‘Özgürlük Adası’nda neler yaşanacak

1993 yılından bu yana Avrupa'nın en büyük festivallerinden biri olan Sziget, nam-ı diğer Özgürlük Adası, her yıl tüm dünyadan 400 bin kişiyi ağırlıyor. 13 sahnesinde onlarca grubu ağırlarken, festival alanında tiyatro, sirk ve sergi gibi etkinlikler de sunuyor. Ve tabii ki Budapeşte'de Obudai adasında düzenlendiğinden güneş ve denizden faydalanma imkanı da var. Bu yıl 10-17 Ağustos tarihleri arasında Rihanna, Muse, Sia, The Chemical Brothers ve Kaiser Chiefs gibi isimlerin sahne alacağı festivalde Türk grup Sattas da olacak. Festivalin tüm detaylarını, nasıl gideceğinizi, nerede kalacağınızı, adada neler yapmanız gerektiğini Sziget Türkiye ekibiyle konuştuk.

1334
PAYLAŞ

Öncelikle Sziget Türkiye’yi tanımak isteriz. Sziget Türkiye neler yapar? Sadece festival zamanı mı çalışır mesela?
Sziget Türkiye, üç kadından oluşan bir ekip. Yalnızca festival zamanı değil yıl boyunca çalışıyoruz. 2009 yılından beri festivalin resmi temsilciliğini yapıyoruz ve Sziget Festivali’nin isim hakkına sahibiz. Her geçen yıl Türkiye’den gelen katılımcı sayısı artıyor. Geçen yıl Türkiye’den 1200 kişi festivale katıldı. Festivalin resmi temsilcisi olduğumuz ve resmi sitemiz üzerinden bilet satışı da yaptığımız için katılımcılarla birebir iletişim kurma şansı yakalıyoruz. Aynı zamanda line-up ve genel tüm gençlik trendleri hakkında festivale danışmanlık da yaptığımız yıl boyunca Türkiye’den gençlerin sevdiği ve dinlediği isimleri takibe alıyoruz. Sonrasında Sziget ekibine bunu bir rapor olarak sunuyoruz. Böylece line-up şekillenirken söz sahibi olabiliyoruz.

Sziget Talent Turkey’in yapılmasına nasıl karar verildi?
Sziget’in birkaç yıldır böyle bir yetenek sahnesi var. Biz Türkiye olarak ilk kez geçen yıl bu sahneye katılmaya karar verdik. Çünkü geçen yıla kadar kendimize bu yarışmaya katılacak doğru bir ortak bulmayı bekledik. Bu doğrultuda Karnaval.com ile çok güzel bir ortaklık yaptık ve kendi yetenek yarışmamızı düzenledik. Geçen yıl Yok Öyle Kararlı Şeyler birinci oldu ve Sziget’te sahne alma fırsatı yakaladı. Günümüzde Türkiye’de ne yazik ki pek fazla müzik yarışması yok. O yüzden bu yarışmanın, uluslararası bir boyutu da olduğu için genç gruplar için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Ve her sene büyütmeyi düşünüyoruz. Seçilen grup Avrupa’nın en önemli festivalinde sahne almanın yanı sıra tanınma fırsatı da yakalıyor.sziget-festivali-2016

Sziget TalentTurkey için yapılan başvurular neye göre eleniyor ya da seçiliyor. Örneğin, belli bir müzik tarzında olması şart mıdır? Gelecek sene katılmak isteyenler için neler tavsiye edersiniz?
Belli bir müzik tarzı zorunluluğu yok, en önemli kıstasımız iyi performans sergilemek. Bu yıl yarışma grupları hem jüri hem de halkın oylarıyla birlikte seçildi. En çok beğenilen 10 grup Zorlu PSM’de aynı gün, arka arkaya canlı performans sergiledi ve videoya cekildi Bu performans videolari yeniden hem jürinin hem de halkın oylamasına açıldı. Sonuç olarak finale kalan 5 grup 26 Mayıs’ta Hard Rock Cafe İstanbul’da son kez sahne aldı. Gecede Sziget Festivali Programlama ekibinden Virag Cisiar’ın da aralarında bulunduğu jüri Sattas’ı birinci olarak seçti. Bizim için en önemli kıstas, çok iyi sahne performansı sergilemek. Dolayısıyla gelecek sene sahnede kendisini ifade edebilen her türden grubun katılımına açığız.

Sattas
Sattas

Geçen yıl Yok Öyle Kararlı Şeyler gitmişti Sziget’e. Bu ilk deneyim nasıldı? İyisi ya da kötüsüyle neler yaşandı? Kaç kişi konseri izledi? Festivale katılımın ardından Yok Öyle Kararlı Şeyler’in hayatında değişen bir şeyler oldu mu?
Gurur verici bir deneyimdi. Grubun solisti Erdem Topsakal, festivalden önce bir kaza geçirip iki ayağı kırık olmasına rağmen tekerlikli sandalyede müthiş bir performans sergiledi. Yaklaşık 1500 kişinin katıldığı başarılı bir performanstı. Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da bu konserde bizimle birlikteydi. Konser boyunca Türk bayrakları açıldı, şarkılar hep bir ağızdan söylendi. Grup kendi şarkılarının yanı sıra hepimizin bildiği ve sevdiği coverlara da yer verdi. Bu güzel deneyim ve performasın ardından grup Türkiye’ye dönünce Sony ile anlaşma imzaladı. Çok yakında da albümleri çıkacak.

