Siz de DJ olabilirsiniz

Hobi olarak arkadaşlarınıza ya da profesyonel anlamda mekanlarda DJ’lik yapmak istiyorsanız, 1 ya da 3 aylık eğitimler almanız yeterli. İstanbul DJ Academy ortaklarından Serdar Ayyıldız’dan işin inceliklerini öğrendik.

1884
PAYLAŞ

Bir sürü düğmenin olduğu DJ setup’ları, havalı kulaklıkları ve hiç bitmeyen enerjileriyle dünyada en cool mesleğe sahip kişilerdir DJ’ler. Bazılarına göreyse, sevilen şarkıları çalan ve DJ setup’la birkaç hareket yapıp insanları eğlendirirken kolay yoldan para kazananlardır.

Peki, işleri gerçekten düşünüldüğü kadar kolay mı? Hayır, değil! Nasıl mı bu kadar eminim; geçen ay katıldığım DJ’lik kursu sayesinde.

Ben de çoğunuz gibi sevdiğim şarkıları dinlerken bazı yerlerinde eşlik eder ve harika ritim duygum olduğunu düşünerek havalara girerdim. Mekanlarda izlediğim DJ’leri görünceyse, “Aman ne olacak, iki CD ya da USB takıyor, şarkılar arasında geçiş yapıyor işte…” diye düşünerek, kendimi DJ olarak hayal etmedim desem, yalan olur. Ama geçen ay İstanbul DJ Academy’nin ortağı prodüktör, aranjör ve DJ Serdar Ayyıldız’la yaptığım birkaç ders sonunda, işin hiç de göründüğü kadar kolay olmadığını anladım.

Her şeyi bir kenara bırakın, sadece DJ setup’ın üzerindeki düğmeleri kullanmak bile başlı başına bir yetenek. Tabii ki mekanlarda gördüğünüz DJ’lerin hepsi o düğmeleri kullanmayıp bazen sadece CD ya da USB’den şarkı çalıyor. Ama siz, gerçekten DJ’lik yaptım, demek istiyorsanız bunları kullanmak şart.

Serdar Ayyıldız
Serdar Ayyıldız

1 ay eğitimle arkadaşlarınıza DJ’lik yapın
Gelin en baştan başlayalım. Bir kere İstanbul DJ Academy’nin mekanı çok güzel. İstinye’deki iki katlı ahşap evin atmosferiyle dışarıdaki dünyayı unutup kendinizi farklı hissediyorsunuz.

Eğitmenlerin 30’lu yaşlarda olması enerjiyi daha da artırıyor. İçeride dört farklı stüdyo var: Prodüksiyon stüdyosu, DJ eğitim stüdyosu, DJ training stüdyosu ile profesyonel aranje ve kayıt stüdyosu. Yeni başlayanlar için iki farklı ders seçeneği mevcut. İlki, hobi olarak öğrenip evde arkadaşlarına DJ’lik yapmak ya da gittiği mekanda DJ’i gönül rahatlığıyla eleştirmek isteyenler için. 1 ay süren Hobi DJ Eğitimi’nde neler yapıldığını Serdar Ayyıldız şöyle anlatıyor: “Bu eğitimde DJ’liğin zevkli kısımlarını öğretiyoruz. Öncelikle toplu ders sınıflarında elektronik müziğin ne olduğunu ve cihazların özelliklerini anlatıyoruz. 12 saat süren teorik ve pratik eğitimlerin sonunda öğrenci arkadaşlarına DJ’lik yapabilecek seviyeye geliyor. Eğitim sonunda ritim duygusunu iyi öğrenmediğini düşündüklerimizi 15 gün daha çağırıyor ve kesinlikle ek ücret istemiyoruz.”

DJ’lik doktorluk gibidir
İkinci eğitimse profesyonel DJ olmak ya da bu işi tam anlamıyla öğrenmek isteyenler için. Bu eğitim için İstanbul DJ Academy’ye gelenler o kadar çeşitli ki… Ünlü bir alışveriş merkezi zincirinin CEO ve yardımcısından tutun da müteahhit, doktor ya da bankacıya kadar pek çok meslek grubundan kişiyi görmek mümkün.

