Seyahat fotoğrafı çekmenin püf noktaları

Eğlence ya da para kazanma amaçlı dünyayı gezip seyahat fotoğrafçısı olmak istiyorsanız, işte size neler yapmanız ve nasıl bir ruh hali içinde olmanız gerektiğini anlatan ipuçları...

1050
PAYLAŞ

Makinenizle rahat olmayı öğrenin: Öncelikle şüphelerinizden kurtulun ve makinenizle ilgili tüm detayları öğrenin. Böylece fotoğraflayacağınız kişiye daha rahat odaklanırsınız. Kendinize olan güveniniz, karşı tarafa yansıyacaktır.

Lokal alışkanlıkları öğrenin: Bulunduğunuz yerdeki norm ve beklentileri öğrenin. Tavırlarınızı buna göre şekillendirin. Bir dükkan sahibiyle sohbet etmek, bu konuda işinizi kolaylaştıracaktır.

Uygun giyinin: Bulunduğunuz ortamdaki insanların giyimine ayak uydurun. Karnavala bile katılsanız, kostüm giymekten kaçınmayın. Ya da bir kiliseye gidiyorsanız buna uygun giyinin. Böylelikle bölge halkına saygınızı göstermiş olursunuz.

Kötü hava en iyi malzemeniz: Evet, belki klişe olacak ama yağmur, kar ve sis yeryüzündeki görüntüyü değiştiriyor ve fotoğrafçılar için harika kareler ortaya çıkmasını sağlıyor. Ama bunlara hazırlıklı olmayı unutmayın. Küçük bir muşanba parçası bile, makinenizin kuru kalmasını sağlayacaktır.

Arkadaş edinin: Ortalıkta casus gibi dolaşıp fotoğraf çekmeye çalışmayın. Teleobjektifinizi bir kenara bırakın ve halkın arasına karışın. Unutmayın, başarılı portreler her zaman yakından çekilir.
Yerel yemekleri deneyin: Atıştırmalıklarınızı, yemeğinizi ve hatta geleneklerinizi insanlarla paylaşın.

İletişim kurun: 30 saniye için bile olsa insanlarla iletişim kurun ve ondan sonra fotoğraflarını çekin.

Farklı görmeye çalışın: İyi bir fotoğraf için farklı bakış açısı yakalamak çok önemli. Belki çılgınca gelecek ama örneğin bir çay bardağının etrafında dans edin ve neler yakalayabileceğinizi keşfedin.

PAYLAŞ