Temizlikte sağlıklı ipuçları

Etkili temizlik için hem sağlığınıza hem de çevreye zararlı olan kimyasal temizlik maddelerinden vazgeçmek zor değil. Çoğunu evinizde bulabileceğiniz ürünlerle de derinlemesine temizlik yapmak mümkün.

1165
PAYLAŞ

Günümüzün modern evlerinde günlük hayatı kolaylaştırmak adına son derece zararlı kimyasallar içeren ve toksik bileşenlerle dolu temizleyiciler kullandığımız bir sır değil. Benim de etkili temizliği evdeki kimyasal madde kokusuna göre değerlendirdiğim bir dönem olmadı desem yalan olur. Neyse ki şu anda kullandığım temizlik kriteri bu değil. Bilakis artık sağlığıma ve çevreye zararlı olduğunu bildiğim bu kimyasal temizlik maddelerini kullanmaktan özellikle sakınıyorum. Neden mi? Çünkü sağlığınızdan ödün vermeden ve doğayı tahrip etmeden kilerinizdeki malzemelerle kendi temizlik ürünlerinizi hazırlamanız mümkün. Hem de temizlik standardınızdan ödün vermeden…

Kimyasal ürünler kadar etkili temizlik sağlayan, doğaya ve insan sağlığına dost pek çok ev temizlik malzemesi de alternatif olarak üretiliyor. Sayısı giderek artan bu ürünler artık bir sektörün konusu haline geldi. Bunları kullanarak yeşil işletmelerin büyümesine destek sağlayabilir ve sürdürülebilir bir ekonominin gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Hazırlaması kolay ve ucuz olan sirkeli su ile işe başlayabilirsiniz. Biz aynı zamanda aşağıda sizler için hazırladığımız listede yer alan bazı temel bileşenleri evinizde bulundurmanızı da tavsiye ediyoruz. Bunları çevreye dost maddeler olarak tek başına ya da karıştırarak kullanabilirsiniz.ev-temizliği

Karbonat, kötü kokuları giderir, suyu yumuşatır, ovma malzemesi olarak kullanılabilir. Sıvı haldeki kokusuz sabun, sabun tozu ya da kalıp sabun doğada çözünebilir ve her şeyi temizler. Sentetik içerikli sabunlardan uzak durun. Limon, pek çok ev bakterisine karşı etkilidir. Boraks (sodyum borat), temizler, kötü kokuları giderir, suyu yumuşatır, dezenfekte eder, duvar kağıtlarını, boyalı duvarları ve zeminleri temizler. Beyaz sirke yağı çözer, küften arındırır, kötü kokuları yok eder. Çamaşır sodası, yağları çözer, lekeleri çıkarır, suyu yumuşatır, duvarları, fayansları ve banyo küvetlerini temizler. Ciltte tahrişe neden olabileceğinden eldivenle kullanılmalıdır. Alüminyum yüzeylerde kullanılmaz. Mısır nişastası, cam temizliğinde, mobilya cilası olarak ve halı ya da kilim şampuanı olarak kullanılır. Bu temel maddeleri karıştırarak güvenli ve alternatif bir temizlik sunan ürünler elde edebilirsiniz. İşte bazıları:

Çok amaçlı temizleyici
1/2 ölçek sirkeyi, 1/4 ölçek karbonatı (ya da 2 çay kaşığı boraks) 1/2 galon (2 litre) suda karıştırın. Banyodaki su ya da kireç lekelerini çıkarmada, duşakabinleri, banyo aynalarını ya da camları temizlemekte kullanabilirsiniz. Alternatif olarak mikrofiber bezlerden yararlanabilirsiniz. Bu kumaşlar kiri, yağı ya da tozu herhangi bir kimyasala ihtiyaç duymaksızın çıkarmak üzere tasarlanmıştır.

Hava temizleyici
Hazır olarak satılan hava temizleyiciler kokuyu gizleyerek nazal gözenekleri tıkar ve böylelikle kötü kokuyu yok etmez sadece kötü kokuyu almanızı engeller.
• Karbonat ya da sirkeyle karıştıracağınız limon suyunu küçük kaselere doldurup çeşitli yerlere koyduğunuzda evdeki kötü kokuları absorbe edecektir. Birkaç damla esansiyel yağ ekleyerek hoş bir koku sağlayabilirsiniz.
• Ev bitkileri evdeki kokuları azaltmanıza yardımcı olur.
• Bir ölçek suya 1 yemek kaşığı sirke koyup kısık ateşte bekletmek mutfaktaki yemek kokularını gidermenize yardımcı olur. Mutfak malzemeleri ya da kesme tahtaları üzerine sinen balık ya da soğan gibi kokuları çıkarmak için sirkeyle silmek ve sabunlu suyla yıkamak yeterlidir.
• Tarçın ya da karanfili ocakta kısık ateşte bekletin.

Halılardaki lekelerekahve-lekesi-nasıl-temizlenir
Eşit miktarda sirke ve suyu sprey şişesinde karıştırın. Doğrudan lekenin üzerine uygulayın. Birkaç dakika bekletip fırça ya da süngerle sabunlu su yardımıyla temizleyin. Taze yağ lekeleri için, üzerine mısır nişastası serpin ve süpürmeden önce 15 – 30 dakika bekletin. Daha ağır lekeler için, 1/4’er ölçek tuz, boraks ve sirkeyi karıştırın. Karışımı halıya yedirin ve birkaç saat bekletin. Ardından süpürün.

Kahve ve çay lekelerine
Fincanlardaki lekeleri bir süngere döktüğünüz sirkeyle ovalayarak çıkarabilirsiniz. Bir çay demliği ya da kahve pişiricisini temizlemek için iki ölçek suya 1/4 ölçek sirke ekleyip demlik ya da kahve pişiricisinin içinde kaynatın. Soğumasını bekleyin, bezle silin ve suyla durulayın.

Bu temizlik alternatiflerinin toksik bileşenler içeren kimyasal ürünlerin kullanımının minimize etmek üzere sunulduğunu unutmayın. Bu nedenle sonuçlar değişiklik gösterebilir ve %100 güvenli ve etkili oldukları garanti edilemez. Bu nedenle uygulamadan önce küçük alanlarda test edin. Tüm ev üretimi temizlik ürünlerinin iyi kapatıldığından ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklandığından emin olun.

PAYLAŞ