En güzel Noel pazarları

Noel zamanı Avrupa ülkelerine seyahat etmenin en büyük cazibesi Noel pazarlarıdır. Işıl ışıl görüntüleri, tezgahlarında yer alan onlarca çeşit ürünleri turistlerin de ilgisini çekerler. Avrupa'nın en güzel Noel pazarlarını sizin için derledik.

1323
PAYLAŞ

1 Berlin / Gendarmenmarkt

Berlin’de kurulan Noel pazarlarının sayısı 60’ı buluyor. Sony Center, Rother Rathaus, Alexanderplatz ve Wilmerdorfer Strasse’dekiler en büyükleri. Ancak buralar epey kalabalık. Gendarmenmarkt’ta kurulan pazarı tercih etmenizi öneriyoruz. Küçük bir ücret karşılığı girilebildiğinden, burası çok daha sakin. Pazarın en önemli özelliği, el yapımı ürünlerin bulunabilmesi. Giysiden bibloya her türlü objenin özgün versiyonlarını alabilirsiniz. Üstelik pek çoğu, pazara kurulan seyyar atölyelerde, göz önünde üretiliyor. Noel konserleri de cabası.

2Viyana / Schönbrunn Sarayı

Viyana’da Noel pazarı için Rathausplatz ve Spittelberg’de kurulanlar tercih edilebileceği gibi, çok tutulan Schönbrunn Sarayı’ndakine de göz atmakta yarar var. Romantik sokak görünümünde tasarlanan Noel pazarında sıcak şarap, “punch” ve yerel lezzetlerden tadabilirsiniz. Sıra sıra dizilmiş küçük dükkanlardan sevdiklerinize hediyelik eşyalar beğenebilirsiniz. Sarayın bahçesine kurulan sahnede verilen konserleri de dinleyebilirsiniz. Sarayın tam önündeki güzel ve büyük çam ağacını da mutlaka görmelisiniz.

3Napoli / via San Gregorio Armeno

Napoli, tüm İtalya’nın Noel alışverişi için vazgeçilmezi. Şehri bu konuda özel kılan, 8. yüzyılda icat edilen ve İtalyanca’da ‘presepe’ denilen Noel heykelciklerinin burada üretilmesi. Hz. İsa’nın doğum öyküsünden detayları ahşap, cam, yosun, kök boya gibi doğal malzemelerle canlandıran bu heykelciklerin satıldığı başlıca yer, şehrin tarihi merkezindeki San Gregorio Armeno sokağı. Gesu Nuovo meydanı ve kilisesine yürüyüş mesafesindeki sokakta, heykelciklerin ve diğer hediyelik eşyaların satıldığı dükkanları bulabilirsiniz.

4Paris / La Defense

Her daim güzelliği ile konuşulan şehir Paris, Noel zamanında bu güzelliğine güzellik katıyor. Renkli ve ışıltılı caddelerinde dolaşmak ayrı bir keyif verirken şehrin pek çok noktasına kurulan Noel pazarlarında dolaşmak bunu pekiştiriyor. Paris’in en büyük Noel pazarı La Defense’ta kuruluyor. 10 bin metrekarelik alanda 250’den fazla kulübede Noel kurabiyeleri, sıcak şaraplar, ahşap biblolar ya da envai çeşit mumları bulmak mümkün. Concorde Meydanı’ndan Zafer Takı’na kadar uzanan caddeye kurulan Noel pazarı, bunlar arasında en çok tercih edilenlerden. Yüzlerce kulübenin yer aldığı pazarda Noel ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi bulmanız mümkün.

5Madrid / Plaza Mayor

Noel ruhunu biraz daha ılıman bir iklimde yaşamak istiyorsanız, adresiniz Madrid şehri olabilir. Şehrin Noel pazarı için genellikle en çok tercih edilen adresi Plaza Mayor oluyor. Dilerseniz pazarda yer alan onlarca tezgahtan alışveriş yapabilir ardından da çevresindeki tapas barlarda yemeğinizi yiyerek keyifli vakit geçirebilirsiniz.

6Prag / Şehir Meydanı

Orta Çağ’ın izlerini günümüzde halen taşımaya devam eden en önemli şehirlerden biri olan Prag’da Noel geçirmek gerçekten farklı bir deneyim oluyor. Pek çok noktada kurulan Noel pazarlarından en ünlüsü ve büyüğü, Tyn Kilisesi’nin de bulunduğu şehir meydanında kuruluyor. Buradaki tezgahlarda Noel ruhunu yansıtan ürün ve yiyeceklerin dışında ülkeye özgü porselenler, kuklalar, cam biblolar ya da giysiler bulmak ta mümkün. Eğer alışveriş yapmayacak, sadece sıcak şarap içip bir şeyler yiyecekseniz Wenceslas Meydanı’nda kurulan pazarı da tercih edebilirsiniz.

7Brugge / Market Square

Avrupa’nın romantik şehirlerinden Brugge, Noel zamanı daha da romantik oluyor diyebiliriz. Işıklandırmaları ve süslemeleri ile şehir gerçekten bir başka güzel oluyor. En önemli Noel pazarı Market Square’de kuruluyor. Burada midye yerken meşhur biraları Kwak’tan içmeyi de unutmayın. Brugge’da Noel pazarına gitmek dışında Orta Çağ’dan kalma mimarisi arasında kanal gezisi de yapabilirsiniz.

PAYLAŞ