Oyunbaz ve maceracı bir kadın: Başak Yavuz

Başak Yavuz’un ikinci albümü ‘A little red bug’, sanatçının kurduğu yapım şirketi Things&Records Müzik’ten çıktı. Caz müziğinde sıradışı tarzını ilk albümü ‘Things’ ile duyuran Başak Yavuz, yeni albümünde sadece müzikleriyle değil, düşündürücü ve sıra dışı şarkı sözleriyle de dikkat çekiyor.

1191
PAYLAŞ

Yeni albümünüzün adı ‘A Little Red Bug’. Nedir bu kırmızı küçük böceğin hikayesi?
Aslında bu albümde kendi hikayemizi anlatıyorum. Çocukluğumuzdan bu yana gelen tüm koşullandırıldığımız doğruların bizi nasıl etkilediğini şarkılarıma yansıttım. Koşullandığımız için doğru şeyi yaptığımızı düşündüğümüzde bir tatmin duygusu yaşıyor ve ödüllendiriliyoruz. Kimi bu yalanın farkına ancak ilerleyen yaşlarda, kimileri ise asla varamıyor. Yine de varamayanlar bile bazı şeylerin ters gittiğini hissediyorlar. Ben özellikle hırs duygusunun üzerine gitmeyi seçtim. Para hırsı, başarı hırsı, güç hırsı, onaylanma hırsı gibi pek çok hırs… İşte küçük kırmızı böcek böyle bir şey; önce çekici görünüyor ama sonra ısırıyor.

İlk albümünüz ‘Things’e göre daha teatral ve dikkat çeken sözler var karşımızda. Bu değişimin nedeni nedir?
Amerika’da müzik okudum. Manhattan School of Music’deki eğitim boyunca Türkçe konuşmayı, Türkçe yazmayı özlemiştim. Türkiye’ye gelince Küçük İskender ile şiir, Ömer Türkoğlu ile edebiyat çalışmalarına başladım. Türkçenin anlamsal derinliği ve perküsif özelliği beni gittikçe daha da çok içine çekti. ‘Things’ de sözlü eserlerden oluşmakta ancak yeni albümde çok daha bilinçli ama bir yandan da oyunbaz, maceracı davrandığımı söyleyebilirim.

Klibiniz fantastik bir hikayeyi anlatıyor. Yer yer Tim Burton hisleri var. Nasıl çıktı ortaya?
Fantastik edebiyat ve sinema tutkunuyum. İlk gençlik yıllarımda Ursula K. Le Guin okuyarak büyüdüm. Şu an ‘Tehanu’ yanıbaşımda duruyor. Tim Burton ise üniversiteden beri hayatımın başköşesinde durur. Tim Burton filmleri Danny Elfman müzikleriyle birleşince yepyeni bir dünyanın kapılarını aralar. Bizim dünyamız o dünyayla kıyaslanınca çok sıkıcı, çetrefilli ve manadan yoksun. Ben de yönetmen arkadaşım Mert Edis’e, “Klibimde wizard (büyücü) olmak istiyorum, tıpkı Gandalf ya da Ged gibi” dedim. Sonucunda bu klip çıktı ortaya.

Albümde birlikte çalıştığınız isimlere bakınca sanki bir caz dünyasının yıldızlar geçidi gibi… Bu süreç nasıl gelişti?
Bu ülkede müzik yapan Türk cazcılarının sanırım yarısı bu albümde yer aldı. Mutlulukla söylemeliyim ki biz birlikte yürüyoruz bu zor ama sürprizleri çok olan yolda. Şarkılarımı zaten yedilimle birlikte düzenli olarak çalıyorduk. Hayalimdeki versiyonu ise kayıtlarda yakalamaya çalıştım. Cenk Erdoğan’la daha önce hiç çalmamamıza rağmen ‘Gidersen’de Cenk yer aldı. ‘Set Me on Fire, Baby!’ ise Şevket Akıncı’nın elinde en doğru ifadeye ulaştı. Böyle böyle şarkılar bu değerli müzisyenlerle buluştu ve albüm ortaya çıktı.

New York’ta parmakla gösterilen bir okulda eğitim gördünüz. Neler kazandırdı size New York?
Manhattan School of Music’den aldığım Master of Music derecesi beni gururlandıran bir derecedir. New York’ta geçirdiğim üç yıl boyunca sürekli müzik düşündüm, yazdım ve icra ettim. Başka hiçbir şeyle uğraşmadım diyebilirim. New York bana kendimi bir şeye adamayı ve bunun için sürekli çalışmak gerektiğini öğretti. Beni vizyon sahibi yaptı. Birçok ülkeden farklı insanlarla tanıştım. İnsanları oldukları gibi kabul etmeyi öğrendim. Ama bence en önemlisi, kimse hayal gücümü törpülemeye çalışmadı. Hatta içimdeki müziği dışarı çıkarmam için ellerinden geleni ardına koymadılar.

Albüm sizin firmanızdan çıktı. Neden böyle bir girişimde bulundunuz?
Türkiye’ye döndüğümde kendi plak şirketimi kurma fikri aklımdaydı. İlk albümüm Kalan Müzik’ten çıktı. İçimden bir ses dedi, ben de açtım şirketi. O ses daha önce “New York” demişti. Firmaya ilk albümümün adını verdim: Things & Records. Aslında çoğu kişi akıllıca bir iş yapmadığımı söyledi ama ben dinlemedim.

Farklı isimler de çıkacak mı şirketinizden?
Elbette. Müziğini beğendim ve inandığım pek çok proje sırasını bekliyor. Ayrıca beni çok heyecanlandıran bazı projeler var, “bi’ şarkım var” şarkı yazarları projesine yapacağım albüm bunlardan yalnızca biri.

PAYLAŞ