170 yıl sonra yeniden sahnede: Ernani

İstanbul Devlet Operası, aralık ayı boyunca Verdi’nin erken dönem eserlerinden Ernani’yi sahneliyor. 26 Kasım günü prömiyerini yapan eser, Türkiye'de ilk kez 1846 yılında, İtalyan sanatçılar tarafından Naum Tiyatrosu'nda sahnelenmişti.

1242
PAYLAŞ

Guiseppe Verdi’nin “Il Travatore” eserini sahnelemesine kadar en popüler eseri olarak görülen, erken dönem eserlerinden Ernani, aralık ayında İstanbul’da Süreyya Operası sahnesinde seyircilerini bekliyor.

Librettosu yine Francesco Maria Piave’ye ait olan eser, Viktor Hugo’nun 1830 yılında yazdığı oyunu “Hernani”den konusunu alan bir operatik lirik dramadır. Toprakları elinden zorla alınmış bir soylu olan Ernani (tenor), babasının intikamını almak için gün sayan bir haydut olmuştur. Yaşlı bir soylu olan Silva (bas) ile evlenmek üzere olan Elvira’yı (soprano) sevmektedir. Elvira da Ernani’ye aşıktır. Elvira’nın hayranlarından bir diğeri de sonradan Kutsal Roma İmparatoru 5. Charles olacak olan Aragon kralı Carlo’dur (bariton). Eser çoğunlukla Aragon’da geçer. Ernani, Silva ve Don Carlo arasında, Elvira’nın kalbini kazanmak için gerçekleşen mücadeleye paralel olarak iktidar arzusu, onur, sadakat etrafında kurgulanan bir güç savaşı da vuku bulacaktır.

Eserin yönetmeni Kuzman Popov, orkestra yönetmeni Borislav Ivanov ve Roberto Gianola, kostüm tasarımcısı Maria Trerdafilova ve Lora Marinova, koreografı Rumjana Popova, koro yönetmeni ise Paolo Villa.
Eserde rol alan sanatçılar ise şöyle,
Ernani: Efe Kışlalı, Fabio Andreotti, Ali Murat Erengül, Yoel Keşap, Bülent Külekçi
Don Carlo: Cengiz Sayın, Murat Güney
Don Ruy G. de Silva: Zafer Erdaş, Suat Arıkan, Kenan Dağaşan, Gökhan Ürben
Elvira: Evren Ekşi, Perihan N. Artan, Burçin Savigne, Deniz Yetim
Giovanna: M. Banu Ergün, Pınar KOÇ
Don Riccardo: Serkan Bodur, Engin Yavuz
Jago: Cengiz Arslan

Aralık boyunca temsil tarihleri 13 Aralık, 15 Aralık, 16 Aralık ve 17 Aralık. Biletler, Biletiva ve Süreyya Operası gişesinden temin edilebilir.

PAYLAŞ