İstanbul Caz Festivali başlıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, 19 yıldır Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali 23. kez gerçekleştirilecek. 27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen festival bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul’un farklı mekanlarında ağırlayacak.

850
PAYLAŞ

23. İstanbul Caz Festivali, 20’nin üzerinde mekânda 200’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek yaklaşık 50 konserle, bu yaz da İstanbulluları caz müziğinin efsaneleriyle buluşturacak. Festival, başta müziğin efsane ismi Nile Rodgers ve grubu CHIC olmak üzere, aralarında Damon Albarn, Joss Stone, Branford Marsalis, Kurt Elling, Kamasi Washington, Ernest Ranglin, Laura Mvula ve Roy Hargrove gibi caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Festival programında bu yıl ayrıca ilk kez çocuklara yönelik bir etkinlik de yer alıyor. “Çocukça Bir Gün” başlıklı programda tüm gün boyunca konserler ve çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta müzisyenler Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a takdim edilecek. Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’ın ödülleri, festivalin 11 Temmuz’da Yeniköy’de yer alan Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde yapılacak açılış gecesinde verilecek. Ödül töreninin ardından Ergüven Başaran’ın swing grubu Swing UNLTD sahne alacak. Bu konserden sonra ise son dönemde New York swing gecelerinin aranan grubu The Hot Sardines müzikseverlerle buluşacak.

Festival Yıldız İsimlerle Başlıyorafrica-express
• Africa Express sunar: Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Damon Albarn ve konuk sanatçılar
27 Haziran Pazartesi, 21.30, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
Africa Express yapımcıları liderliğindeki bu özel projede Şef Issam Rafea ve diğer üyeleriyle birlikte Suriyeli Müzisyenler Orkestrası, Damon Albarn ve sürpriz konukların da katılımı ile Suriye kültürü ve müziğine bir saygı duruşu gerçekleştirecek. Lil’ Silva, Brian Eno, Metronomy ve Django Django üyeleri ile Mouse on Mars’dan Andi Toma gibi ünlü isimlerin de yer aldığı Africa Express projesi bugüne kadar birçok yaratıcı konser ve projeye imzalarını attı. Eski ve yeni üyelerinin oluşturduğu 50 kişilik Suriyeli Müzisyenler Orkestrası ile Damon Albarn’ın sürpriz konuklarla aynı sahneyi paylaşacağı bu proje, Holland Festival, Southbank Centre ve Glastonbury’den sonra ilk defa 27 Haziran Pazartesi akşamı, 21.30’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde müzikseverlerle buluşacak. Konser, Akasya’nın gösteri sponsorluğunda düzenleniyor. Sınırlı sayıda konser veren ve Holland Festival, Royal Festival Hall ve Glastonbury’den sonra İstanbul’a konuk olacak bu özel proje, 14-18 NOW ve Holland Festival’in ortak eser siparişi ile Africa Express tarafından gerçekleştiriliyor. İstanbul Caz Festivali, konserin düzenlenmesinde İstanbul Müzik Festivali ile de işbirliği yapıyor.

• Nile Rodgers ve grubu CHIC // Unknown Mortal Orchestra
28 Haziran Salı, 20.00, KüçükÇiftlik Park
Disko ve funk’ın yaşayan en büyük isimlerinden, CHIC’in iki kurucusundan biri Nile Rodgers, Türkiye’de ilk konserini vermeye hazırlanıyor. CHIC ile birlikte Atlantic Records’un 3 milyon satan tek single’ı “Le Freak” gibi onlarca hit parçaya imza atan isim olarak da tanınan Rodgers, David Bowie, Duran Duran, Madonna, INXS, Diana Ross, Daft Punk, Lady Gaga, Kylie Minogue gibi birçok yıldızın kariyerinde önemli yer tutan albümlerine prodüktörlük yaptı ve disko, funk riff’lerini yarattı. We Are Family (Sister Sledge), Like A Virgin (Madonna), Let’s Dance (David Bowie), Diana (Diana Ross), Notorious (Duran Duran), Cosmic Thing (The B-52’s) gibi liste başı albümlerin prodüktörlüğünü üstlenen Rodgers, 2014’te Daft Punk’la birlikte çalıştığı Random Access Memories albümü ve yılın şarkısı ‘Get Lucky’ ile üç Grammy ödülü aldı.

