Kasım’da Salon bir başka

Salon İKSV, Kasım ayında da hız kesmeden programına devam ediyor. Alternatif ve indie müziğin öne çıkan isimlerini sahnesine taşıyan Salon, Oyun Salonu kapsamında da büyük ilgi görecek tiyatro temsillerine yer veriyor.

1332
PAYLAŞ

1Dünyaca ünlü isimler sahnede

Yeni sezona hızlı bir başlangıç yapan, İstanbul kültür ve sanat sahnesinin en büyük aktörü İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) bünyesinde yıl boyunca sanatseverleri çeşitli konserler, söyleşiler ve tiyatro temsilleriyle buluşturan Salon, kasım ayında da dolu bir programla karşımızamçıkıyor. Ayın öne çıkan konserleri arasında İsveçli müzisyenler; Kleerup & Nicolai Dunger & Californiaman & BF/C, Danimarkalı müzisyen Jannis Noya Makrigiannis’in akustik folk, indie pop projesi Choir Of Young Believers, Stu Hamm ve ünlü gitarist Greg Howe, yeni albümleri Total Depravity’yi Ağustos ayında dinleyicilerle buluşturan indie rock guruları The Veils, yine indie rock gruplarından California çıkışlı Local Natives var.

Kasım ayında ayrıca “kendi kendini sample’layan, otodidakt bir caz müzisyeni” sözleriyle kendini tanımlayan Avusturyalı elektronik müzik prodüktörü Dorian Concept, Türkiye’de alternatif müzik sahnesinin en önemli grupları arasında sayılan Gevende ve özlediğimiz yumuşacık vokalleri ve sıcakkanlılığıyla Danimarkalı elektronik pop müzisyeni Oh Land Salon sahnesine konuk oluyor.

Salon’un tiyatro oyunlarının gösterimine ayırdığı Oyun Salonu kapsamında kasım ayında Anton Çehov’un unutulmaz eseri “Üç Kız Kardeş”, Tiyatro D22 oyuncularının sahnelediği “Kuş Öpücüğü” ve National Theatre Live işbirliği ile Salon’da kurulacak beyazperdede gösterilecek yüksek çözünürlüklü kaydı ile Frankenstein tiyatroseverlerle buluşacak.
Etkinliklerin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden temin edilebilir.

2Oyun Salonu: National Theatre Live ile Frankenstein

1, 8, 15, 22 Kasım Salı / Oturmalı (numarasız) 50 TL, Öğrenci 40 TL / Gösterim: 20.30

Benedict Cumberbatch ve Johnny Lee Miller, Danny Boyle yönetmenliğinde, değişen rollerde doktor Victor Frankestein ve yaratığını canlandırıyor. Delilik ve dahilik arasındaki o ince çizgide sürekli rol değiştiren oyuncular; bilimsel sorumluluk, ebeveyn ilgisizliği, bilinç gelişimi ve iyiyle kötünün doğasını tartışmaya açıyorlar. 2011’de kapalı gişe sahnelenen oyun, sinema salonlarında ise yarım milyondan fazla insana ulaştı. Oyun Salonu kapsamında Salon’a kurulan beyazperdede yüksek çözünürlüklü kaydıyla izleyicilere heyecan verici, rahatsız edici, klasik ve gotik bir masal anlatan Frankenstein, Ekim ayında gördüğü yoğun ilginin ardından 1, 11, 18 ve 25 Kasım tarihlerinde 20.30’da Salon’da gerçekleşecek gösterimleriyle tiyatroseverlerle buluşmaya devam ediyor.

3Kleerup & Nicolai Dunger & Californiaman & BF/C

3 Kasım Perşembe / Tam 35 TL, Öğrenci 25 TL / Konser: 21.30 / Kapı Açılış: 20.30

Hepsi birbirinden yetenekli İsveçli müzisyenler; Kleerup & Nicolai Dunger & Californiaman & BF/C İstanbul’da özel bir proje için bir araya gelecekler. Grammy sahibi dahi prodüktör Kleerup, Lykke Li, Lady Gaga, Robin gibi büyük seslerle yaptığı prodüksiyonlarıyla tanınıyor. Bugüne dek 12 solo albüm kaydetmiş disiplinlerarası bir müzisyen olan Nicolai Dunger, son dönemde yazdığı opera aryalarıyla ve Küngen grubunun üyesi olarak da tanınıyor. Avangard prodüktör Californiaman ve şarkıcı, söz yazarı Barış Fıratlı ise birlikte BF/C’yi oluşturuyorlar. İsveç Konsolosluğu’nun değerli işbirliğiyle gerçekleştirilecek bu gecede kuzeyli sanatçılar İstanbul’a olan tutkularını kendi özgün prodüksiyonlarına dönüştürecekler. Arkadaşlıklarıyla olduğu kadar birbirlerine duydukları hayranlıklarıyla da kuvvetli bir ekip oluşturan dörtlü, kuzey soğuğu ve İstanbul’un melankolik ambiyansından aldıkları ilhamı 3 Kasım Perşembe akşamı 21.30’da Salon dinleyicisi ile paylaşacak.

