Doğaya gönül verenlerin sayısı 600 bini aştı

81 ilde örgütlü olan TEMA Vakfı’nın 600 bininci gönüllüsü Ankara'dan genç bir öğretmen Gülcan Çınar oldu!

628
PAYLAŞ

2015’te 56 bini aşkın yeni gönüllüye ulaşan TEMA Vakfı’nın toplam gönüllü sayısı 600 bini aştı. TEMA’nın 600 bininci gönüllüsü Ankara’dan doğaya gönül veren bir öğretmen Gülcan Çınar oldu.

TEMA Vakfı, 81 il, 262 ilçe, 33 mahalle ve 127 üniversitedeki gönüllü örgütlenmeleri ile toplamda 503 noktada faaliyetlerini sürdürüyor. Gönüllülerinden aldığı güçle başta toprak olmak üzere, orman, su ve biyolojikçeşitlilik gibi doğal varlıklara sahip çıkıyor.

Gençlerin önemi büyük
Yurt çapındaki çalışmalarını gönüllülerinin katkılarıyla gerçekleştiren Vakıf, çevre sorunlarıyla mücadelede gençlerden de önemli ölçüde destek görüyor. Üniversitelerde Genç TEMA Toplulukları kurulmasını sağlayarak onları doğa mücadelesine gönüllü olarak dâhil etmeyi amaçlıyor. Gençler yıl boyunca gerçekleştirdikleri savunuculuk, eğitim, farkındalık ve ağaçlandırma gibi çalışmalarla aktif sorumlu birer yurttaş olarak doğa sorunlarının çözümünde yer alıyor.

Öğretmen Gülcan Çınar
Öğretmen Gülcan Çınar

Doğa mücadelesi gücünü gönüllülerden alıyor
600 bin gönüllüye ulaşılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getiren TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç, doğal varlıkları koruma mücadelesinde gönüllülerin çok önemli bir rol üstlendiğinin altını çizdi. İngiltere merkezli Charities Aid Foundation tarafından yayımlanan Dünya Bağışçılık Endeksi 2014’e göre gönüllü faaliyetlere katılma süresi açısından Türkiye’nin 135 ülke arasında 132’nci sırada yer aldığını hatırlatan Deniz Ataç şunları söyledi: “600 bininci gönüllümüz Ankara’dan bir öğretmenimiz Gülcan Çınar oldu. Kendisinin nezdinde TEMA Vakfı’na katkıları için tüm gönüllülerimize teşekkür ediyorum. Gücünü gönüllülerinden alan bir halk hareketi olarak, daha çok gönüllümüzün desteğine ihtiyacımız var. TEMA Vakfı 2014 yılında 46 bin gönüllü kazanarak kendi rekorunu kırmıştı. 2015’te bu rekoru bir kez daha kırdık ve 56 bini aşkın yeni gönüllü aramıza katıldı. Gönüllülükte Türkiye dünya sıralamasında sonlarda yer alırken böyle bir başarı elde etmemiz Türkiye’de sivil toplumun güçlenmesi açısından da değerli bir kazanımdır. Sivil toplum gücünü gönüllülerden alır. Herkesi gönlüne en yakın sivil toplum kuruluşunda gönüllü olmaya davet ediyorum.”

PAYLAŞ