Nile Rodgers ve CHIC’in hemen öncesinde ise yarı ABD’li yarı Yeni Zelandalı psychedelic pop, indie rock grubu Unknown Mortal Orchestra izleyicileri geceye hazırlayacak. Geçtiğimiz Kasım ayında bütün biletleri tükenen bir konserle Salon sahnesine çıkan Unknown Mortal Orchestra, 2010’larda lo-fi’dan saykedelik pop’a uzanan tınılar ve melodik parçalarıyla kendisini ayrıştırabilmiş gruplardan biri olarak tanınıyor. ARKAS’ın gösteri sponsorluğunda gerçekleşecek konserde, Nile Rodgers ve grubu CHIC 28 Haziran Salı akşamı 20.00’da Küçükçiftlik Park’ta müzikseverlerle buluşuyor.

• Özdemir Erdoğan ile bir Caz Akşamı
12 Temmuz Salı, 21.00, Uniq Açık Hava Sahnesi
Türk hafif müziği ve cazının en emektar isimlerinden, festivalin bu yılki Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün sahibi Özdemir Erdoğan, “İkinci Bahar”, “Sevdim Seni Bir Kere” gibi klasiklerin yanı sıra geçtiğimiz yıl yayımladığı Türkiye Jazz Tarihinde Işıksız Kalanlar albümünden şarkılar ve unutulmayan besteleriyle 12 Temmuz Salı akşamı 21.00’da, Uniq Açık Hava Sahnesi’nde cazseverlere nostalji dolu bir akşam yaşatacak.

• Fransız caz ritimleri ve Nat King Cole’un unutulmaz şarkıları: French Quarter ve Hugh Coltman
15 Temmuz Cuma, 20.30, Uniq Açık Hava SahnesiFrench-Quarter
İstanbul Caz Festivali’ne özel bir proje olarak gerçekleştirilecek bu gecede Fransız caz ritimleri hayat bulacak. Sahnede önce, trompette Airelle Besson, saksofonda Emile Parisien, akordeonda Vincent Peirani, piyanoda Thomas Encho, basta Thomas Brameris ve davulda Anne Paceo ile French Quarter olacak. Bu yıldız müzisyenlerin ardından ise BB King, Stevie Ray Vaughan gibi Blues ustalarından ilham alan, vokalleriyle Jeff Buckley ile Nick Drake’i andıran Hugh Coltman, Nat King Cole’un iç dünyasına döndüğü projesiyle 15 Temmuz Cuma akşamı 20.30’da Uniq Açık Hava Sahnesi’nde yerini alacak.

Cazın Ritmi Boğazın Esintisine Eşlik Ediyor
• Festival ödül gecesi: Swing UNLTD // The Hot Sardines
11 Temmuz Pazartesi, 21.00, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi
Özdemir Erdoğan ve Ergüven Başaran’a 23. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü takdim edileceği gecede ödül töreninin ardından Ergüven Başaran’ın swing grubu Swing UNLTD sahne alacak. Swing UNLTD konserinden sonra ise son dönemde New York swing gecelerinin aranan grubu The Hot Sardines sahnede olacak. 11 Temmuz Pazartesi gecesi 21.00’da Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde gerçekleşecek gece swing türünün en iyi örneklerinin dinleneceği unutulmaz bir tecrübe yaşatacak.

• Nicholas Payton Trio ve Jane Monheit
13 Temmuz Çarşamba, 21.00, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı MüzesiJane-Monheit
Trompet virtüözü ve başka birçok enstrüman çalan Nicholas Payton, bu özel gecede üçlüsünün yanı sıra pek çok Grammy adaylığı bulunan Amerikalı vokalist Jane Monheit ile sahne alacak. 13 Temmuz Çarşamba, 21.00’da Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki konserde ikili Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald repertuarını seslendirecek.

• Kamasi Washington // Ibeyi
14 Temmuz Perşembe, 20:45, Beykoz Kundura Fabrikası
Saksofonun ve modern cazın yeni ustası Kamasi Washington festivale konuk oluyor. Kamasi Washington, Flying Lotus’un plak şirketi Brainfeeder’ın ilk onbirinde yer alan, Thundercat ve Kendrick Lamar’ın 2015 albümlerinde üflemelilere hayat verdi. Yeni cazın ulaştığı noktaya işaret eden isimlerden biri olan Kamasi Washington, bu yıl ilk kez festival mekânı olarak kullanılan Beykoz Kundura Fabrikası’nda dinleyicilerle buluşacak. 14 Temmuz Perşembe akşamı 20.45’te Beykoz Kundura Fabrikası’nda gerçekleşecek gecede Kamasi Washington’dan önce XL Recordings’ın müzik dünyasına transfer ettiği yeni yıldız, yarı Kübalı yarı Fransız ikiz kardeşlerin soul, downtempo projesi Ibeyi sahnede olacak.

