Sziget yolcusu Türk grubu Sattas

Karnaval.com ve Sziget Türkiye iş birliğiyle gerçekleştirilen Karnaval.com Sziget Talent Turkey 2016 yarışmasının bu seneki galibi Sattas oldu. 2012’de ülkenin ilk reggae albümünü çıkaran ve bu müzik türünü tüm Türkiye'ye yaymak isteyen Sattas ile Sziget öncesi duygularını ve festivali konuştuk.

3005
PAYLAŞ

İlk sorum tabii ki şöyle olacak; nasıl hissediyorsunuz?
Çok güzel hissediyoruz tabii ki. Yurtdışında önemli bir festivalde yer almak her müzik insanının hayalidir.

Sziget’e gideceğiniz kesinleştiğinde aklınızda ilk canlananlar ne oldu? Sonrasında düşünmeye başladığınızda nasıl hayaller kurmaya başladınız?
Yarışma sonucunda gidiyor olmanın hafif bir burukluğu vardı. Gönül isterdi ki bütün gruplar ya da çok daha fazla müzisyenle gitseydik… Hayallerimiz senelerdir aynı; tabii ki daha fazla yurtdışı konseri ve seyahat… Sziget çok çok önemli bir festival ve orada yer almak çok eğlenceli olacaktır. Hayallerimiz de bu yönde, daha faza festivalde yer alabilmek.

Sizce Sziget’te sizi neler bekliyor?
Güzel bir kalabalık, kaliteli bir konser seyircisi ve tabii ki kafamızda yaratamadığımız bir dolu sürpriz.

Sziget’e seçilebilmek için özel bir çalışma uyguladınız mı?
Açıkçası, hayır yapmadık. Senelerdir müzik yapıyoruz. Çok şanslıyız ki yurtiçinde ve dışında bir dolu önemli festivalde yer aldık ve umarız yer almaya devam edeceğiz. Bu yüzden zaten antrenmanlı olduğumuz için ekstra bi çalışmamız olmadı.

Sziget’in adını ilk ne zaman duymuştunuz?
2000’lerin hemen başıydı sanırım. 10. Yılını kutluyordu. İlk o zaman duymuştum.sattas-grubu

Bu festivale izleyici olarak gitme şansınız olmuş muydu? İzlenimleriniz, aklınızda ya da hayallerinizde kalanlar neler?
Hayır maalesef olmadı. İlk defa gideceğiz. Eminim çok güzel olacaktır. Fakat daha önce giden arkadaşlarımızın tümü çok güzel şeyler anlattılar.

Sizce Sziget’in grubunuz için ya da bireysel olarak kendiniz için önemi nedir? Size neler katacağını düşünüyorsunuz?
Tabii ki farklı bir deneyim olacaktır. Daha önce Belçika ve Almanya’da katıldığımız festivallerin kattıklarından farkı mutlaka olacaktır ve olmayacaktır… Bize farklı müzik türlerinde ve tabii ki sirkülasyonu yüz binleri bulan bir festivalin nasıl olacağı ile ilgili olacaktir. Tabii ki büyük bir kalabalığa çalmak başka bir çalışma disiplinini gerektirecektir.

Daha önceki konserlerinizi düşünürseniz, şimdiye kadar en çok kaç kişilik bir izleyici kitlesine çalmıştınız? Sziget festivalinde binlerce kişinin karşısına çıkacak olmak nasıl hissettiriyor?
Daha önce çok şükür yurtiçi ve yurtdışında defalarca büyük kalabalıklara çaldık. Gazdan Adam Festivali en büyüğü olmuştu. Yaklaşık 800 bin insan olduğu iddia ediliyordu. Mutlaka farklı milletlerden insanların bir araya geldiği bir topluluk önünde çalmak yine farklı bir heyecan olacaktır.sattas-grubu-01

Sziget konseri için özel bir playlistiniz olacak mı? Neler çalmayı düşünüyorsunuz?
Tabii ki olacak. Özellikle kendi şarkılarımızı çalacağız. Album çıkarmak üzereyiz ve yeni şarkılarımız da var. Reggae’nin pozitif gücüyle kendi motiflerimiz güzel olacaktır.

Aynı şekilde, sahne şovu ya da üzerinize giyeceğiniz kıyafetler nasıl olacak sizce?
Henüz daha karar vermedik fakat mutlaka özel kıyafetlerimiz olacaktır.

Sizinle yeni tanışacak olanlar için, Sattas’tan bahsedebilir misiniz?
Sattas, 2012’de ülkenin ilk reggae albümünü çıkarmış, yurtdışı e yurtiçinde bu pozitif müziği yaymak isteyen bir müzik topluluğu. Bu yaz yeni single’ımız çıkacak. Sonbaharda ise ikinci albümü yayınlamayı düşünen bir hayalciler oluşumuyuz!

PAYLAŞ