Mindshare CEO’su Bülent Yar

Medya ajansı Mindshare'in CEO’su Bülent Yar, asistanlık yaparak başladığı profesyonel yaşamında kariyer basamaklarını hızla çıkarak henüz 29 yaşındayken MediaCom’a Genel Müdür olarak atandı. Çalışma hayatındaki disiplin kadar aile ve sosyal yaşantısına da çok önem veren Bülent Yar, şanslı geçmesini istediği günlerde ofise mutlaka sağ ayakla giriyor ve üzerinde kırmızı renkli bir aksesuar bulunduruyor.

1831
PAYLAŞ

Haftaiçi sabah rutininiz nasıldır? Haftasonunda bu nasıl değişir?
Haftaiçi her gün sabah 07.00’de uyanır ve aile kahvaltısı ile güne başlarım. Hafta sonu ise kızımın sosyal etkinliklerine göre programımı ayarlarım. Cumartesi öğlen yemeklerini kızımla başbaşa yemeye özen gösteririm. Cumartesi akşamları aile yemeği yeriz. Yemek sonrası iş hayatıma dahil olmayan dostlarıma vakit ayırmaya gayret ederim. Hafta sonu programlarımda mümkün olduğunca esnek olmaya çalışıyorum.

Şirkete kaçta gidersiniz? İlk yaptığınız iş ne olur?
Şirkete 09.30-10.00’da giderim. Gelir gelmez ilk yaptığım şey Türk kahvesi içmektir. Önceki günden kalan hiç bir e-mail’i yanıtsız bırakmam. İşle ilgili kendime ait aldığım notları önüme koyup önceliklendirerek programlarım. Asistanım ile günün kalanı ve yapılacak işler üzerine konuşuruz.

Günde kaç bardak kahve içersiniz?
Günde 4-5 bardak kahve tüketirim.

Çalışanda neye dikkat edersiniz ve hangi tip çalışanı etrafınızda barındırmazsınız?
Çalışanlarda dikkat ettiğim şey; işe duyduğu tutku ve çalışkanlıktır. Bağlılık konusunda sorun yaşayan, açık ve dürüst olmayan ve aktif dinleme özelliği bulunmayan çalışanları tercih etmem.

Önünüze gelen raporlarda en çok neye dikkat edersiniz?
Tutarsızlık ya da hata yakalama hızım oldukça yüksektir. Dolasıyla benim için en önemli olan, raporun içerik olarak doğru ve güçlü olmasıdır. Ek olarak raporlamada değer verdiğim şey, ileriye dönük gelir ve gider tahminlerinin ayaklarının yere bastığından emin olmak isterim.

Sizce ideal toplantı süresi ne kadar olmalıdır?
Toplantının içeriği ile birebir odaklanırım. Dolasıyla 4-5 saatten uzun süren toplantılara da iştirak edebilmekteyim. Burda önemli olan; toplantı süresi değil, bu sürede elde edilen çıktılardır.

İşle ilgili olarak önemli bir toplantının ya da önemli bir günün iyi, şanslı geçmesi için totemleriniz var mıdır?
Evet var. Gece uyumadan önce dua etmek, ofise sağ ayakla girmek ve üzerimde kırmızı renkli bir aksesuar bulundurmak.

Hangi okuldan mezun oldunuz? Eğitiminizden bahsedebilir misiniz?
Anadolu üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü mezunuyum. MBA gibi bir ihtisas programıyla vakit kaybetmeden, mezun olur olmaz iş hayatına atıldım.

Öğrencilik yıllarında amatör ya da profesyonel anlamda iş hayatı deneyimleriniz, girişimleriniz oldu mu?
Uzun yıllar profesyonel bir müzik grubunda solistlik yaptım. Bunun yanı sıra da vurmalı çalgılar icra ettim.

Profesyonel hayatınız nasıl başladı?
O dönem, ülkenin en büyük reklam ajansı olan Grey Worldwide Medya Planlama’da Uluslararası Medya ve Halkla İlişkiler olmak üzere iki ayrı bölümde asistan olarak çalıştım.

Şu anki işinizi yapmaya ne zaman ve nasıl karar verdiniz?
Üniversite yıllarında gerek sayısal yeteneklerim, gerekse pazarlamaya duyduğum ilgi nedeniyle çalışma isteğim arttı. Kararımı en çok etkileyen insan ise o yıllarda üniversitenin reklamcılık derslerini aldığım Haluk Gürgen Hocamız oldu. Kendisi şu an Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi dekanı ve öğretim üyedisir.

Şirketinizde şu anki pozisyonunuza gelene kadar hangi alan ya da pozisyonlarda görev aldınız?
Asistan olarak işe başlamamın ardından, 1. yılda uzmanlık, 3. yılda direktörlük şeklinde hızlı terfiler aldım. Yönettiğim markaların büyük bir kısmı hep çok uluslu markalar oldu ve kişisel gelişimimde bu markalar ile çalışmamın katkıları da büyük oldu. 29 yaşında Türkiye’nin en önemli medya ajansı olan MediaCom’a Genel Müdür olarak atandım. 2008 yılında GroupM Türkiye’de Trading Uzmanlık birimini kurmak misyonuyla Chief Trading Officer olarak atandım. Aralık 2009 yılında MediaCom’a CEO olarak geri döndüm. Ocak 2006 itibari ile dünyanın en büyük ilk 20 medya ajansından biri olan ve Türkiye’nin en büyük medya ajansı Mindshare’de CEO olarak göreve başladım.

Sizinle aynı okuldan mezun olanlara pozitif ayrımcılık yapar mısınız?
Medya Planlama sadece iletişim fakültelerinden değil, mühendislik, pazarlama, işletme, iktisat gibi birçok farklı disiplinden gelen insanların başarılı olabildiği bir yapıdır. Bu nedenle elbette pozitif bir yaklaşım olmakla beraber ayrımcılık bugüne kadar asla söz konusu olmamıştır.

Sizin için ‘dinlenmek’ fiili neyi ifade eder?
Sevdiklerimle geçirilen zaman, kısa araba seyahatleri ve farklı kültürleri tanımak adına yapılan seyahatlerdir.

Son okuduğunuz kitap hangisidir?
‘Evrenden Torpilim Var’, Aykut Oğuz

Son izlediğiniz film?
Nicole Kidman’ın oynadığı ‘Çöl Kraliçesi’ (Queen of the Desert).

En sevdiğiniz restoran hangisidir, burada neyin yenmesini tavsiye edersiniz?
Papermoon. Mönüde yer almayan, sadece sık gidenlerin bildiği Calzone Pizza ve Napolyon tatlıdır.

Tatil alışkanlıklarınız nasıldır? Nerede tatil yapmayı tercih edersiniz?
Çocuklu bir aile olmamız sebebiyle, her türlü kültürü tanıması adına deniz ve kültür tatili dengesini tutmaya çalışırız.

Spor yapıyor musunuz, hangi dalda ve ne sıklıkla?
Çok düzenli spor yapamıyorum.

PAYLAŞ