Cesky Krumlov

‘Bohemya’nın Mücevheri’ olarak bilinen Cesky Krumlov; etkileyici kent meydanı, şehre hâkim kalesi ve evsahipliği yaptığı Ortaçağ ve Rönesans mimarisinin sayısız örneğiyle adeta küçük bir Prag.

1156
PAYLAŞ

NASIL GİDİLİR
Otobüsle: LEO Express, Cesky Krumlov ile Prag’daki Florenc otobüs terminali arasında klimalı otobüslerle günde iki sefer düzenliyor (7,5 euro civarında). Student Agency’nin ise Cesky Krumlov ile Prag’daki Na Knizeci otobüs terminali arasında günde sekiz seferi var. Tek yöne yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor ve bilet fiyatları 7 avro civarında.
Trenle: Czech Railways’in Cesky Krumlov’a tren seferleri var. Prag’daki Hlavni Nadrazi tren istasyonundan başlayan sefer ücreti 10 euro. İstasyondan iki saatte bir sefer mevcut. Yolculuk 3 saat 22 dakika sürüyor ve Ceske Budejovice’de aktarma yapmanız gerekiyor. Cesky Krumlov’daki tren istasyonu ise kent meydanı ve kalenin kuzeyinde yer alıyor; istasyondan meydana gitmek için 15-20 dakikalık yokuş aşağı bir yürüyüş yapmanız yeterli. İstasyonun otoparkından taksiye de binebilirsiniz, şehir merkezine gitmek ortalama 4 euro tutuyor.

NEREDE KALINIR
Ekonomik seçenek: Hotel Leonardo, eski kent meydanına çok yakın, merkezi bir konumda. 16. yüzyılda yapılmış iki konaktan oluşan otelde 14 adet çift kişilik oda, beş süit ve bir adet tek kişilik oda bulunuyor. Tamamı antika mobilyalarla döşenmiş odalarda huzur veren tarihi bir hava yaratılmış.
Lüks seçenek: Rönesans ve Ortaçağ stilinde tasarlanan Hotel Ruze, hem sizi 16. yüzyıla geri götüren bir atmosfer hem de modern bir otelin sağladığı tüm imkânları sunan (şehirdeki tek SPA da buna dâhil) beş yıldızlı bir otel. Tam teşekküllü bir deneyim için dilerseniz otelde dönem kıyafetlerini de kiralayabilirsiniz.Booking.com

NASIL GEZİLİR
Yürüyerek: Cesky Krumlov’un 750 yıllık tarihinde kaybolmanın en iyi yolu, kentin çarpık sokaklarında dolaşmak. Arnavutkaldırımları engebeli olduğundan yürüyüş ayakkabısı giymekte fayda var. Cesky Krumlov, 750 yıllık bir mimari karmaşaya evsahipliği yapıyor ve tam da bu nedenle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor. Ne tarafa dönseniz karşınıza çıkan Vltava Nehri yönünüzü iyice şaşırmanıza sebep olurken, taş döşeli yolların oluşturduğu dolambaçta kaybolmak eğlencenin bir parçası. Arada mola verip etrafınızdakileri izlemeyi seviyorsanız, Namesti Svornosti yani kent meydanındaki Budejovicka Kapısı’ndan Horni Sokağı boyunca ilerleyip köprünün karşı tarafındaki Barkaban’a varana dek Latran Caddesi’ni boylu boyunca yürümek yaklaşık bir saatinizi alacak.
Kanoyla: Şehri keşfetmenin en iyi yollarından biri de Vlata Nehri. Bir kano kiralayın ve Bohemya kırsalının ortasından geçen nehirde kürek çekin. Sahil şeridi boyunca karşınıza çıkacak sayısız pub ve kafede mola verebilirsiniz.

