Mercer Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin

2001 yılından bu yana Türkiye'de insan kaynakları yönetim danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Mercer Türkiye, 350'den fazla çokuluslu ve yerel firmaya insan kaynaklarının optimizasyonuna yönelik hizmetler sunuyor. Türkiye Genel Müdürü Dinçer Güleyin ile "Nasıl Yönetiyorlar" bölümümüz için konuştuk.

738
PAYLAŞ

Sabah rutininiz nasıldır?
Güne 06.30 da başlıyorum. Bu durum, hafta içi iki gün oğlumu götürdüğüm yüzme antrenmanı sebebiyle saat 05.00 oluyor. Çok hafif bir kahvaltı ve sonrasında espresso vazgeçilmezimdir. Hızlıca dünyadan ve Türkiye’den takip ettiğim gazetelere ve köşe yazarlarına göz atmaya çalışırım. Sonrasında Twitter gündemi sıkı bir şekilde takip ettiğim sosyal medya araçlarından biridir.

Şirkete kaçta gidersiniz? İlk yaptığınız iş ne olur?
Modern çalışma saatleri uygulaması içerisinde olduğumuz şirketimizde haftalık planlamama göre işe başlangıç saatim değişiyor. İşi işte bırakma konusundaki hassasiyetim nedeni ile sabah işe geldiğimde ilk yaptığım doğal olarak e-postalara bakmak olur.

Günde kaç bardak kahve içersiniz?
Sabah, öğlen ve akşam olmak üzere günde toplam 3 double espresso mutlaka içerim.

Çalışanda neye dikkat edersiniz ve hangi tip çalışanı etrafınızda barındırmazsınız?
Kriterlerim çok basit. Yaşamımızın (iş + sosyal) kalitesini davranışlarımız belirler. Bu nedenle olumlu zihinsel tutum, çalışma arzusu ve proaktif davranış en çok dikkat ettiğim konulardır.

Önünüze gelen raporlarda en çok neye dikkat edersiniz?
Detaylarda kaybolmamasına, önemli değişikliklerin ayırt edici bir şekilde belirtilmesine ve şablona özen gösterilmesine dikkat ederim.

Sizce ideal toplantı süresi ne kadar olmalıdır?
Konuya ve kapsama göre farklılık gösterebilir ancak 1 saati aşmamalıdır. Önemli olan toplantının verimidir. Bunu belirleyen iyi hazırlık, hiyerarşinin verim elde etmeyi engellememesi ve herkesin etkin katılımıdır.

İşle ilgili olarak önemli bir toplantının ya da önemli bir günün iyi, şanslı geçmesi için totemleriniz var mıdır?
Herhangi bir totemim yok. İyi ve şanslı geçmesi için ihtiyacım olan sadece iyi bir hazırlık yapmamdır.

Hangi okuldan mezun oldunuz? Eğitiminizden bahsedebilir misiniz?
Ekonometri mezunuyum. Sermaye piyasaları üzerine yüksek lisans yaptım.

Profesyonel hayatınız nasıl başladı?
1994 yılında özel bir bankanın hazine bölümünde fon yöneticisi olarak çalışmaya başladım ve profesyonel hayata adım attım.

Şu anki işinizi yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
2013 yılının sonlarına doğru bir araya geldiğim ve çok sevdiğim bir yöneticim aracılığı ile Mercer’ı daha yakından tanıma fırsatım oldu. İş hayatımda hazine yönetimi, fon yönetimi, portföy yönetimi, satış yönetimi ve proje yönetimi gibi farklı konularda görev aldım. Farklı alanlarda edindiğim bu deneyimi, Mercer’da elde edeceğim deneyim ile birlikte kurumsal müşterilerimizle paylaşma ve çözüm üretme fikri bu kararı almamda belirleyici oldu.

Şirketinizde şu anki pozisyonunuza gelene kadar hangi alan ya da pozisyonlarda görev aldınız?
Mercer ailesine 2.5 yıl önce ‘Genel Müdür’ olarak dahil oldum. Aynı pozisyonda görevime devam ediyorum.

Sizin için ‘dinlenmek’ fiili neyi ifade eder?
Dinlenmek, egzersiz ve sağlıklı beslenmek kadar önemlidir. Bunlar kaliteli bir yaşamın önemli sacayaklarıdır. Fiziksel açıdan dinlenmek kadar ruhun dinlenmesi de çok önemlidir.

Son okuduğunuz kitap hangisidir?
En son okuduğum kitap Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz’in “Mavi Uygarlık” kitabı.

Son izlediğiniz film?
Sık film izlemiyorum. Sanırım en son izlediğim film “Interstellar” oldu.

En sevdiğiniz restoran hangisidir, burada neyin yenmesini tavsiye edersiniz?
Bir isim verirsem diğerlerine haksızlık etmiş olurum. Farklı mutfaklara göre farklı isimler telaffuz edebileceğim bir listem var. Benim için en önemli ölçüt lezzet. Diğer parametreler (dekorasyon, konum vb.) çok kritik değil.

Tatil alışkanlıklarınız nasıldır? Nerede tatil yapmayı tercih edersiniz?
Kalabalıktan ve kabalıktan uzak tatilleri seviyorum. Bunu gerçekleştirebileceğim her yer benim için tercihlerin başında gelir.

Spor yapıyor musunuz, hangi dalda ve ne sıklıkla?
Yüzmeyi ve yürümeyi çok seviyorum. Bir süre öncesine kadar haftada iki gün yüzme ve üç gün yürüyüş yapıyordum. Bugünlerde bu sıklıkta maalesef gerçekleştiremiyorum. Tekrar aynı tempoyu yakalamam lazım.

PAYLAŞ