• Laura Mvula // Jacob Collier
22 Temmuz Cuma, 20:30, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansılaura-mvula
Kısacık müzik kariyerini daha şimdiden birçok başarıyla taçlandırmış, listelerden düşmemeye alışık, gospel ve saykedelik türlerini başarıyla bir araya getiren İngiliz şarkıcı, söz yazarı Laura Mvula ve The Guardian’ın “caz müziğin yeni mesihi” olarak tanımladığı Jacob Collier festivalde dinleyicilerle buluşuyor. Önce Jacob Collier, sonrasında ise Laura Mvula’nın sahne alacağı konser, 22 Temmuz Cuma akşamı 20.30’da Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın tarihi bahçesinde olacak.

Cazın Ustaları Zorlu PSM’de Buluşuyor
23. İstanbul Caz Festivali, Zorlu PSM’nin ev sahipliğinde cazın saygın isimlerini sahnesine konuk ediyor.

• Cyrus Chestnut // Buster Williams // Lenny White
18 Temmuz Pazartesi, 19.30, Zorlu PSM Drama Sahnesibuster-williams
Keskin ve berrak dokunuşlarına blues armonileri enjekte ederek cazın eski dönemlerine yolculuk yaptıran piyanist Cyrus Chestnut, Miles Davis ve Herbie Mann gibi efsanelerle çalışan, akustik bastan çıkardığı tınılarda yeni bir tekniğe imza atan ve cazda yeni elektronik ses keşifleriyle cazseverleri kendine hayran bırakan Buster Williams ve füzyon davulunda eğitimini kendi kendine tamamlamış, Miles Davis ile Bitches Brew albümünü kaydetmiş, caz füzyonun fikir babalarından Lenny White, yetkinliklerini konuşturmak üzere aynı sahneyi paylaşacak.

• Branford Marsalis Quartet ve Kurt Elling
18 Temmuz Pazartesi, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro
ilk Grammy ödülünü 1993 yılında alan, saksofon virtüözü Branford Marsalis ve dörtlüsü, neredeyse her albümüyle Grammy adayı olmayı başaran caz vokalisti ve bestecisi Kurt Elling ile sahne alacak. Yavaş yavaş yüksek perdelere tırmanan vokali ve keskin sözleriyle cazın yaratıcı ruhunun vücut bulmuş hali sayılan Elling’in, caz dünyasında olduğu kadar farklı müzik türlerindeki başarılı projeleri ile de tanınan Branford Marsalis ve ekibiyle vereceği bu konser, bu yılki Festivalin en ilgi çekici gecelerinden biri olmaya aday.

• Antonio Sanchez and Migration
19 Temmuz Salı, 19.30, Zorlu PSM Drama SahnesiAntonio-Sanchez
Kendi jenerasyonunun en önemli davulcuları arasında gösterilen, Meksika asıllı caz davulcusu Antonio Sanchez, bugüne kadar dört Grammy ödülünün sahibi oldu. Son dönemin en üretken caz davulcuları arasında sayılan Sanchez, piyanoda John Escreet, saksafonda Seamus Blake, ve basta Matt Brewer’dan oluşan grubu , Migration ile beraber İstanbullu caz dinleyicisiyle buluşmaya hazırlanıyor.

• Scofield Mehldau Guiliana
19 Temmuz Salı, 21.30, Zorlu PSM Ana Tiyatro
1990’lardan bu yana güncel cazın en önemli besteci ve piyanistleri arasında sayılan Brad Mehldau, Phronesis, Dhafer Youssef ve Gretchen Parlato gibi isimlerle çalışan ve en son David Bowie’nin Blackstar albümünde vurmalılardan sorumlu olan davulcu Mark Guiliana ve caz gitaristlerinin en büyük ilham kaynaklarından biri olan John Scofield, doğaçlama caz sahnesinin en heyecan verici canlı performanslarından birini vermek üzere birlikte sahne alacak.

