Shakespeare’e ithafen

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu yıl ilk kez E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenecek 44. İstanbul Müzik Festivali, 1 Haziran’da başlıyor. Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden esinlenen festival, 24 Haziran tarihine kadar İstanbul’un 17 farklı mekanında müzikseverlere etkileyici bir program sunacak.

832
PAYLAŞ

44. İstanbul Müzik Festivali aralarında İdil Biret, Murray Perahia, Gautier Capuçon, Angel Blue, Gérard Caussé, Patricia Petibon, Alice Sara Ott, Maria João Pires, Antonio Meneses, Maxim Vengerov, Richard Galliano gibi isimlerle, dünyanın önde gelen topluluklarından Viyana Senfoni Orkestrası, Venedik Barok Orkestrası, Orchestra of the Swan ve Academy of St Martin in the Fields’in de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. İki dünya prömiyeri ile bir Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestralarından, resitallere ve özel projelere 26 konser yer alıyor.

Festival bu yıl tüm şehre yayılıyor
Bu yıl 17 farklı noktada dinleyicilerle buluşacak olan festivale ev sahipliği yapacak mekanlar arasında Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı, Aya İrini Müzesi, Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall, Fransız Sarayı Bahçesi, İş Sanat Konser Salonu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı, Süreyya Operası ve Uniq Hall, Uniq İstanbul yer alıyor.

Festivalin artık gelenekselleşen ücretsiz Haftasonu Klasikleri bu yıl Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Fenerbahçe Parkı ve Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek. Festivalin bu yılki yeniliklerinden bluechip Creative Events’in sponsorluğunda düzenlenen Müzik Rotası festival takipçilerini, ilk kez konser mekanı olarak kullanılacak Meryem Ana (Panayia İsodion) Kilisesi, Üç Horan Kilisesi, Sent Antuan Alt Kilisesi ile Hollanda Konsolosluğu Şapeli ve Kırım Anglikan Kilisesi’nde müzikal bir yolculuğa çıkaracak.

Festivalin Teması:
“Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız”

Alexei-Volodin
Alexei Volodin

2011 yılından bu yana programlarını farklı temalar üzerine kurgulayan İstanbul Müzik Festivali bu yıl Shakespeare’in “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız” dizelerinden ilham alıyor. Festival, ölümünün 400. yılında büyük yazarı özel konserlerle anıyor.

Kökleri Stratford-upon-Avon’da olan Orchestra of the Swan ve 2015 Leyla Gencer Şan Yarışması Halk Ödülü sahibi soprano Ayşe Şenogul’un seslendireceği, Mendelssohn’un Shakespeare’in en renkli oyunlarından Bir Yaz Gecesi Rüyası için bestelediği eserde, ödüllü Shakespeare yorumcusu, oyuncu Tilbe Saran da oyundan bölümler canlandıracak. 3 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirilecek konserde dünya sahnelerinde yıldızı hızla yükselen genç İngiliz kemancı Tamsin Waley-Cohen ise Mendelssohn’un son büyük orkestra eseri olan Keman Konçertosu’nu yorumlayacak.

Festivalin temasından esinlenen bir diğer konser, temayla aynı adı taşıyor: “Eğer Müzik Aşkın Gıdasıysa, Durmadan Çalınız”. Işıklar Holding sponsorluğunda gerçekleşen konserde ünlü piyanist Alexei Volodin’in güçlü tekniği ve hassas yorumu ile Mert Fırat ve Tilbe Saran’ın güçlü oyunculuğu müzikseverlerle buluşacak. Konser 10 Haziran’da Sent Antuan Alt Kilisesi’nde gerçekleştirilecek.

Festival programında öne çıkanlar

İdil Biret
İdil Biret

İdil Biret ile Piyano Maratonu
2 Haziran Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall / 5 Haziran Süreyya Operası / 8 Haziran Aya İrini Müzesi

Festival, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren klasik müziğe yorumcu olarak dünya çapında damgasını vurmuş ve bu yıl 75. yaşını kutlayan çağımızın büyük virtüözü İdil Biret ile piyano maratonunu müzikseverlere sunacak. SEREL’in sponsorluğunda 2 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da, 5 Haziran’da Süreyya Operası’nda ve 8 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde yapılacak konserlerde, İdil Biret, barok dönemden 20. yüzyıl müziğine uzanan geniş repertuarlı bir maraton ile sanatseverlerin karşısında olacak.

 

Yehudi Menuhin’e Saygı Duruşu:
9 Haziran, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Festival, 1. İstanbul Müzik Festivali’nde verdiği unutulmaz konserle hafızalardan hâlâ silinmeyen, 20. yüzyılın en büyük sanatçı ve vizyonerlerinden Yehudi Menuhin’i doğumunun 100. yılında çok özel bir konserle anıyor. Yehudi Menuhin tarafından 1977 yılında Gstaad’da kurulan, dünyanın dört bir yanından üstün yetenekli genç müzisyenleri bir araya getiren Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi bu yıl festivalin konukları arasında.