Bu yılki yarışma hakkında neler söyleyeceksiniz? Sizce neden Sattas kazandı? Ve Sziget izlenimlerinizi düşünürseniz, onları Sziget’te neler bekliyor?
Bu yılki yarışmada daha önce de belirttiğimiz gibi “sahne performansi” ön plandaydı. Finale kalan tüm grupların performansları çok iyiydi ancak Sattas bir adım öne geçti. Oldukça coşkulu, sahne hakimiyeti ve kendine güveni tam bir grup. Kendilerinin Sziget’in çok uluslu ve renkli sahnesine çok yakışacağını düşünüyoruz.

Biraz da izleyici olarak katılacaklar için bilgilendirme faydalı olacaktır. Örneğin, benim gibi festivale hiç gitmemiş birine Sziget’i nasıl anlatırsınız?sziget-festivali-2
Biz Sziget Festivali’ni bir “hayat tecbübesi” olarak görüyoruz. Bir hafta boyunca süren festival boyunca 50’ye yakın sahnede yaklaşık 1000 sanatçı sahne alıyor. Dünyanın dört bir yanından gelen 500 bine yakın müziksever de bu coşkuyu paylaşıyor. Festival, rock, metal, folk, jazz, blues, pop gibi birçok müzik türünü bir arada bulunduruyor. Ancak Sziget’e yalnızca bir müzik festivali demek doğru olmaz. Sokak tiyatrosunun çok ilginç örneklerinden, sıradışı sergilere, evlenme çadırından lunaparklara çok çeşitli aktivitelerin yer aldığı dev bir gençlik adası demek daha doğru olur

Neden farklı bir Avrupa festivaline değil de, Sziget’e gidilmeli?
90 ülkeden değişik gençle özgürce beraber eğlenmek, 1 hafta boyunca festival tatili yapmak isteyenleri Sziget’e çağırıyoruz. Avrupa’daki diğer festivallerden farkı, buranın bir festival adası olup 1 hafta adadan hiç çıkmadan her türlü konforla yaşayabilmek. Bir de Sziget yalnızca bir müzik değil bir kültür-sanat festivali. Sziget festivali ada içinde 1 hafta boyunca yaşayan gençleri eğlendirmek için elinden gelen her türlü hizmet ve programı sunuyor ve her an karşınıza ilginç detaylar çıkıyor.sziget-festivali-4

Sokak tiyatrosunun çok ilginç örneklerinden, sıra dışı sergilere, evlenme çadırından lunaparklara çok çeşitli aktivitelerin yer aldığı dev bir gençlik adası demek daha doğru olur. (Bu güne kadar olan diğer ana etkinlikler Luminarium, Before I Die duvarı, Afro-Latin Reggae Village, Campfire, Magic Mirror, Sziget Beach) Gençlerin Sziget festivalini deneyimlemesinin yanı sıra Türk markalarını 90 ülkeden gelen 500 bine yakin festivalsever ile birleştirmek için projeler geliştiriyoruz. Mesela birkaç yıl önce Yeni Rakı ile ortak bir proje yaparak 70 ülkeden yaklaşık 400 bin katılımcıyı Türkiye’nin milli içkisi ile tanıştırdık. Bir diğer amacımız ünlü Türk gruplarının Sziget’te sahne alması. Bu yıl festivalin en önemli sahnelerinden bir tanesi olan Europe Stage’in headliner’larından bir tanesi Ceza olacak. Festivalde ülke bayraklarının olduğu bir alan var ve orada Türk Bayrağı’nın dalgalanıyor olması bizim için ayrı bir gurur kaynağı.

Bu yıl Sziget sahnelerinde hangi önemli isimler olacak?

Muse, Sigur Ros, Sia, Rihanna, David Guetta, Noel Gallaher, Manu Chao, Bastille, Jake Bugg, Tourist, Chemical Brothers, Tinie Tempah sahne alacak önemli isimlerden birkaç tanesi. Müzikseverler tüm program hakkında ayrıntılı bilgi almak için link’e tıklayabilir

Şimdiye kadar Sziget’e bu yıl için Türkiye’den kaç bilet satıldı?
Şu ana kadar yaklaşık 1000 bilet satıldı.sziget-festivali-3

Festival alanında toplamda kaç izleyici oluyor?

Geçtiğimiz yılın rakamını vermek gerekirse 500 bin…

Sitenizde VIP konaklama alan biletlerinin hepsi tükenmiş bile. Ziyaretçiler normal kamp alanında değil de, daha konforlu bir yerde kalmak isterse nereleri tercih etmeli, yakınlarda otel mevcut mu? Ya da böyle bir otelde kalırsa festival alanına sabah ve gece nasıl ulaşır?
Festival alanında daha konforlu konaklamak isteyenler genellikle VIP kamp alanı, ağaç ev ya da karavanları tercih edebilir. Bunlara ek olarak Italyan’ların kamp alanı ‘Alternativa, Fransızların kamp alanı Apéro, Siesta, Bridge gibi farklı kamp alanları var. Aile olarak gelenler ve çocukları ile rahat bir festival deneyimi geçirmek içinler ise Family Kamp alanı mevcut.

Festival şehir merkezine çok yakın olduğu için çevrede uygun sziget-festivali-1fiyata pansiyon, ev ya da otellerde konaklamak mümkün. Festival alanı dışında konaklayanlar için ulaşım Sziget boyunca çok kolay. Sziget boyunca toplu taşıma sabaha karşı geç saatlere kadar çalıştığı için her saat otobüs tren ya da taksi ile konakladığınız yere güvenle ulaşmanız mümkün.

Festival alanına ulaşmak için karayoluna alternatif olarak, demiryolu ile gelinebilir veya daha ferah ve güzel manzaralı bir yolculuk için Sziget botu ile Tuna nehri üzerinden gelinebilir. Bir de bisiklet parkı var içeride. Şehirden bisiklet kiralayıp o şekilde de festival alanına gelebilirsiniz.

PAYLAŞ