir projeye başladı.

SenfoRock adlı bu çalışma Musa Göçmen’in Masters Of Rock Festivali tecrübesiyle güç kazanmış bir çalışma. SenfoRock sahnesinde Musa Göçmen Senfoni Orkestrası, iki elektro gitar, bir bas gitar ve davuldan oluşan bir rock band, tamamen rock müzik fanlarından oluşan 35 kişilik koro ve sekiz konuk solist yer alıyor. Kısacası sahnede 70 kişilik koca bir müzik ordusu var.

Ekip yaklaşık 1.5 saatlik sürede, rock ve metal müziğin dama taşı grupların en tanınmış şarkılarını senfonik formatta seyirciyle buluşturuyor. Bu kalabalık ekibin senfonik bir şekilde seslendireceği gruplar arasında Metallica, Deep Purple, Judas Priest, Accept, Slayer, Iron Maiden, Manowar, Motörhead, Scorpions, Megadeth gibi grupların dünya çapında tanınmış ve klasikleşmiş şarkıları var.

Metallica’dan Master Of Puppets, Judas Priest’ten Breaking The law, Motörhead’den Ace Of Spades, Deep Purple’dan Smoke On The Water’u saymamız sanırım izleyiciyi nelerin beklediğini ortaya koyacaktır.

18 Aralık’ta Jolly Joker Ankara ve 15 Ocak’ta İstanbul’da IF Performans’ta yapılacak konserler öncesi Musa Göçmen ile bu ilginç projeyi konuştuk.

Öncelikle kendinizden bahseder misiniz? Bugüne dek hangi projeleri gerçekleştirdiniz?
Aslında birçok projeyle seyirci ile buluşuyoruz. 7’den 70’e bizi sahnelerde yalnız bırakmayan bir seyirci kitlem var. Tamamı kapalı gişe sahnelenen bu konserlerin yanı sıra çocukların aileleri ile birlikte izleyebilecekleri eğlenceli interaktif konser “Çoksesli Gösteri” büyük ilgi görüyor. Öyle ki şuan ayda 10’u geçen konser trafiğimizle rekora koşuyoruz. Tabii ki bunun yanında yurtiçi ve yurtdışı albüm çalışmalarım, canlı konser kayıtlarım ve saymadığım kadar konser de oldu.

Daha önce Prag’da gerçekleştirilen Masters Of Rock Festivali’nde headliner olarak yer almışsınız. Ancak bu ülkemizde pek duyulmadı. Bu konudan bahseder misiniz? Türkiye’den çıkıp Masters Of Rock gibi efsane bir festivalde yer almak nasıl oldu?
Masters of Rock dünyanın en büyük festivallerinden biri. Orada Senfoni Orkestrası ve Shaman isimli bir rock topluluğu ile sahneye çıktık. 50 binin üzerinde seyirci geldi ve bu konser tüm dünyada canlı konser DVD’si olarak da satışta. Bu başarı ülkemizde pek yankı uyandırmadı. Çünkü daha, senfonik rock konserleri dinleyicisi bile oluşmamıştı. Çünkü çok kalabalık bir ekibim var ve organizatörlerin gözü korkuyor. SenfoRock projesi ile aslında bu kitle ve konserler dizisini harekete geçireceğiz. Şu an ilgi çok büyük hızla kapalı gişeye doğru ilerliyor.

Tüm bu gelişmeler sizi nasıl etkiledi?
Tabi ki böyle büyük festival konserleri ve canlı konser DVD’sini başarılı bir şekilde ortaya çıkarmak dünyada büyük yankı uyandırdı. Hemen ardından yaklaşık 350 sanatçının orkestrada yer aldığı “SHINE” isimli eserin orkestrasyonlarını ve şefliğini üstlendim. Dünya rock müziğinin en önemli isimleri bu projede yer aldı ve gelirinin tamamı Japonya depreminde zarar gören çocuklara bağışlandı. Bu albüm de tüm dünyada ve özellikle Japonya’da satışta. Ardın Magnus Rosen’ın dünya turnesi için orkestrasyonlar yaptım ve Asya’da SenfoRock konserleri gerçekleştirdim.

SenfoRock fikri nasıl ortaya çıktı?
Senfonik orkestra müziğe inanılmaz büyük bir güç katar. Rock müziğin gücü de tartışılmaz. Bu iki güç birleşince ortaya ne çıkar, SenfoRock. Senfonik Müzik ve Rock müziğin bu buluşması fikri bile kaçırılmayacak bir şey.

