Krakow

Krakow, sadece tarihi bir hazine değil, aynı zamanda Polonya’nın hem ikinci en büyük hem de en eski şehirlerinden biri. Lesser bölgesinde Vistula Nehri kıyısında yer alan şehrin tarihi 7. yüzyıla kadar gidiyor.

968
PAYLAŞ

KRAKOW’A NASIL GİDİLİR
Uçakla: Krakow Havalimanı, diğer adıyla John Paul II Uluslararası Havalimanı, şehir merkezinin 12 kilometre batısındaki Balice’de yer alıyor. Buraya 208 ve 292 numaralı otobüslerle ulaşmak mümkün.
Trenle: Kraków Główny, şehrin merkez istasyonun adı. Eski şehir bölgesinin biraz dışında ama oldukça yakınında yer alıyor. Polonya’nın diğer şehirlerine seferler düzenleniyor. Prag, Budapeşte, Viyana ve Lviv’den yataklı trenler çalışıyor.
Otobüsle: Fransa, İtalya, İngiltere, İskandinavya ve merkez Avrupa’dan Eurolines adlı firma Krakow için seferler düzenliyor. Rusya, Balkanlar ve yine merkez Avrupa’dan hareket eden bir diğer firma ise Ecolines.

KRAKOW’DA NEREDE KALINIR
Ekonomik seçenek: Orlowska Townhouse’un sunduğu eşyalı 5 oda, kendi evinin konforunda konaklamak isteyenler için ideal. Oryantal dekoratif malzemeler, koyu renkli ahşap ürünlerin kullanıldığı daireler Slawkowska 26’da yer alıyor. Fiyatlar 110 Euro’dan başlıyor.
Lüks seçenek: Ortaçağ’dan kalma bir yapıda yer alan Hotel Stary, Szczepanska 5 numarada yer alıyor. Kaliteli ve şık görünümlü oda ve süitleri dikkat çekerken, otelde SPA, yüzme havuzu imkanı da sağlanıyor. Oda fiyatları 180 Euro’dan başlıyor.

KRAKOW’DA NASIL GEZİLİR
Yürüyerek: Eğer kendinizi zinde hissediyorsanız, tüm şehir merkezini yürüyerek gezebilirsiniz. Royal Way ve Planty Park bölgelerinde sempatik yürüyüş yollarında da vakit geçirebilirsiniz.
Bisikletle: Krakow’da 2008 yılından bu yana şehir merkezinde kiralanabilir bisikletler yer alıyor. 15 istasyonun yer aldığı şehirde bisikleti aldığınız yere götürmeniz de gerekmiyor. Farklı bir yerdeki istasyona da teslim edebilirsiniz.Booking.com

KRAKOW’DA GEZİLECEK YERLER
Wawel Hill (Wawel Tepesi): 500 yıldır Polonyalı kralların evi olan Royal Castle, gözalıcı bir Rönesans mimarisi. Yönetim odalarının yanı sıra özel kraliyet odaları da görülebilir. Leonardo da Vinci’nin “Lady with an Ermine” adlı eseri burada sergilenmektedir. Wawel Hill’de ayrıca Wawel Katedrali de yer alır. Dondurmaya benzeyen kubbeleriyle dikkat çeker. Royal Castle’a girerken alacağınız giriş bileti burada geçerli değildir. Yeniden ödeme yapmanız gerekir.
Krakow Barbican (Krakow Gözetleme Kulesi): 15. yüzyılda inşa edilen kule, kendi türünde Avrupa’nın en büyük savunma binasıdır. Gotik tarzdaki gözetleme kulesi, Florian Kapısı’nı korumak için yapılmıştır.
St. Mary’s Basilica (Aziz Meryem Bazilikası): Tuğlalardan yapılmış gotik tarzdaki kilise, 14. yüzyılda yeniden inşa edilmiştir (orijinali 13. yüzyıl başlarında yapılmıştır.) Eski Pazar yerinin yanındadır. Veit Stoss tarafından yapılan 80 metre uzunluğundaki ahşap altar panosu çok ünlüdür.

KRAKOW’DA NEREDE YENİR
Pod Baranem: Ana meydan çevresindeki restoranların manzarası güzel olsa da, yemekleri her zaman çok iyi değildir. Eğer 10 dakika güneye yürürseniz Gertrudy 21’de Pod Baranem’e ulaşacaksınız. Servisin kaliteli olduğu restoranda ana yemekler 5 Euro’dan başlıyor. Özellikle klasik Polonya yemeklerini merak edenler için ideal.
Endzior: Krakow’da en popüler sokak yemeği “zapiekanka”dır. Yarım açılmış uzun bagetin içine mantar ve peynir konularak hazırlanır.
Wierzynek: Eski şehir bölümündeki ana meydanda yer alan Wierzynek’in geçmişi Ortaçağ’a kadar dayanıyor. Şimdiye kadar pek çok dünya liderinin ve ünlünün gittiği restoranı ziyaret edenler arasında şu isimler var: Charles de Gaulle, Fidel Castro, Sophie Marceau ve Kate Moss.

KRAKOW’DA NEREDE İÇİLİR
Wodka Cafe Bar: Krakow’un eski şehir bölümünde pek çok bar ve kafe mevcuttur. Votkayla yapılan ortalama 100 çeşit içkinin yer aldığı mönüsünü mutlaka görün.
Singer Bar: Kazimierz’in ilk barı olan Singer Plac Nowy yakınında yer alıyor. Bu barda masaların yerini dikiş makineleri almış. Sokak boyunca sıra sıra durduklarını göreceksiniz. Mekan gece 3’ten sonra gece kulübüne dönüşüyor.

PAYLAŞ