4Choir Of Young Believers

5 Kasım Cumartesi / Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL / Konser: 22.30 / Kapı Açılış: 21.30

Danimarkalı müzisyen Jannis Noya Makrigiannis’in akustik folk, indie pop projesi Choir Of Young Believers, Makrigiannis’in solo çalışması olarak hayata geçti. Bir süre sonra yanına Danimarka’dan birkaç müzisyen dostunu daha alarak performanslarına hız verdi. 2009’da SXSW’te sahne aldıktan sonra Tycho, Phantogram, Matthew Dear gibi elektronik müzik liginin büyüklerinin yer aldığı plak şirketi Ghostly International ailesine katıldı. Danimarkalı Sigur Ros’a benzerliği ile sıkça anılan Choir Of Young Believers, Midlake, Yeasayer gibi grupların dinleyicilerinin yakında tanıdığı bir isim. Choir of Young Believers, bir kez daha İstanbullu hayranlarıyla buluşmak için 5 Kasım Cumartesi akşamı 22.30’da Salon sahnesinde olacak.

5%100 Müzik: Stu Hamm Band feat. Greg Howe

6 Kasım Pazar / Tam 60 TL, Öğrenci 40 TL / Konser: 21.00 / Kapı: 20.00

Veteran bas gitarist Stu Hamm ve ünlü gitarist Greg Howe birlikte sahnede Salon’a konuk oluyor. Stu Hamm, Joe Satriani, Steve Vai, Frank Gambale gibi önemli müzisyenlerle çalan Stu Hamm’e, bas gitardaki ustalığı ile geçtiğimiz yıl yayımladığı son albümünün turnesinde ünlü gitar virtüözü Greg Howe eşlik ediyor. Howe, Justin Timberlake, Enrique Iglesias gibi isimlerin sahne gitaristliğini de üstlendiği gibi 1996’da ise Michael Jackson’ın dünya turnesinin gitaristiydi. Hamm ve Howe’e aynı gecede progressive rock grubu The Flower Kings’in eski davulcusu Zoltan Csörsz eşlik edecek. Gitarın ustalarının bir araya geleceği, 6 Kasım Pazar akşamı 21.00’da gerçekleşecek Salon konserinin açılışını enstrümantal füzyon ve progresif tınıları benimseyen, YouTube videoları ile birçok gence gitar çalımının inceliklerini öğreten Barış Şişman Band yapacak.

6Oyun Salonu: Üç Kız Kardeş

7, 21 Kasım Pazartesi / Oturmalı (numarasız) 50 TL, Öğrenci 40 TL / Gösterim: 20.30

Anton Çehov’un unutulmaz eseri “Üç Kız Kardeş”, daha iyi bir yaşam, başka bir yerin hayalini kuran insanları resmediyor. Şehirler, ülkeler, kıtalar arasında, terk edilmişliği sorgulayan üç kız kardeşin hikayesi. Şehir terk edilmiş, kuşlar bile gitmiş. Geride kalan yalnızca üç kız kardeş. Hayal Perdesi, festivalde ödüllü Makedon yönetmen Aleksandar Popovski’nin yenilikçi rejisiyle Sven Jonke’nin çağdaş sahne tasarımını birleştiren, alışılmışın dışında bir “Üç Kız Kardeş” sunuyor. Anton Çehov’un ünlü klasiklerinden Üç Kız Kardeş’i Hayal Perdesi’nin kalıpları kıran yorumuyla Salon’a konuk oluyor. “Üç Kız Kardeş”, Ataol Behramoğlu’nun başarılı çevirisi ve Aleksandar Popovski’nin yönetmenliğinde; 7 ve 21 Kasım Pazartesi günlerindeki gösterimleri ile Salon’da izleyicilerle buluşmaya devam ediyor.

7Oyun Salonu: Kuş Öpücüğü

14, 28 Kasım Pazartesi / Oturmalı (numarasız) 45 TL, Öğrenci 35 TL / Gösterim: 20.30

“Kuş Öpücüğü”, yıllar sonra oğluna kavuşan bir anne (Hatice) ve hayatını sokaklarda akordeon çalarak kazanan hasta bir oğulun (Mehmet) hikayesi. Oyun, torbacıları, hırsızları ve artık normalleşmiş polis müdahaleleriyle hayatın hızlı aktığı bu mahallede tek göz bir evin içinde, Mehmet ile Hatice’nin geçmişle ve birbirleriyle hesaplaşmalarıyla başlar. Mehmet’in kronik kalp rahatsızlığının gün gün ciddileşmesi Hatice’yi bir çözüm arayışına sürükler. Umudu ışıltılı ve bir o kadar da acımasız televizyon dünyasında aramalarıyla yaşamları bir anda değişir. Berkay Ateş’in yazdığı, Can Kulan ve Emir Çubukçu’nun yönettiği ve Tiyatro D22 oyuncuları tarafından sahnelenecek “Kuş Öpücüğü”; Ekim ayında yapılan gösterimlerinin ardından 14 ve 28 Kasım Pazartesi günlerindeki gösterimleri ile Salon’da izleyicilerle buluşacak.