Festival kapanışını yine yıldızlarla yapıyor
• Joss Stone / Vintage Trouble / Grup Ses Beats
23 Temmuz Cumartesi, 19.00, KüçükÇiftlik Parkjoss-stone
İngiltere’nin çıkardığı en güçlü seslerden Joss Stone, 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha İstanbul’a geliyor. 2000’lerin Aretha Franklin’i olarak da anılan Joss Stone, henüz 17 yaşında adım attığı müzik kariyerine sayısız Mercury, BRIT ile Grammy ödülü ve adaylığı, yedi de uzunçalar sığdırdı. Şarkıcı ve söz yazarı sanatçı, İngiltere’nin 30 yaş altındaki en başarılı kadınları arasına adını yazdırdı. Reggae sularına yelken açtığı son albümü Water for Your Soul’u geçtiğimiz yıl yayımlayan sanatçı, yeni, eski, ezbere bilinen, hareketli ve romantik parçalarıyla tekrar festivale konuk olacak. 23 Temmuz Cumartesi akşamı 19.00’da, KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleşecek gecede Joss Stone’dan önce, 2010’da kuruldukları günden bu yana, klasik blues tınılarına hayat veren ve Jools Holland’ın programıyla tanınan Vintage Trouble grubu enerjik performansıyla sahnede olacak. Gecenin başında ise plak dönemimizin mirasını hip-hop kültürüyle buluşturan tarzı ile Grup Ses Beats, “Plaklarla Dünya Turu” adlı setiyle izleyicilerle buluşacak.

• Allan Harris, Roy Hargrove, Roberta Gambarini ve TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası
25 Temmuz Pazartesi, 21.00, Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi
23. İstanbul Caz Festivali, Brooklyn caz sahnesinin en tecrübeli isimlerinden, ödüllü caz vokalisti Allan Harris ve iki Grammy ödüllü caz trompetçisi Roy Hargrove ile caz vokalin etkileyici ismi Roberta Gambarini’nin aynı sahneyi paylaştığı konserle kapanışını yapıyor. Bu üç büyük isim Kamil Özler yönetimindeki TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası’yla birlikte festival takipçilerine özel bir konser sunacak. Matraş’ın gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek konser, 25 Temmuz Pazartesi akşamı 21.00’da Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde olacak.

Cazın coşkusu parklardan sokaklara taşınıyor

• Parklarda Caz
17 Temmuz Pazar, 17:00, Fenerbahçe Parkıparklarda-caz
Festival caz müziğinin enerjisini yine parklara taşıyarak 17 Temmuz Pazar günü İstanbullulara açık hava şenliği yaşatacak. Vodafone FreeZone desteğiyle Fenerbahçe Parkı ve Fenerbahçe Khalkedon’da kurulacak Freezone Ana Sahne (Khalkedon), Park Sahnesi ve Vodafone FreeZone Akustik Sahne olarak 3 ayrı sahnede caz grupları ve akustik konserlerle Türkiye’nin keşfedilmeyi bekleyen başarılı genç cazcılarını uluslararası topluluklarla aynı etkinlikte buluşturacak “Parklarda Caz”, ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

12 yıldır devam eden Genç Caz konserler serisinin bu yılki Parklarda Caz etkinliğinde yer alacak toplulukları Geeva Flava, Hacettepe Jazz Band, 95th Jazz Ensemble, Ersin Özer Quartet ve Naimian Trio olacak. Gecenin ağır topları ise New Yorklu swing grubu Hot Sardines ve ardından Danimarka’nın afrobeat ve caz dünyasına en son armağanı The KutiMangoes olacak.

• “Gece Gezmesi” konserleri
21 Temmuz Perşembe, 18:00, Kadıköy, Moda
Bu yıl ikincisi gerçekleşecek “Gece Gezmesi” etkinliği, müzik şenliği ruhunu Kadıköy haritasına taşımaya devam ediyor. “Gece Gezmesi” etkinlikleri kapsamında Club Quartier (St. Joseph’liler Derneği), Yeldeğirmeni Sanat , Moda Sahnesi, Kadıköy Sahne, Atölye Hangart, Zor, KargART, All Saints Moda Kilisesi, Living Room, Dorock XL Arkaoda, Noasis ve The Badau gibi birçok farklı mekanda Elif Çağlar, DANdadaDAN, Yasemin Mori, She Past Away, Oceanvs Orientalis ve daha birçok isim sahne alacak. 21 Temmuz Perşembe günü Kadıköy, Moda ve Yeldeğirmeni rotasında yer alan çeşitli konser mekânlarındaki eşzamanlı etkinlikler Vodafone FreeZone’un gösteri sponsorluğunda gerçekleştirilecek.

