Hyderabad

Hindistan’ın güneybatısında yer alan Hyderabad şehri, sahip olduğu Hussain Sagar Gölü ile eşsiz bir doğal güzelliğe sahip.

662
PAYLAŞ

HYDERABAD’A NASIL GİDİLİR
Uçakla: Hyderabad’ın yeni yapılan Rajiv Gandhi Uluslararası Havalimanı şehrin 22 kilometre dışında yer alıyor. İstanbul’dan Hyderabad’a direkt uçuşlar mevcut. Ama dilerseniz İngiltere, Malezya ya da Tayland’dan da gidebilirsiniz. Havalimanından şehir merkezine klimalı otobüslerle seyahat etmek mümkün.
Trenle: Hindistan Demiryolları’nın tüm ülkeden Hyderabad’a çalışan trenleri mevcut.
Otobüsle: Kuzey ve Güney Hindistan’tan Hyderabad’a ulaşım sağlayan pek çok otobüs firması var. Her birinde lüks ulaşım yapmak mümkün.

HYDERABAD’DA NEREDE KALINIR
Ekonomik seçenek: Sitara Paradise, Hyderabad’da konaklamak için uygun fiyatlar sunuyor. Küçük bir otel olsa da, alışveriş alanı Ameerpet’e yakınlığı sayesinde sıkça tercih ediliyor. Oda fiyatları 100 TL’den başlıyor.
Orta bütçeli seçenek: Her ne kadar görüntü itibariyle çok pahalı bir otel gibi görünse de Best Western Amrutha Castle, Hyderabad’da konaklamak için oldukça uygun fiyatlar sunuyor. Oda fiyatları 50 Euro’dan başlıyor. 4 yıldızlı bu butik otelde, kendinizi kral ya da kraliçe gibi hissedebilirsiniz.
Lüks seçenek: Geçmişinde gerçekten bir saray olan Taj Falaknuma Palace oteli, kendinizi şımartmak istiyorsanız aradığınız yer olacaktır. Her yerinde özel tasarımı ve hizmeti hissedeceksiniz. Oda fiyatı 2.000 TL’den başlıyor.

HYDERABAD’DA NASIL GEZİLİR
Otobüsle: Hyderabad’da ulaşım için iyi bir otobüs ağı mevcuttur. Ordinary, Metro Express, Metro Deluxe, AC ve Volvo AC olmak üzere otobüs kategorileri mevcuttur. Volvo olanlar en rahatlarıdır. Ancak fiyatları biraz daha yüksektir. Eğer uzun süre kalacaksanız aylık biletlerden kullanabilirsiniz. Bunun dışındaki otobüs kategorilerinde kalabalıktan bunalmanız olasıdır.
Rikşovla: Uzak Doğu ülkelerinin çoğunda görülebilen 3 tekerlekli ulaşım araçlarından burada da mevcut. Ancak şoförleri yabancı dil bilmediğinden fiyatta anlaşmakta zorlanabilirsiniz.
Taksiyle: Hyderabad’da adım başı taksi bulmanız mümkündür.Booking.com

HYDERABAD’DA GEZİLECEK YERLER
Mekke Mescidi: 1617 yılında yapılan cami, Hindistan’ın en büyük camilerindendir. Aynı anda 10.000 kişinin namaz kılabileceği alana sahip. Yapımında Mekke’den getirtilen taşlar kullanıldığı için ismini de oradan alıyor. Camiye kadınların alınmadığını hatırlatalım.
Salar Jung Müzesi: Salar Jung’un şahsi koleksiyonunun sergilendiği müzede Jung’un dünyanın dört bir yanına yaptığı seyahatlerden topladığı eşyalar mevcut. Aralarında Marie Antoinette’in tuvalet masası, Ming, Yuan hanedanlarından seladon porselenler, inanılmaz güzel kristaller, ahşap oyma mobilyalar, elyazması kitaplar, ipek halılar ve önemli Avrupa ressamlarının tabloları da var. İçeride fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.

Chowmallah Sarayı: Sahar Jung Müzesi’nden sonra çok yakınında olan Chowmallah Sarayı’na mutlaka uğrayın. Burası İngiliz Sömürgesi zamanında ülkenin en büyük otoritesi olan Nizamların yaşadığı yer. İşin ilginç tarafı ülkenin çoğu Müslüman değilken, Nizamlar Müslüman imiş. Cumhuriyetten sonra bu sarayı ve şimdi başka bir müzede olan bazı eşyalarını kurdukları özel bir fon aracılığıyla devlete bağışlayıp, halka açılmalarını sağlamışlar. Nizam ailesinin fotoğraflarının olduğu salona girer girmez ilk gözünüze çarpan fotoğraf çok ama çok güzel bir kadına yani Nilüfer Hatun’a ait. Osmanlı Hanedanı’nın üyesi ve Abdülmecit’in yeğeni olan Nilüfer Hatun’dan bahsediyoruz.
Charminar: 1591’de Muhammed Quli Qutub Shah tarafından dönemin salgın hastalığı vebadan ölenlerin anısına yapıldı. Adı “dört minare” anlamına geliyor. Eski şehrin göbeğinde bulunan ve 4 minareden oluşan Charminar, şehrin en eski camisi olma özelliğini de taşıyor. Muhammed Quli Qutub zamanında yapının çatı katını namaz kılmak için kullanılmış ama şu anda aktif olarak kullanılmıyor.

HYDERABAD’DA NEREDE YENİR
Ekonomik seçenek: Alpha, sadece sabahları kahvaltı veren sempatik bir mekan. Beja kızartmasıyla ünlü. Secunderabad Tren İstasyonu’nun karşısında. Vejetaryenler için en iyi seçenek ise Taj Mahal Restaurant.
Orta bütçeli seçenek: Kendinizi evde gibi hissettiren dekorasyonuyla Chung Hua iyi bir tercih. Çalışanların yerel kıyafetler giydiği otantik mekan Malgudi de tercih edilebilecekler arasında. Pek çok restoranta karşılaşamayacağınız yemeklerden oluşan bir menüsü var.
Lüks seçenek: Spice Junxion’de öğle ve akşam menülerinde farklı seçenekler sunuluyor. Tatlıları ise dillere destan.

HYDERABAD’DA NE YENİR
Hindistan bol baharatlı yemekleriyle meşhur. Et olarak sadece tavuk ve deniz ürünleri ile karşılaşacaksınız. Daha çok bakliyat, sebze ve meyve tüketiyorlar. Tatlılar tarçın, tuzlular ise köri ağırlıklıdır. Hinduizm inancı nedeniyle inek eti asla yenilmez. Bazı Hindular her türlü hayvansal gıdadan da uzak durur. Ülkede uluslararası fast food zincirleri dahi vejetaryen/vegan menüler sunmaktadır.
“Hyderabadi biryani” ve “Hyderabadi haleem” en ünlü yemeklerdir. “Nihari”, “chakna” ve “baghara baingan” da tadılabilecekler arasındadır.

HYDERABAD’DA NEREDE İÇİLİR
Touch: Ünlülerin takıldığı bu mekan, her ne kadar biraz pahalı olsa da görülmeye değer. Hindistan’daki zenginlerin nasıl eğlendiğini keşfedebilirsiniz.
Seventh Heaven: Güzel bir şehir manzarası eşliğinde sohbet edip içki içmek isterseniz, çatı katında yer alan bu mekanı tercih edebilirsiniz. Restoran bölümü de mevcut.

PAYLAŞ