Çok ev temizlemenin zararları

Aslan yatağından belli olur, diyen bir kültürün evlatları olarak ev temizliği konusunda saplantılı derecede hassas olabiliyoruz. Peki her şeyin fazlası zarar diyenlere de hak verme zamanımız gelmedi mi?

706
PAYLAŞ

Temiz ve düzenli bir evin hem hijyen açısından hem de hane halkının psikolojik rahatı açısından son derece önemi var. Zamanımızın veya bütçemizin önemli bir kısmını bu temizlik ve düzeni tesis etmek için kullandığımız da bir gerçek. Ancak gereğinden fazla ev temizliği aslında sağlığımız için bir takım riskler oluşturuyor.

Kimyasal kalıntılar
Ev temizlik maddelerinin içinde aslında insan sağlığı için çok da faydalı olmayan sayısız kimyasal bulunuyor. Evlerin sıklıkla temizlenmesi halinde bu kimyasalların zeminde ve eşya üzerinde hali hazırda bıraktığı kalıntılar katmanlaşıyor ve cilde temas yolu ile sağlığımızı tehdit ediyorlar. Yine sıcak suyun içinde çözülen bu kimyasalların buharını temizlik esnasında soluyor ve aslında sağlığımızı büyük bir risk altına atıyoruz.

Bu riskleri minimize etmek için ağır kimyasallar içeren temizleyiciler yerine sirke, karbonat ve tuz gibi doğal malzemelerden yapılan ya da doğada çözünebilen temizlik ürünlerini kullanmayı deneyebilirsiniz.

Özellikle küçük çocuklu ve hayvanlı evlerde temizlik ihtiyacının sıklaştığı gerçeğini göz önünde bulundurursak, kimyasal tortu bırakan temizlik ürünlerinin evcil hayvanınız ve evlatlarınız için de büyük bir risk oluşturduğunu söyleyebiliriz.

Psikolojik etkiler
Sıklıkla ev temizlemenin insan psikolojisine de olumsuz bir etkisi olduğu aşikar. Hatta uzmanlar temizlik hastalığının psikolojik bazı sıkıntıların bir yansıması olduğunu da söylüyor. Sürekli temizlenen bir evin hızla kirlendiğini görmek yılgınlık ve çaresizlik duygularını tetikleyerek, yetersizlik duygusu oluşturuyor. Hem ruh sağlığınız hem de bedensel sağlığınız açısından ev temizliği işini fazla abartmamakta fayda var.

PAYLAŞ