3 aylık eğitimde 36 saat ders veriliyor. DJ ekipmanlarının tarihçesi, kullanım şekilleri ya da miks teknikleri gibi pek çok detay anlatılıyor. En önemlisiyse Türkiye’deki gece hayatının detayları, püf noktaları… Kitleye göre çalınması gereken şarkılar öğretiliyor. Eğer öğrenci düğün DJ’i, mobil DJ, resident DJ, warmup DJ ya da guest DJ olmayı düşünüyorsa eğitimin içeriği değiştirilebiliyor.

3 ayın sonundaysa istediğiniz yere iş başvurusu yapabiliyorsunuz. Ama Serdar Ayyıldız bu eğitimi alanların bile, tıpkı doktorlarda olduğu gibi, kendini geliştirmeye devam etmeleri ve her şeyi takip etmeleri gerektiğini söylüyor.

Her şey mikserde bitiyoristanbul-dj-academy
İşin teorisi bu şekilde. Ama eminim siz de benim gibi, o bol düğmeli DJ setup’ların nasıl kullanıldığını merak ediyorsunuzdur. Aslında ilk derslerde bunlar öğretilmiyor. Serdar Ayyıldız, benim için bir istisna yaparak kısaca bahsediyor: “DJ setup’ların çok çeşidi var. 200 liraya da satın alabilirsiniz, 25 bin liraya da… Hepsi temelde üç parçadan oluşuyor: İki adet CD çalar ya da plak çalar ve mikser. Biz eğitimlerde 18 bin liraya temin ettiğimiz Pioneer CDJ 900NXS modelini kullanıyoruz. Bunu evine alanlar da var. Mikser, isminden de anlaşılacağı üzere bir karıştırıcı. İki şarkıyı karıştırabiliyorsunuz. Ayrıca her birinde farklı ses ve efektlerin olduğu, modeline göre 2-3 ya da 4 kanal mevcut. Mikserin üzerinde bulunan ekolayzer ile şarkının basını, tizini kontrol edebiliyoruz. Ayrıca yine farklı efektlerin bulunduğu ya da müziğin hızını artırıp düşürebileceğimiz düğmeler mevcut. Kafamızdaki kulaklıksa bir sonraki ya da karıştıracağımız şarkıyı dinlemek, kullanacağımız efektleri duyabilmek için. Kulaklarımı tamamen kapatması ve kablosunun uzun olması önemli. Ben Sennheiser, Ecler, Akg, Ultrasone gibi markaları tercih ediyorum.”

Peki, DJ’ler ellerini CD çaların üzerinde havalı havalı bir öne bir arkaya oynatırken, halk deyişiyle ‘vıcı vıcı’ yaparken, ne oluyor? DJ’ler bu yönteme ‘scratch’ diyormuş. Çalan şarkının ritmiyle bu şekilde oynuyorlarmış.

8.000 lira kazanabilirsiniz
Eğitimden sonra evimde ya da mekanda çalmak isteyince sahip olacağım DJ setup’ın ucuz olması bana ne kaybettiriyor, diye merak ettiğimdeyse Serdar Ayyıldız şöyle anlatıyor: “Ucuzların malzemesi kötüdür. Cihazın hızı DJ’in hızına yetişemeyebilir. Yavaş olunca efektler istediğiniz anda verilmeyebilir. CD çalar üzerindeki alanın gerçekliği önemli. Eğitimde kullandığımız cihazda sanki plak üzerinde işlem yapıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kalitelilerde şarkının teknik özelliklerini görüyoruz. Yani, cihaz şarkının dalgalarını gösteriyor ve siz şarkının nerede hızlanıp coşacağını takip edip ellerinizi nerede havaya kaldıracağınızı ya da zıplayacağınızı görüyorsunuz. Eskiden bunları hissederek ya da önceden saniyelere bakarak yapıyorduk.”

Son olarak sadece zevk için değil, meslek olarak DJ’lik yapmak isteyenlerin kazanabilecekleri parayı merak ediyorum tabii ki… Popülariteye göre 750 lirayla 8.000 lira arasında değişiyormuş ödenen ücretler. Tabii siz kendinizi çok geliştirip David Guetta olmayı hayal ediyorsanız gecede 750 bin lira cebinizde demektir. Özel jetiniz ve 20 kişilik ekibiniz için gereken masraf bu fiyatın dışında tabii!

PAYLAŞ