Evcil hayvanla yat seyahatinin püf noktaları

Kediler ve köpekler, tekne yaşantısına oldukça iyi uyum sağlayan hayvan cinsleridir. Hatta bazen insanlardan çok daha iyi birer seyir arkadaşı olurlar. Siz korku içindeyken, onlar çoğunlukla neşelidir ve en keyifli seyirlerde bile kaçınılmaz olan can sıkıntısı ve yalnızlık duygularını alt etmeye yardımcı olurlar. Ama tabii ki herhangi bir evcil hayvanla yola çıkmadan önce bazı basit hazırlıklar yapmak gerekir.

1426
PAYLAŞ

Bavul hazırlarken:
Evcil hayvan dostunuzun en sevdiği yatağını ya da battaniyesini mutlaka yanınıza alın. Ayrıca kağıt havlular, dostunuzun tarağı ya da fırçasını, mama ve oyuncaklarını almayı unutmayın. Köpekler için bir çomak ya da top yeterlidir. Kediler lazer ışığını kovalamaya bayılır ama bunu güvertede yapmamaya özen gösterin! Elastik bir ipin ucuna bağlı püsküllü oyuncaklar da iyi fikirdir. Kediniz sizden daha fazla egzersiz yapacaktır.

Sağlık:
Hayvan dostunuzun sağlığı, tekne hayatından olumsuz yönde etkilenebilir. Bu yüzden yakından takip edilmelidir. Özellikle sindirim sistemi sorunlarını önlemek için her zaman kullandığınız mamadan yanınızda mutlaka bulundurmalısınız. Bu, özellikle ileri yaşlardaki köpek ve çoğu kedi için önemli bir ayrıntıdır. Yola çıkmadan önce veterineriniz de kapsamlı bir muayene yapmalıdır. Bazı ülkeler, sağlık sebeplerinden ötürü evcil hayvanları karantinaya alır. Bu yüzden ziyaret edilecek ülkelerin bu konudaki yönetmeliklerini önceden araştırmak gerekir.

Künyeler:
Ziyaret edeceğiniz çoğu limanda evcil hayvanınızın her an kontrolünüzde olması istenecektir ve çoğu yerde de hayvanınızın tuvalet gereksinimleriyle ilgili yasalar vardır. Bu yüzden tasma bulundurmayı ihmal etmeyin. Dostunuzun kimliğini belirlemek için boyun tasmasına takılan ve teknenizin adı ve limanı, sizin adınız ve telefon numaranız gibi bilgileri içeren bir künye yaptırın. Ayrıca veterinerinize evcil hayvanınızın kafa derisinin altına yerleştirilen ve kimlik bilgilerini içeren bir çip de taktırabilirsiniz. Ama künye, firari dostunuzun size geri getirilmesi için çok daha hızlı bir çözüm olacaktır. Ne de olsa yeni bir limana bağlanırken evcil hayvanınızın etrafı araştırmak için firar etme ihtimali yüksektir. Bu yüzden onu kamaraya kilitlemeniz ya da bağlamanız gerekebilir.

Denize düşme:
Can yelekleri kedilerin hareket kabiliyetini engellediği için tavsiye edilmez. Bazı kişiler köpeklere can yeleği takar ama genelde verdiği sıkıntı faydasından daha büyüktür. Genel olarak evcil hayvanlarda can yeleği kullanımının yaygın olmadığını söyleyebiliriz. Bunun yerine hayvan dostunuza denizciliğin birinci kuralını öğretin: Denize düşme! Kediniz denize düşerse tırmanması için eski bir halıdan kesilmiş bir şerit ve yeterli büyüklükte bir kepçe bulundurabilirsiniz.

Kedilerle seyir:
Uzun bir seyre hazırlanırken kedinizi ilk defa tekneye getirecekseniz bazı hazırlıklar yapmanız gerekecektir. Kaymayan bir yüzeyde devrilmeyecek bir kapta içme suyu bulundurmaya özen gösterin. Kedi tuvaletinin sabitlenmiş ve kumunun dolu olduğundan emin olun. Kedinin girebileceği delikleri, özellikle makina dairesine girebileceği açıklıkları bloke ettiğinizden emin olun. Unutmayın, kediniz ilk binişinde tekneyi köşe bucak inceleyecek ve sizin bulamadığınız bazı açıklıkları bulacaktır. Bir müddet ortadan kaybolabilir ama merak etmeyin kediler hep geri döner, özellikle de yemek zamanı.

Kedi tuvaleti:
Kedilerin tuvalet alışkanlıkları onları daha sorunsuz seyir arkadaşları kılar. Kedi kumunu teknenin ortasına yakın bir yerde, ayak altında olmayan bir köşede bulundurun. Yalpada dökülmeyecek ama boşaltmak için kolayca çıkarılabilecek bir şekilde sabitleyin. Altına koyacağınız kaymaz bir paspas, bunun için faydalı olacaktır. Topaklanan kedi kumu daha az atık oluşturduğundan ve kullanımı daha ekonomik olacağından tercih edilebilir. Ama dikkat edin, bu tür kumlar suyla temas ettiğinde betonlaşır. Bu yüzden dökülünce hemen temizlemeniz, sintine pompanızın tıkanmasını engelleyecektir.

Deniz tutması:
Çoğu kedi tekne hayatına alıştıktan sonra bile deniz tutması sorunu yaşar. Bu genellikle sallantı başladıktan kısa bir süre sonra olur ve mümkünse birisi kediyle ilgilenmelidir. Yalpa ve sallantı beklentisi olan seyirlerde önlem almakta fayda vardır. Öncelikle böyle zamanlarda kedinize çok az mama vermelisiniz (su verebilirsiniz). Kedinizin sıkıntısını en aza indirmek için sallantı başlamadan önce ona teknenin en az sallanan orta bölgesinde içinde kendini rahat ve güvende hissedeceği bir ‘mağara’ yaratın. Böylece kediniz hastalansa da aynı yerde kalacaktır. Kedi kafesiniz yoksa bulduğunuz kutu vs. gibi herhangi bir malzemeyi kullanarak ona bir yuva yaratın. Kediler kusmadan önce acı acı miyavlayarak sizi uyarırlar ve bunu yapmak için genelde teknenin en ücra köşesini seçerler. Ayrıca tırmanabilmesi açısından kedinizin tırnaklarını kesinlikle aldırmayın. Uygun bir köşeye kediotu ile cazip hale getirilmiş bir halı parçası sabitlerseniz kediniz tırmalamak için bunu kullanmaya alışacaktır.

PAYLAŞ