Don Pasquale yeniden Süreyya sahnesinde

İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü Ekim ayında yeniden "Don Pasquale” operasını Süreyya Operası Sahnesi'nde seyirciyle buluşturacak.

809
PAYLAŞ

İstanbul Devlet Operası, Ekim ayında yeniden Don Pasquale eserini sahneye taşıyor. Recep Ayyılmaz’ın sahneye koyduğu eserin orkestra şefliğini Roberto Gianola tarafından yapıyor. Eserin dekor tasarımı Ferkat Karakaya’a, kostüm tasarımı Çimen Somuncuoğlu’na, koro şefliği Paoa Villa’ya , Koreografisi Nil Berkan’a, ışık tasarımı ise Metin Koçtürk’e ait.

Temsillerde Norina rolünde Dilruba Akgün, Ögecan Gençer’in sahne aldığı eserde Ernesto rolünde Caner Akın ve Ahmet Baykara, Malatesta rolünde Caner Akgün ve Alper Göçeri, Don Pasguale rolünde N.Işık Belen ve Ali İhsan Onat, Noter rolünde M.Tükel Acar ve Utku Bayburt dönüşümlü olarak sahne alacaklar.

İtalyan besteciler içinde önemli bir yere sahip olan besteci Gaetano Donizetti, 51 yıllık hayatına yetmişten fazla opera sığdırmıştır. Bu operalar içinde özellikle Don Pasquale, yarattığı komik operalar içinde üstün özellikleri ile sıyrılır.

Genç Ernesto, alımlı Norina’ya aşıktır ve zengin amcasının kendini daha uygun gördüğü kadınla evlenmeyi kabul etmez. Bu sırda Don Pasquale, doktoru ve yakın dostu Malatesta’dan kendisine evlenebileceği birini bulmasını ister ve o da kendisine kız kardeşi, namuslu Sofronia’yı önerir. Aslında amacı yaşlı adamı kandırıp, Ernesto’nun Norina ile evlenmesini sağlamaktadır.

Yaşlı adam, Sofronia ile evlenmeyi kabul eder. Malatesta, Norina’yı kız kardeşi Sofronia olarak tanıtır ve Pasquale’nin hayatını altüst eder. Yaşlı adamın hayatı o kadar kötü bir hale gelir ki, kandırıldığını ve aslında Noria ile resmen evlenmediğini öğrediği vakit rahatlar. Evlilikten ağzının payını alan Don Pasqule, Ernesto’nun Norina ile evlenmesine izin verir.

Eserin temsil tarihleri 15-18-19-21-22 Ekim. Biletler Biletiva üzerinden ve Kadıköy Süreyya Operası gişesinden temin edilebilir.

PAYLAŞ