Yolda kitap okursanız yakalanırsınız

Eğer, İstanbul’da toplu taşıma aracındayken kitap okuyorsanız, İstanbul Okurken’in objektifine takılabilirsiniz. Kentte olup bitenle yakından ilgilenen üç gencin başlattığı projeyle ilgili ekiple konuştuk.

5864
PAYLAŞ

İstanbul Okurken projesi nedir?
İstanbul’da toplu taşıma araçlarıyla günde 5.7 milyon kişi, 13.5 milyon kez seyahat ediyor. İstanbulluların %37’si toplu taşımayı tercih ediyor. İETT 2014 yılı verilerine göre İstanbul’da bir otobüs/metrobüs yolculuğunun ortalama süresi 32 dakika. Çeşitli araştırmalara göre bir İstanbullu günde yaklaşık 100 dakikasını yolda geçiriyor. İstanbul’da toplu taşıma araçlarında geçen zamanı (basılı veya dijital ortamda) okuyarak değerlendirmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyor ve şehirde bunu yapanları (izinlerini alarak) fotoğraflıyoruz.

Ekibiniz kimlerden oluşuyor?
Üç kişiyiz. Gizem Kendik bir sivil toplum kuruluşunda proje koordinatörlüğü yapıyor. Didem Kendik bir dergide fotoğraf ve sosyal medya editörü. Deniz Cem Önduygu ise görsel iletişim tasarımcısı. Uzmanlık alanlarımıza göre iş bölümü yaptık. Projeyi gönüllü yürütüyoruz, bir kurumla ilişkisi yok.

Neden bu projeye başladınız?
En verimli okumalarını toplu taşımada yapmış meraklı ve fotoğraf çekmeyi seven insanlar olarak bu durum üzerine bir belgeleme çalışması yapmak istedik. Biraz da toplu taşımada okumayı normalleştirmek, “Çok istiyorum ama okumaya zaman yok” diye şikayet edenlere bu seçeneğin de var olduğunu hatırlatmak istedik. İstanbul’un, ulaşımda çok zaman harcayan ve farklı toplu taşıma araçlarına sahip bir şehir olması da bizi motive etti. İstanbul Okurken’le kitap okuyanları yüceltmek, vaktini başka bir şey yaparak geçirenlerle (telefonda oyun oynamak, vs.) karşılaştırmak veya “Herkes kitap okusun!” mesajı vermek gibi dertlerimiz yok; romantik bir tavırla hareket etmiyoruz. Sadece, İstanbul’da toplu taşımada geçen uzun vakti okuyarak değerlendirenler ilgimizi çekiyor ve onları fotoğraflıyoruz.

İleride neler yapacaksınız?
Yeterince veri biriktiğinde bir rapor hazırlayıp bunu ilgilenebilecek kurumlara sunmayı planlıyoruz. Fotoğrafları kitaba dönüştürmek de ileride yapmak istediğimiz hayallerimiz arasında.

İstanbul okurken projesini takip etmek için tıklayın!

 

PAYLAŞ