Bu sanatçıların işleri çok şaşırtacak

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği işbirliğiyle düzenlenen “Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Yarışması” sonuçlandı. Eserler 30 Temmuz’a kadar Akbank Sanat’ta görülebilecek.

1745
PAYLAŞ

728x90Bu yıl 34. kez düzenlenen Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi Yarışması’nda, jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Ayşenur Ceren Asmaz, Burak Eren Güler, Derya Kazan, Doruk Kumkumoğlu, Gül Akpınar, Hakan Dağdelen, Kıvanç Martaloz, Nurtaç Ulutürk, Osman Demir ve Özge Parlak’ın eserleri, 17 Mayıs – 30 Temmuz 2016 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sergilenmeye hak kazandı. “Geçmiş Gelecek” temasını taşıyan Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’nde yer alan 10 sanatçının eserleri fotoğraf, video ve enstalasyon gibi farklı alanlardan oluşuyor.

Güzel Sanatlar Fakültesi, İletişim Fakültesi, Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi 3. ve 4. sınıf, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katıldığı yarışmaya bu yıl 360 öğrenci katıldı. Bağımsız küratör Irina Batkova, Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Resim ve Heykel Müzeleri Derneği yönetim kurulu üyesi Gönül Nuhoğlu ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’dan oluşan jüri üyeleri tarafından yapılan değerlendirme sonucunda Burak Eren Güler, Kıvanç Martaloz, Doruk Kumkumoğlu ve Nurtaç Ulutürk ödül kazandılar. Ödül kazanan sanatçılar, Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi açılışında düzenlenen törenle kamuoyuna açıklanarak, yarışmanın ödülü olan 30 bin TL’yi paylaştılar.

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi’nin bir parçası olmaktan büyük gurur duyduğunu belirten küratör Irina Batkova Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi ile ilgili değerlendirmesinde, “Günümüzde alıştığımız ve sorgulamadığımız kavramları sürekli yeniden tanımlama zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Zaman da bu kavramlardan biri… Son 30 yılda, içinde yaşadığımız dünyayı kavrayabilmek, siyaset ve ekonomi gibi alanlarda stratejiler oluşturabilmek açısından, kaos teorisi ve doğrusal olmayan sistemler gibi teoriler, süreçleri neden ve sonuç arasında bir bağlantı olarak tasavvur eden ve ancak öngörülebilir bir geleceğin parametrelerini belirleyen deterministik doğrusal anlayıştan çok daha kökten bir kavrayış ortaya koymaktadır. Sanatçıların bu sergideki eserleri, bariz bir görsel belirsizlik ortamı meydana getirerek bizlere içinde yaşadığımız bu zamanlardaki değişimin dinamiklerini göstermekle kalmayıp, kendi algılarımızın güvenilirlik konusundaki yetersizliğini de gözler önüne sermektedir. Bu belirsizlik, biz şimdiki zamanın nasıl işlediğini kavramaya yönelik yeni teoriler bulmaya çalışırken, geleceğin çoktan gerçekleşmiş bir gerçeklik olduğu fikrini öne sürmektedir” dedi.

Sanatçı Burak Eren Gülerburak-eren-güler
Sizi tanıyabilir miyiz?
1989 Ankara doğumluyum. Lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nde aldım. Şu an Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum. Kadıköy’deki atölyemde çalışmalarıma devam etmekteyim.

Akbank Günümüz Sanatçıları Yarışmasından nasıl haberdar oldunuz? Yarışma hakkında ne söylemek istersiniz?
Yarışmadan internet aracılığı ile haberim oldu. Yarışmanın Türkiye’de genç sanatçılara açılan yarışmalar arasında önemli bir yerde olduğunu düşünüyorum. Bunun için bu Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi kapsamında yer alıyor olmak mutluluk ve umut verici.

Yarışmayı kazanan eseriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Eser mekana göre boyutlandırılıp konumlandırılan ve izleyiciyi esere katılmaya davet eden kinetik bir yerleştirme. İlk bakıldığında durağan havada. İzleyicinin katılımı ile yayların yardımıyla aktive oluyor. Kendi zemininde kendi zamanını yaratıyor. Ses öğesinin izleyicinin, daha doğrusu deneyimleyicinin hareketiyle açığa çıkması çevre ile etkileşimi arttırıyor. Ses öğesinin devamlı bir ritimde sürdürülebilirliği üzerine deneyimleyenin bu özgün zamanlı zeminde geçirdiği zamanı dönüştürüyor.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?
Ürettiğim yapıtlar formal olarak benzer görünseler de hepsinde farklı denemeler, farklı sorular var. Gelecek projeler için kısa vadede rüzgarı kullanmayı hedefliyorum. Daha iyiyi bulabilmek için sürekli denemeler yapıyorum. En önemlisinin sakin ve kararlı adımlarla hareket etmek olduğunu düşünüyorum.

