Gripten korunmanın yolları

Ateş, öksürük ya da titreme gibi grip belirtileri ile başa çıkmanın pek çok yolu var. Uzmanların dahi ilaç önermediği grip tedavisi için yapmanız gerekenlerse çok basit.

712
PAYLAŞ

Havaların soğumasıyla birlikte çoğu insanı etkisi altına alan grip hastalığı, influenza adlı virüsün vücuda yaptığı etkilerle kendini gösterir. Grip belirtileri arasında en çok öne çıkanlar halsizlik, ateş yükselmesi, titreme, öksürük, kas ve eklem ağrısı olarak sayılabilir.

Çoğunlukla bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde görünen gribin, soğuk algınlığı ile karıştırılmaması gerekir. Grip ve soğuk algınlığı arasındaki en önemli fark, görece hafif seyreden soğuk algınlığı durumunda yüksek ateş ve genel durum bozukluğu görülmez. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda yanma hissi ve öksürük ile başlayan soğuk algınlığı, destekleyici tedavi ile birkaç günde iyileştirilebilir.

Gribe ne iyi gelir?
Çoğu kişi grip belirtileri olduğunda hemen antibiyotik kullanmayı tercih eder. Fakat uzmanlar bunun yanlış bir yöntem olduğunu vurgularken, grip belirtileri ile gelen hastalara antibiyotik vermemektedir. Ve grip nasıl geçer? sorusunun yanıtı da uzmanlarca hep aynı şekilde cevaplanır: Bol vitamin alımı ve dinlenme…

Tedavi uygulayacak bir kişinin öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler alması gerekir. Bol sıvı alımı, C vitamini ya da çinko gibi antioksidan ve mineral açısından zengin olan meyve sularını tüketmek, hem gripten korunmada hem de tedavisi sırasında önemlidir.

Vücudunuzun enfeksiyonlarla savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için dinlenmeye, yani enerjisini dikkatli kullanmaya ihtiyacı vardır. Bu nedenle hareketi azaltmak ve istirahat etmek vazgeçilmez önlemlerdir.

Yüksek ateş ve öksürüklerde bol su içilmesi tavsiye edilirken, göğüste tıkanıklık ya da balgamlı öksürüklerde buhar soluma yöntemi uygulanmalıdır. Bu konuda gargara yapmak da etkilidir. Bir bardak suya 1/4 çay kaşığı tuz karıştırarak kendi gargarınızı yapabilirsiniz.

Grip tedavisi için önerilen bitki çayları
Gribe ne iyi gelir sorusunun bir diğer yanıtı da bitki çaylarıdır. Ancak içerdikleri etken maddeler sebebiyle her bitki çayı, tedavi için uygun olmayabilir. Bu yüzden içeriklerini okumak faydalıdır.

Göğüs tıkanıklığını açmak ve burun akıntısını azaltmak için zencefil çayı ve okaliptüs çayı tercih edilebilir. Bunun yanı sıra Mate çayı yüksek oranda C vitamini içerdiğinden tedavi için iyi bir güçlendiricidir. Kuru öksürük ve boğaz şişliği içinse ekinazya çayı önerilmektedir.

PAYLAŞ