Kaleminizi kendiniz yapın

1227
PAYLAŞ

Kırtasiye sevdalısı birisi olarak evimde yüzlerce kalem, defter, silgi ve sayısını bilmediğim kadar çok kırtasiye eşyam var. Bu tutkuyu bilenler bilir, ne kadar çok kırtasiye malzemeniz olursa olsun elinizdekiler asla yeterli değildir. Evinizde kullanılmayı bekleyen yepyeni kalem ve defterler varken, gözünüz hala dışarıdaki öteki yenilerdedir. Yine bu hisle dolu olduğum günlerden birinde, bu kez kendi kalemimi kendim yapmayı denedim.

Ben ilk kalem setimi evdeki Muji origami kağıtlarını kullanarak yaptım. Arzu ederseniz, farklı desenlerde kağıtlarla örneğin, çizgi roman karakterleriyle kaplı kağıtlar kullanarak siz de değişik bir kalem seti hazırlayabilirsiniz. El yapımı kalemleriniz, özellikle iş arkadaşlarınıza ya da yakınlarınıza vermek için küçük ve hoş birer hediye olabilir.

Malzemeler:
İstediğiniz renklerde kağıtlar (çok kalın kağıtlar ya da kuşe kağıt olmamalı)
2 mm HB kalem ucu
Mod Podge
Fırça
Cetvel
Maket bıçağı
Fimo hamuru (isteğe bağlı)

Yapılışı:
1)Seçtiğiniz renkli kağıtları, HB kalem içi ile aynı boyda kesin.

2)Kestiğiniz kağıt parçasının iç yüzüne, 2-3 cm genişliğinde ve kalem içine paralel gelecek şekilde ince bir kat mod podge sürün.

3) Kalemin içini oluşturan kurşundan çubuğu, kağıdın içine, yapıştırıcı sürdüğünüz bölümün sonuna gelecek şekilde yerleştirin ve kağıdı üzerine kapatın. Cetvel ya da varsa kağıt katlama kalemi yardımı ile bu ucu iyice sıkıştırın ve mod podge‘un sertleşmesi için birkaç dakika kadar bekleyin.

4)Kalemi rulo halinde sarın. Tamamen kapatmadan önce 2cm’lik bir alana yeniden ince bir kat mod podge sürün ve kalemi kapatın.

5) Kaleminizin ucunu maket bıçağı ile sivrilterek açın.

Kaleminizin arka ucuna ufak bir süsleme eklemek isterseniz, fimo hamurundan yararlanabilirsiniz. Hamurdan küçük bir parça ayırın ve şekil verin. Şekil verdiğiniz hamur parçasını kalemin arka ucuna yerleştirip, bastırın. Hamur parçasının içine, kalem üzerine sabitleneceği noktanın izi iyice çıkmış olmalı. Hamuru bozmadan yerinden çıkartın ve 120 °C’ye ısıtılmış fırında pişmesi için 15 dakika boyunca bekleterek sertleşmesini sağlayın. Fırından çıkardığınız küçük hamur kalıpların iç kısmına biraz UHU sürerek, hamuru kaleminizin arka ucuna sabitleyin.

Püf Noktası!
Kaleminizin içi, kurşun malzemeden üretilen ve kolayca kırılabilen bir parça olduğu için kaleminizi kullanırken ve kalem yapım süresi boyunca çok nazik ve dikkatli olmalısınız. Kaleminizin dış katmanını kurşun orta malzemeye sararken ya da kaleminizin ucunu maket bıçağı yardımıyla açarken kaleme çok fazla bastırmamaya özen göstermelisiniz; aksi takdirde kırılabilir.

PAYLAŞ