Kış bahçeciliğine giriş

Eğer yılın bu dönemlerinde bahçecilikle uğraşmayı seviyorsanız, yazımızda aradıklarınızı bulacaksınız.

680
PAYLAŞ

Sürdürülebilir yaşama uyum sağlamak aynı zamanda birkaç önemli fikre uyum sağlamak anlamına gelir. Bunlardan biri de sebze-meyveleri mevsimine uygun olarak yemek ve yetiştirmektir. Endüstri ve tarım devrimleri sayesinde -veya yüzünden- doğayı kendi arzularımıza göre manipüle etmenin sayısız yolunu öğrenmiş olsak da, birçok kişi doğanın mantığını ve bunun beden ve zihinlerimizi nasıl etkilediğini düşünme zahmetinde bulunmuyor.

Çin tıbbına göre, her gıdanın yılın belirli bir döneminde yerine getirmesi gereken spesifik görevleri vardır. Her gıda, farklı vitamin ve nitelikler içerir. Örneğin, nane, buğday çimi, rezene gibi filizler bahar aylarında vücudumuzda detoks etkisi yaratarak kıştan kalma fazla yağlardan kurtulmamıza yardımcı olur. Yaz ise; salatalık, domates, biber ve kabak gibi hem hafif hem de bol vitamin içeren enerji verici besinlerin mevsimidir: Kış ayları ise bedenimizi daha sıcak ve rahat tutmamız için sıcak çorbalar hazırlamanın tam zamanıdır.

Eğer yılın bu dönemlerinde bahçecilikle uğraşmayı seviyorsanız, benden size tavsiye: Yaz sebzeleri renkli ve suludur, ayrıca bolca güneşe ihtiyaç duyar. Öte yandan, kış sebzeleri genellikle yeraltının sıcaklığına saklanmış köklerden oluşur. Patates, pancar, havuç, turp, soğan, sarımsak ve lahana, marul, pırasa, roka ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler bunlar arasındadır.

Sulama da mevsime göre değişir. Yaz bitkileri yağmuru pek sevmez, bu yüzden köklere yakın ve damlatma şeklinde sulanmalıdırlar. Aksi halde toprakta mantar veya küf oluşabilir. Kış bitkileri ise bol su sever; bu yüzden de yaprakları, her bir yağmur damlasını köke ileten bir huni görevi görür.

Kök sebzelerin tohumları, toprağın 2 cm içine (yani parmağınızın ilk boğumuna kadar) yerleştirilerek ekilmelidir ve fide tepsisinden çıkartılıp ekilmemelidir. Yeşil yapraklı sebzeler bir fide tepsisine ekildikten iki-üç hafta sonra, üzerlerinde an az dört yaprak yeşerince, başka bir yere ekilebilir ya da doğrudan toprağa da ekilebilir. Bunu gelecek ay detaylarıyla açıklayacağım.

Sebzeleri mevsiminde tüketmek önemlidir. Birçok pazarda serada yetişmiş ya da ithal mevsim dışı sebze-meyveleri bulmak mümkün olsa da, tezgahların çoğunda o mevsimde yetişen ve dolayısıyla çok daha çeşitli ve sağlıklı olan ürünleri bulmak daha muhtemeldir. Elbette, bu sebzelerin ‘mevsiminde’ daha lezzetli olduklarını belirtmeye gerek yok.

12. permakültür ilkesinde belirtildiği gibi: “Değişime tepki ver ve yaratıcı bir şekilde kullan!” İklimin yıl içinde sunduğu farklı mevsimlerden ve bunların yarattığı gıda çeşitliliğinden en iyi şekilde faydalanmalıyız. Ayrıca mutfağımızda ve yediklerimiz konusunda daha yaratıcı olmamız gerekiyor. Umarım, kendinize kış aylarında içinizi ısıtacak lezzetli ve sıcak bir mevsim çorbası yapmanız için yeterli neden sunmuşumdur.

PAYLAŞ