8Garanti Caz Yeşili: The Veils

19 Kasım Cumartesi / Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL / Konser: 22.30 / Kapı açılış: 21.30

Yarı Yeni Zelandalı yarı Londralı indie rock grubu The Veils, Finn Andrews tarafından kuruldu. Kuruldukları günden bu yana eski Suede gitaristi Bernard Butler ile de çalışan, “Lavinia” adlı parçaları ile sadece indie rock dinleyicilerinin değil, dünya üzerindeki herkesin hayranlığını toplayan bir hite imza attı. The Veils kariyeri boyunca sadece hitlere imza atmakla kalmadı, Polo Sorrentino ve Tim Burton gibi yönetmenler filmlerinde grubun şarkılarına yer verdi. Grubun kurucusu Finn Andrews, David Lynch’in 2017’de yayımlanacak yeni Twin Peaks bölümlerinin kadrosuna da dâhil oldu. Grubun beşinci albümü Total Depravity Ağustos ayında dinleyicilerin arşivlerine eklenirken, grup yeni şarkılarını hayranlarıyla paylaşmak için Salon sahnesine konuk oluyor. Indie rock külliyatında kendine önemli bir yer edenen TheVeils, 19 Kasım Cumartesi gecesi 22.30’da Salon’da.

9%100 Müzik: Local Natives

24 Kasım Perşembe / Tam 70 TL, Öğrenci 60 TL / Konser: 21.30 / Kapı: 20.30

Indie rock gruplarından bir başka en iyiler listesine giren topluluk, Local Natives. Californialı grup, 2009’da müziğin dünya çapındaki fuarı SXSW’da sergiledikleri performanslarla yetenek avcılarının dikkatini çektiler. Grizzly Bear ile olan benzerlikleri onların isimlerini herkesin diline doladı. İlk albümleri Gorilla Manor, dünyanın önde gelen müzik platformlarından Pitchfork’un “En İyi Yeni Albümler” listesine girdi. Bir önceki stüdyo çalışmalarında edindikleri tecrübe ve başarıdan hareketle ikinci albümleri Hummingbird’ü yayınlayan Local Natives, potansiyellerini daha da ileri taşıyarak isimlerini bilindik festivallerin listesine yazdırdılar. Sunlit Youth adını taşıyan üçüncü albümlerinin habercisi Past Lives ve Villainy isimli parçaları ile hafızalarda iyiden iyiye yer eden Local Natives, üçüncü albümün turnesi kapsamında 24 Kasım Perşembe akşamı 21.30’da Salon’da bilinçaltının dehlizlerinde dolaşan, duygusal yoğunluğu yüksek bir performanas imza atacağa benziyor.

10Dorian Concept

25 Kasım Cuma / Tam 45 TL, Öğrenci 35 TL / Konser: 22.00 / Kapı: 21.30

“Kendi kendini sample’layan, otodidakt bir caz müzisyeni” sözleriyle kendini tanımlayan Avusturyalı elektronik müzik prodüktörü Oliver Thomas Johnson ya da onu tanıdığımız ismiyle Dorian Concept, çocuk yaşta aldığı piyano dersleri sayesinde müzik hayatına başladı. Eğitimi boyunca programlama, ses mühendisliği gibi alanlara merak salan Dorian Concept, elektronik müziğe olan merakı sonucu Red Bull Music Academy sanatçılarından biri oldu. Plak şirketleri arasında hatrı sayılır bir yeri olan Ninja Tune’un sanatçıları arasında katılan Dorian Concept şimdiye kadar üç albüm yayımladı. Bu Avusturyalı ses dahisinin elektronikten hip-hop’a, funk’tan caza uzanan analog prodüksiyonlarına kulak vermek isteyenler 25 Kasım Cuma akşamı 22.00’da Salon’da buluşuyor.

 

11Garanti Caz Yeşili: Oh Land

29, 30 Kasım Salı, Çarşamba / Ayakta 70 TL, Öğrenci 60 TL / Konser: 21.30 / Kapı Açılış: 20.30

Danimarkalı elektronik pop müzisyeni Nanna Øland Fabricius’un sahne adı Oh Land Türkiye’deki müzik hayranlarının yakından tanıdığı bildiği bir isim. Ebeveynlerinden biri opera şarkıcısı, diğeri ise piyanist olan Oh Land, yeteneğini genlerinden alıyor. Nanna Oland, bir balerin olarak dans kariyerini şekillendirmek isterken geçirdiği sakatlık yüzünden müzik kariyerine geçiş yapıyor, dans tutkusunu ise konserlerinde yaşatıyor. “Wolf & I”, “White Nights”, “Perfection” gibi ezbere bilinen şarkıları ve aşırı doz sempatikliğiyle kalplerde taht kuran Oh Land, Sia ve Katy Perry gibi pop dünyasının ünlü isimlerinden önce sahne aldı. İstanbul’da verdiği konserlerle hayran kitlesini giderek büyüten Oh Land, özlediğiniz yumuşacık vokalleri ve sıcakkanlılığıyla 29 Kasım Salı ve 30 Kasım Çarşamba akşamı 21.30’da Salon sahnesinde.

PAYLAŞ