GÖRÜLECEK YERLER
Cesky Krumlov Kalesi: Eski kente hâkim konumdaki kaleyi şehrin hemen her noktasından görmek mümkün. Kale, yüzyıllar boyunca Bohemya’da hüküm süren aristokrat yönetici sınıfının yaşamına büyüleyici bir bakış sunuyor. Tarihi 1240 yılına dayansa da bugün ayakta kalmış olan yapının büyük bölümü 17. yüzyılda inşa edilmiş. Kalenin dikkat çekici diğer bir özelliği de, 1682’de inşa edilen, 18. yüzyıldan kalma sahne dekorları ve halen çalışan sahne donanımına sahip muhteşem Barok tiyatrosu. Kalenin dışını ve bahçesini gezmek ücretsiz. İçini ve eşsiz Barok Kale Tiyatrosu’nu gezmek için ücretli rehberli turlardan birine katılabilir veya yürüyerek tepedeki kuleye çıkmak için alınan cüzi giriş ücretini ödeyebilirsiniz (yaklaşık 2 euro). Kaleyi gezmek için en az iki saatinizi ayırın ve bahçesinde piknik yapmak için yanınıza yiyecek bir şeyler almayı unutmayın.
St. Vitus Kilisesi: 14. yüzyılda Meryem Ana’ya adanmış olan bir kilisenin arazisi üzerine inşa edilen bu yapının tamamlanması neredeyse 40 yıl sürdü ve böylece Bohemya Savaşları sırasında yıkılma tehlikesinden kurtulmuş oldu. Bu kiliseden geriye yalnızca kapısının üzerindeki mozaikler kalmış. Orijinal Barok kubbenin yerini alan Neo-Gotik çan kulesi ise 19. yüzyılda eklenmiş.
Kukla Müzesi: Eski kent meydanının ortasından kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan Kukla Müzesi, özellikle çocuklarıyla birlikte seyahat edenler için iyi bir durak. Müzede 19. yüzyıldan kalma sahne ve kuklaları, kukla tiyatrolarını ve Prag’daki Ulusal Kukla Müzesi’nden ödünç alınan modern koleksiyonları görebilirsiniz. Ziyaretiniz sırasında bir klasik opera gösterisine denk gelirseniz kaçırmayın.

NEREDE YENİR
Krcma Barbakan: Orta Çağ ruhunun korunduğu mekanda eski tarz kıyafetleri kostüm olarak giymiş genç kadınlar, ellerinde altın rengi biralar ve ızgara etlerle dolu tepsilerle sizi ağırlıyor. Kubbeli tavanlı salonda veya vadiye bakan geniş terasta keyifli vakit geçirebilirsiniz. 15.00-24.00 arasında açık.
Cafe Retro: Yerel halkın favorisi olan mekan, özellikle çocuklu aileler için ideal. Çocuklarınız oyun alanında eğlenirken siz restoran veya terasta kokteylinizi yudumlayabilir, en lezzetli pizza ve makarnaları tadabilirsiniz. 10.00-22.00 arasında açık.
Krcma Satlava: Eskiden bir hapishane olan bu keyifli taverna genellikle turist ve yerlilerle dolup taştığından ateşin başındaki ambiyansın tadını çıkarmak için yoğun olmayan saatleri tercih etmek gerek. Ekmek somunu içinde servis edilen soğan çorbası ve ardından ateşte pişirilen ızgara et çeşitleri iyi bir tercih. 12.00-24.00 arasında açık.

NEREDE İÇİLİR
La Boheme: Menüsünde yaklaşık 300 kokteyl olan bu sevimli bar, aldığı övgüleri fazlasıyla hak ediyor. Saat 17.00 ile 18.30 arasında indirim yapan mekanın rahat deri koltukları keyif verici. 15.00-02.00 arasında açık.
Horor Bar: Bu mekânın tabelası yok ancak dışarıdaki cüce iskeleti size yolu gösterecek. Yanlız girerken dikkatli olun çünkü burası korku temalı bir bar. Taş merdivenler kırmızı mumlarla aydınlatılmış ve tavandan iskeletler sallandırılmış. Arka odada bir müzik kutusu ve akordu bozuk bir piyano yer alıyor. Barmenle iyi anlaşırsanız el fenerini alıp size tavana gömülmüş insan dişlerini göstermeye gönüllü olabilir. 17.00-05.00 arasında açık.

PAYLAŞ