Salon’da Avrupa Caz Kulübü geceleri
Türkiye caz sahnesinin başarılı isimlerini Avrupalı ustalarla özel projelerde buluşturan ve bir “jam session” olanağı sunan “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” serisi 10. yılında da İstanbul Caz Festivali boyunca Salon İKSV’de devam edecek.

Volkan Topakoğlu feat. Matthias Konrad, Ercüment Orkut “Low Profile” feat. Marius Neset, Big Beats Big Times feat Gunnar Halle, Erland Dahlen / Full Moon Theory Live, Çağıl Kaya Band feat. Airelle Besson, Bulut Gülen Quintet feat. Yuri Honing ve Eylem Pelit Band ve ön grubu Treeoo‘yu aynı sahnede buluşturacak konser programı caz.iksv.org adresinden takip edilebilir.

Festival dergisi ve müziklericaz-festivali-afiş
23. İstanbul Caz Festivali programına dair detaylı içeriklerin, Türkiye’den sanatçı ile yazarlardan görüşlerin ve yazıların da yer alacağı Festival Dergisi, Haziran ayı içerisinde müzikseverlere sunulacak. Ayrıca, festival programında yer alan sanatçıların şarkılarından oluşturulan çalma listeleri, 23. İstanbul Caz Festivali Spotify hesabından (play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi) takip edilebiliyor.

Festivali takip etmek için
İstanbul Caz Festivali ile ilgili tüm bilgiler, sanatçıların tanıtım videoları ve etkinliklerle ilgili anlık gelişmeler festivalin sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.
facebook.com/istanbulcazfestivali
twitter.com/istanbulcazfest
instagram.com/istanbulcazfestivali
youtube.com/iksvistanbul
play.spotify.com/user/istanbulkultursanatvakfi
#istcazfest16
#cazbuketi

Festival programına, festivalin resmi web sitesi caz.iksv.org’un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabiliyor. İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone’un katkılarıyla hazırlanan İKSV Mobil uygulaması AppStore ve Google Play Store’dan indirilebiliyor. İKSV Mobil’e ek olarak İKSV Kitaplık üzerinden de İstanbul Caz Festivali’nin broşürüne ve İstanbul Caz Festivali Dergisi’ne ulaşılabiliyor.

Festival biletleri
23. İstanbul Caz Festivali’nin biletleri, Biletix satış kanalları ve hizmet bedeli olmadan İKSV ana gişeden (pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında) satın alınabilir. Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunuluyor. Lale Kart sahipleri biletlerini %25’e varan özel indirimlerle alabiliyor.

23. İsanbul Caz Festivali’nin destekçileri
23. İstanbul Caz Festivali, Festival Sponsoru Garanti Bankası’nın yanı sıra yine birçok kurumun desteğiyle gerçekleştiriliyor. Festivalin gösteri sponsorları arasında, Matraş, ARKAS, Akasya ve Vodafone FreeZone yer alıyor. Festivalin Parklarda Caz sponsoru ise Vodafone FreeZone.

Festivalin otomotiv sponsorluğunu Volvo Car Turkey üstleniyor. Festivale Coca-Cola, Türk Tuborg A.Ş. ve MasterCard da katkı sağlıyor.

Festival kapsamındaki çeşitli konserler, Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu, Avusturya Kültür Ofisi, Fransız Kültür Merkezi, Hollanda Kraliyeti Başkonsolosluğu ve Norveç Kraliyeti Büyükelçiliği katkılarıyla düzenleniyor.

23. İstanbul Caz Festivali, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Beyoğlu Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi tarafından da destekleniyor.

İKSV’nin tüm festivallerine Öncü Sponsor Eczacıbaşı Holding, Resmi İletişim Sponsoru Vodafone, Resmi Taşıyıcı DHL, Konuklama Sponsoru The Marmara Collection, Sigorta Sponsoru Zurich Sigorta, Sağlık Sponsoru Memorial Sağlık Grubu, Kurumsal Eğitim Sponsoru Navitas ve servis sponsorları GFK, directComm Marketing Group ile AGC destek veriyor.

23. İstanbul Caz Festivali’nin tanıtım kampanyasını Alametifarika hazırladı.

PAYLAŞ