Sanatçı Kıvanç Martalozkıvanç-martaloz
Sizi tanıyabilir miyiz?
Yaş, cinsiyet, cinsellik, ölüm itkisi, yaşama içgüdüsü, üretkenlik/kısırlık, ouroboros gibi konular ve kavramlarla ilgilenen biriyim. Resim, heykel, seramik ve cam teknikleriyle başlamış olsam da son dönemlerde çoğunlukla video yerleştirme ve enstelasyon tekniklerini kullanıyorum. Onun dışında senaryo, film ve belgesel alanlarında çalışmalarıma devam etmekteyim.

Akbank Günümüz Sanatçıları Yarışmasından nasıl haberdar oldunuz? Yarışma hakkında ne söylemek istersiniz?
Başvurduğum seride de yardımcım olan arkadaşımın önerisiyle sergiye/yarışmaya başvurdum. İşlerimizin görünürlüğü, insanlara ulaşması ve gelecek projelerimizi makul kılmaya başlaması adına sergi/yarışma çok yardımcı oldu, oluyor.

Yarışmayı kazanan eseriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
İç İçe Serisi otoportrelerden oluşan bir video yerleştirmesidir. İç içe, bütün olma özlemini, imkansızlığının yasını, cinsiyet ve cinselliğe dair zıtlıkları sorgular. Hayatta da, sanatta da beni en çok meşgul eden, ilgilendiren duygu ve konuları barındıran, sezgisel olarak başladığım ve sonucunu sürecin çoğunluğunda hayal edemediğim bir proje.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?
Natürmort ve Sanat Tarihi ile Ters İlişki Serileri ile çalışmalarıma devam ediyorum. Konuları ele alışım ve kullandığım tekniklere yaklaşımımın evrilmeye başladığını görerek ve gideceği yönü, yönleri merak ederek çalışmaya devam ediyorum.

Sanatçı Doruk Kumkumoğludoruk-kumkumoğlu
Sizi tanıyabilir miyiz?
Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde son sınıf öğrencisiyim. Şu sıralar fotoğrafın farklı disiplinlerle ve temsil metotlarıyla olan, olabilecek ilişkileri üzerine yoğunlaşmış durumdayım.

Akbank Günümüz Sanatçıları Yarışmasından nasıl haberdar oldunuz? Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi hakkında ne söylemek istersiniz?
Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü, eğitimi devam etmekte olan sanatçılara sunduğu olanaklar açısından çok önemli bir yarışma. Aynı zamanda yıllardır düzenlenen böyle bir yarışmanın bir parçası olmak da benim için çok mutluluk verici oldu. Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi kürasyonu, işlerin tutarlılığı ve genel olarak belli disiplinlerde işlerin tercih edilmesinin de çok başarılı bir sergi ortaya çıkardığı düşüncesindeyim.

Yarışmayı kazanan eseriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Unearthed ya da Kazı, iki panelden oluşan bir fotoğraf yerleştirmesi. Durağan bir temsilin aksine, sesi kullanarak fotoğrafın üzerine ekstra bir bilgi katmanı yaratmayı amaç ediniyor. Bu katman bir anlamda fotoğraflanan kazı alanın zamansal bir temsili. Yerleştirme, fotoğraflanan kaya parçasının makinelerle işlenmesini, parçalanmasını ve kendi içinde gerçekleşen değişimlerin ve süreçlerin -suni de olsa- akustik bir kaydını barındırıyor denebilir. Aynı zamanda bu akustik kayıtların sadece izleyicinin yakın teması sonucu kendini göstermesi de işin izleyiciyle olan ilişkisi açısından önemli ve temel bir unsur.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?
Lisans eğitimimi bu sene tamamlıyorum, her ne kadar aldığım eğitim bir noktaya kadar üretim tercihlerimi ve biçimimi şekillendirmiş olsa da kişisel işlerime ayırabildiğim zaman açısından kısıtlayıcılığı olan bir süreç oldu. Bu açıdan önümüzdeki sene kendi projelerime, özellikle daha önce de bahsettiğim fotoğrafın farklı disiplinlerle olası iletişimlerine ve fotoğrafın bir disiplin olarak sınırlarını inceleyen çalışmalara daha fazla verimli zaman ayırabileceğim gibi duruyor. Bu açıdan önümüzdeki birkaç sene umuyorum ki, kişisel olarak kimliğimi ve işlerimi daha keskin bir şekilde tanımlayabileceğim bir süreç olacak.

Sanatçı Nurtaç Ulutürknurtaç-ulutürk
Sizi tanıyabilir miyiz?
Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde Araştırma Görevlisiyim. Aynı zamanda da yine bu bölümde yüksek lisans eğitimime devam ediyorum.

Akbank Günümüz Sanatçıları Yarışmasından nasıl haberdar oldunuz? Yarışma hakkında ne söylemek istersiniz?
Lisans döneminden beri haberdar olduğum ve yer almak istediğim bir sergiydi Akbank Günümüz Sanatçıları. Bu nedenle benim için ayrı bir öneme sahip. Ek olarak, Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi genç sanatçıların görünürlük kazanmasında büyük rol oynuyor. Bu yönüyle de her birimize büyük katkı sağlayacağına eminim.