Şarkıları neye göre seçtiniz?
SenfoRock’ın repertuvarında büyük destek bu konudaki duayen isim ve menajerim Hicri Bozdağ’dan geldi. Onun hayatını adadığı bu müzik türünde onun hazırladığı playlist efsane oldu. Efsane grupların efsane şarkıları… Tabi ki tek konsere sığmayacak. Her konserde yeni düzenlemeler ile bu efsane daha da büyüyecek.

Koro tamamen rock dinleyicisinden oluşuyor diyorsunuz. Onlara koro eğitimi verildi mi? Nasıl organize ettiniz o kadar kalabalık ve farklı kesimlerden katılan kişiyi?
Koro, Ankara’nın rock müzik fanlarından oluşan tamamen amatör bir yapıya sahip. Aylar öncesinden yapılan duyurular ve seçmeler ile koro oluşturuldu. Koro ile provaları ben yapıyorum. Bu keyifli topluluğun heyecanı ve tutkusuna hayran kalacaksınız.

Şarkıları düzenlerken sizi en çok hangisi zorladı?
Şarkılar birçok rock müzik tarzını içeriyor. Eserleri seçerken senfonik orkestra yapısına uygunluğuna değil, seyirci üzerinde bıraktığı etkiye göre seçtik. Her birini düzenlerken ayrı heyecan duydum. Zorlandım diyemem ama üzerinde çok düşündüğüm şarkılar da oldu.

Peki, bu şarkılardan sizin favoriniz var mı? Hangisi?
Her birinin tadı ayrı ve güçlü eserler ortaya çıktı. Doğrusu Black Sabbath’tan “Heaven and Hell” ile Slayer’dan “Seasons in the Abyss”i bu kadrodan dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Solistlerden bahseder misiniz? Kimler var ve onların SenfoRock’taki konumları nasıl olacak?
Solistler bu müziğe gönlünü vermiş rock müzik camiasının yakından tanıdığı isimler. Bu konserlerde Asena, Elif Gökalp, İzgi Gültekin, Aylin Çınar, Batu Akdeniz, Bora Biçer, Murat Zümrüt ve Zafer Mutlu sahnede olacak. Ankara tüm Türkiye’yi rock müzik konusunda beslemiştir. Bu konserler de Ankara’nın solistleri ve amatör rock korosu ile gerçekleştireceği bir rock hareketi olacak.

Orkestranızdan gelen tepki nasıl, sanırım onlar ilk kez böyle bir projede yer alıyorlar?
Orkestram çok heyecanlı. Orkestra dışından bile birçok sanatçı bizimle çalmak için başvurdu. Ama şu an için sadece kendi orkestram ile sahneye çıkmayı tercih ettim. Çünkü onlar da SenfoRock’ı heyecanla bekliyorlardı. Dinleyici için dünyada ilk kez gerçekleştirilecek bu konseri izlemek nasıl bir heyecansa, bunun içinde yer alarak çalmak da öyle büyük bir heyecan. Ayrıca bu konserde bize Ozan Erkan ve Bülent Başara elektro gitarda, Koray Ergünay bas gitar ve Kemal Hatipoğlu davulda eşlik edecekler.

Peki, SenfoRock’ın hedefi nedir?
SenfoRock’ın ilk hedefi kendi ülkesinde kendi topraklarında senfonik rock ile bir yer edinmek. 18 Aralık Ankara Jolly Joker’de başlayacak bu hareket heyecanı ile dünyaya yayılacaktır. Etkinliğin bilgilerine Biletix’den ulaşılabilir. Şu an dünyadan bir çok yapımcı da heyecanla bu konserlerin gerçekleşmesini bekliyor.

Hep merak ederim bu tür bir çalışmada kaç sayfa nota basılıyor?
Şimdi işin en zor yanı zaten bu. 16 eserin her enstrüman için ayrı ayrı notası yazılıyor ve basılıyor. Çoksesli müziğin gücü de burada zaten. Her birimizin ayrı nota çaldığı ama birleştiğinde ortaya bir müziğin çıktığı büyülü bir an. Tam olarak saymadım ama herhalde bu konser için 3500 – 4000 sayfa civarında nota yazdım.

PAYLAŞ