EkoRe CEO’su Serhan Süzer

Yenilenebilir enerjiler sektöründe proje geliştirme ve yatırım hizmetleri sunan ve 2013 yılında kurulan Eko Yenilenebilir Enerjiler, kısaca EkoRe'nin CEO'su Serhan Süzer, eğitim ve disipline önem veren bir yönetici.

1810
PAYLAŞ

Sabah rutininiz nasıldır?
Sabah 5.30’da kalkıyorum. 6.30’a kadar spor yapıyorum. Evden de 7’de çıkıyorum. Kahvaltıyı duruma göre ya hızlı bir şekilde evde ya da ofiste yapıyorum.

Şirkete kaçta gidersiniz? İlk yaptığınız iş ne olur?
Şirkete 7.30’da gidiyorum. Yaptığım ilk şey günlük programın üzerinde geçmek ve yapacaklarımın listesini hazırlamak oluyor.

Günde kaç bardak kahve içersiniz?
Moduma göre değişiyor. Bazen hiç içmiyorum bazen de 4-5 bardak içebiliyorum. Kosta Rika fahri konsolosu olduğum için başta Kosta Rika kahvesi (Arabica) olmak üzere birçok farklı kahve çeşitlerini deneyebiliyorum. Kahveyi şekersiz içerim ve kahvenin türü de moduma göre değişebiliyor. Bazen sade Türk kahvesi, bazen espresso, bazen de Americano.

Çalışanda neye dikkat edersiniz ve hangi tip çalışanı etrafınızda barındırmazsınız?
Karakter benim için çok önemlidir. Karakteri bozuk olanları barındırmam.

Önünüze gelen raporlarda en çok neye dikkat edersiniz?
Rapordan rapora değişir. Mali işlerin hazırladığı bir raporsa nakit durumu raporda en önem verdiğim yerdir. İş Geliştirme raporuysa iş potansiyelini sorgularım. Elektrik/Elektronik veya Bilgisayar Mühendisi arkadaşların hazırladıkları bir raporsa ürüne odaklanırım.

Sizce ideal toplantı süresi ne kadar olmalıdır?
45 dakikayı geçmemelidir. Ancak istisnalar da var tabii. Özellikle vizyon ve planlama toplantılarına sınır koymuyorum. Bu işler bütün gün de sürebilir.

İşle ilgili olarak önemli bir toplantının ya da önemli bir günün iyi, şanslı geçmesi için totemleriniz var mıdır?
Yanımda sevdiğim biri varsa (örn: kız arkadaşım) öpücük verip öyle çıkarım.

Hangi okuldan mezun oldunuz? Eğitiminizden bahsedebilir misiniz?
Liseyi İstek Vakfı Kemal Atatürk Lisesi’nde okudum. Üniversite’yi de Kanada’nın Montreal Şehrinde bulunan McGill Üniversitesi’nde okudum. McGill’de finans ve muhasebe alanlarında çift dal yaptım.

Öğrencilik yıllarında amatör ya da profesyonel anlamda iş hayatı deneyimleriniz, girişimleriniz oldu mu?
İtalyan sigorta şirketi Generali’nin ABD merkezinde belli bir süre çalışmıştım.

Profesyonel hayatınız nasıl başladı?
Okuldan sonra Generali’nin ABD merkezinde çalıştım. Sonra Türkiye’ye gelip doğrudan askere gittim. Askerden sonra da aile şirketinde çalışmaya başladım.

Şu anki işinizi yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
Aile şirketinde işe başlamadan evvel kendi kendime bir söz vermiştim. 10 yıl çalışıp her şey yolunda giderse kendi işimi başlatacaktım. Bu sözümü tuttum ve 10 yıl çalıştıktan sonra kendi işimi başlattım. İlk girişimim de güneş enerjisi alanında oldu. Daha fazla detay için blog yazımı okuyabilirsiniz.

Şirketinizde şu anki pozisyonunuza gelene kadar hangi alan ya da pozisyonlarda görev aldınız?
Şu anda kurucusu olduğum EkoRE’de (yenilenebilir enerji şirketimiz) CEO, Moka’da (Fintech şirketimiz) yönetim kurulu başkanı, EkoCC’de (çağrı merkezi ve yazılım firmamız) yönetim kurulu başkanı, TİDER’de (sosyal girişimimiz) yönetim kurulu başkanıyım.

Sizinle aynı okuldan mezun olanlara pozitif ayrımcılık yapar mısınız?
Hiç kimseye pozitif ayrımcılık yapmam. İşi kim iyi yaparsa işi o kapar.

Sizin için ‘dinlenmek’ fiili neyi ifade eder?
Bol bol uyumak, güzel yemek yemek ve sevdiklerimle bol vakit geçirmek.

Son okuduğunuz kitap hangisidir?
En son okuduğum kitap Elon Musk’ın biyografisiydi.

Son izlediğiniz film?
En son girdiğim film Sihirbazlar Çetesi’ydi ancak filmin yarısına gelmeden maalesef darbe girişimi haberlerini okuyunca çıkmak zorunda kaldım.

En sevdiğiniz restoran hangisidir, burada neyin yenmesini tavsiye edersiniz?
Sevdiğim o kadar çok restoran var ki… Başta Türk yemekleri olmak üzere, favori mutfaklarım Peru, Thai ve İtalyan’dır. Ancak şunu da söylemem lazım, her mutfağı severim. Mideme düşkünümdür ve yemek seçmem.

Tatil alışkanlıklarınız nasıldır? Nerede tatil yapmayı tercih edersiniz?
Moduma göre değişir. Yakın coğrafyada eğlenmek için Bodrum, Alaçatı, Mykonos. Kafa dinlemek için Gökçeada, Fethiye ve İznik. Uzak coğrafyada da tatil için tercih ettiğim destinasyonlar Latin Amerika’da ve Güney Asya’da bulunuyor. Amerika’da San Francisco’yu, Kanada’da Montreal’i, Avrupa’da da Napoli, Sevilla ve Marsilya’yı severim.

Spor yapıyor musunuz, hangi dalda ve ne sıklıkla?
Disiplinden kopmamışsam haftada asgari 4 kez spor yapıyorum. Genelde cardio, yani koşmak ya da yüzmek. Bazen ağırlık da yapıyorum. Kışın kayak, yazın su kayağı tercih ettiğim sporlar. Yakında kite surf’e başlamayı ve kick boksa yeniden başlamayı planlıyorum.

PAYLAŞ