Yarışmayı kazanan eseriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yarışmaya Blade Runner isimli çalışmamla başvurdum. Blade Runner kısaca, televizyonun yarattığı standart edilgen izleyici konumuna ve eşzamanlılık illüzyonuna müdahale eden; ters ışık yardımıyla izleyicinin siluetinin televizyona yansımasını kullanılarak, izleyen ve izlenen konumlarının ayrımını yok etmeyi ve reel lineer zaman algısında kırılma yaratmayı amaçlayan bir kurgu.

Geleceğe yönelik hedefleriniz neler?
Geleceğe yönelik uzun vadeye yayılmış net hedeflerden uzak durmaya çalışıyorum aslında. Şu sıralar, bireylerin çevrelerindeki nesnelerle kurduğu müdahale ilişkileri üzerine düşünüyorum ve bir süre daha benlik, beden ve nesne üçgeninde, alt başlıklarla katmanlaşan işler üretmeye devam edeceğim sanırım. Daha genel bir bakışta ise, akademik olarak ve sanatsal olarak eş zamanlı bir ilerleme kaydetmek istiyorum. Hayatımın bu iki ana hattı arasında birbirini besleyen bir ilişki yakalayıp, dengeyi bozmamak ve bu ara zeminde kendimi sürekli güncel tutmak öncelikli gayem diyebilirim.

Küratör Irina Batkova sergiyi anlatıyorküratör-irina-batkova
Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi 2016 yılı teması “Geçmiş Gelecek”, eserleri sergiye katılmak üzere seçilmiş ve ödüle layık görülmüş görsel sanatçılara geniş bir kapsam sunmaktadır. Bu sergi çağdaş sanatçıyı, dinamikleri sosyal ve politik çalkantılarla belirlenen ve geleceğin giderek daha öngörülemez gibi durduğu bir dünyada bir kaşif olarak ortaya koymaktadır. Günümüzde alıştığımız ve sorgulamadığımız kavramları sürekli yeniden tanımlama zorunluluğu ile karşı karşıyayız. Zaman da bu kavramlardan biri – gündelik hayatımıza düzen sağlayan değerlerin istikrarlı ve kalıcı olduğu görüşünün bir parçası.

Çevremiz, aynı barometrik basıncı, sıcaklığı, nesnelerin ağırlığını ölçtüğümüz gibi her gün, geçen saniyelerin, dakikaların, saatlerin hesabını tutan cihazlarla sarılmış durumda. Ancak çevremizdeki gerçekliğin sahip olduğu belirsizlik nesnel olduğunu algıladığımız bilim alanında gerçekleştirilen keşiflerin dinamikleri açısından anlamlı görünmekte, çünkü az çok öznel olarak tanımlanabilecek diğer bilgi alanları içinde ele alındığında zaman başka türlü özelliklere de sahip.

Kuantum mekaniği kapsamında ileri sürülen yeni bir teori, zamanın yapısının, süreksiz fakat düzenli olarak tekrarlanan unsurlardan oluşan bir kristal yapısı olarak kabul edilebileceğini iddia etmekte. Bu yeni teoriyi sunan ekibinin lideri Mir Faizal şöyle anlatıyor, “Fiziksel evren, ekranda gösterilen bir dizi hareketsiz görüntünün hareket eden bir görüntü yanılsaması yarattığı bir film gibidir. Bu nedenle eğer bu bakış açısı ciddiye alınacak olursa, bizim sahip olduğumuz, fiziksel gerçekliğin sürekli bir hareket olduğu düşüncesinin, aslında altta yatan ayrık matematiksel yapı tarafından oluşturulan bir yanılsama olduğu anlamına gelecektir …”

Son 30 yılda, içinde yaşadığımız dünyayı kavrayabilmek ve siyaset ve ekonomi gibi alanlarda stratejiler oluşturabilmek açısından, kaos teorisi ve doğrusal olmayan sistemler gibi teoriler, süreçleri neden ve sonuç arasında bir bağlantı olarak tasavvur eden ve ancak öngörülebilir bir geleceğin parametrelerini belirleyen deterministik doğrusal anlayıştan çok daha kökten bir kavrayış ortaya koymakta. Sanatçıların bu seçkide Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi kapsamında sergilenen eserleri bariz bir görsel belirsizlik ortamı meydana getirerek bizlere içinde yaşadığımız bu zamanlardaki değişimin dinamiklerini göstermekle kalmayıp, kendi algılarımızın güvenilirlik konusundaki yetersizliğini de gözler önüne sermekte. Bu belirsizlik, biz şimdiki zamanın nasıl işlediğini kavramaya yönelik yeni teoriler bulmaya çalışırken, geleceğin çoktan gerçekleşmiş bir gerçeklik olduğu fikrini öne sürmektedir.

PAYLAŞ