Günümüzün yaşayan en iyi keman virtüözlerinden, Grammy, Gramophone, Echo, Edison ödülleri sahibi Maxim Vengerov ise konserde hem şef hem de solist olarak yer alacak. Vengerov 2011 yılında, Yehudi Menuhin tarafından 39 yıl önce kurulan Uluslararası Menuhin Müzik Akademisi’nin müzik direktörlüğünü üstlendi. Geniş repertuarı, teknik mükemmelliği ve müzikalitesinin tazeliği ve doğallığı ile tanınan Menuhin Akademisi Solistleri Londra Kraliyet Festival Salonu, Champs Elysées Tiyatrosu, Amsterdam Concertgebouw, Edinburgh Festivali gibi müzik merkezlerinde düzenli olarak konserler veriyor.

yaşar-kemalFestivalde Bir Dünya Prömiyeri
Yaşar Kemal’in Deniz Küstü romanı, Michael Ellison yorumuyla sahneye taşınıyor / 11 Haziran, Süreyya Operası

44. İstanbul Müzik Festivali, usta yazar Yaşar Kemal’in 1978 tarihli romanından Michael Ellison’ın uyarladığı müzik tiyatrosu Deniz Küstü’nün dünya prömiyerine ev sahipliği yapacak. Deniz Küstü, İstanbul’un manzaraları ile karakterlerinin hayallerini anlatırken kimi zaman bir tekneye kimi zaman bir şehir labirentine dönüşen sahnenin fonundaki video skenografisiyle Beyoğlu ve Kadıköy’ün karanlık köşeleri de fantastik deniz manzaralarına, hayal dünyalarına dönüşüyor. Deniz Küstü, Michael Ellison’un müzikleri, Simon Jones’un librettosu ve rejisi, Zeynep Tanbay’ın koreografisi ve NohLab tarafından tasarlanan video skenografisiyle sahneye taşınacak. Deniz Küstü, 11 Haziran’da Süreyya Operası’nda matine ve suare olmak üzere iki seansta izleyicilerle buluşacak.

Festivalde çocuklar için müzikal: Cadı ile Maestro
12 Haziran, Uniq Hall, Uniq İstanbul

44. İstanbul Müzik Festivali, bu yıl programında çocuklara özel bir projeye yer veriyor. Gösteri eş sponsorluğunu ENKA Vakfı’nın üstlendiği müzikal çocukları bir masalın içinde sihirli bir müzik yolculuğuna çıkaracak. Ünlü İngiliz şef Howard Griffiths, halen Genel Müzik Direktörlüğünü yürüttüğü Brandenburg Devlet Orkestrası ile birlikte, metnini kendisinin yazdığı, müzikleri Fabian Künzli’ye ait olan Cadı ile Maestro masalında klasik müziği eğlenceli bir dille sunacak. Oynadığı filmler ve dizilerle pek çok kez En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan ünlü tiyatrocu Bergüzar Korel’in anlatımıyla hayat bulacak proje, 12 Haziran’da Uniq Hall, Uniq İstanbul’da iki seans halinde gerçekleştirilecek.

Angel Blue
Angel Blue

Festivalde bir Güzellik Kraliçesi:
Jenerasyonunun En Olağanüstü Seslerinden Biri Angel Blue, BİFO’yla Aynı Sahnede / 14 Haziran, Aya İrini Müzesi

The Financial Times’ın “Jenerasyonunun en olağanüstü seslerinden biri” olarak tanımladığı Angel Blue festivalin bu yılki konuklarından. Placido Domingo’nun Operalia’sında 2009 yılında kazandığı ödüller ve 2010 yılında katıldığı Verbier Festivali’ndeki başarılı performansıyla uluslararası kariyerine adım atarak son beş yılda 30 ülkede sahneye çıkan Angel Blue 2015 Opera Ödülleri’ne aday gösterildi. Aynı zamanda eski ABD güzellik kraliçesi de olan Blue, festivalin merakla beklenen konukları arasında. Sascha Goetzel yönetimindeki İstanbul Müzik Festivali Yerleşik Orkestrası Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın eşlik edeceği Angel Blue, Borusan Holding sponsorluğunda 14 Haziran tarihinde Aya İrini Müzesi’nde uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir konser verecek.

Bahçe ve parklara yayılıyoruz
44. İstanbul Müzik Festivali bu yıl da açık alandaki konserleriyle izleyicilerini ağırlayacak. Festivalde, Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi, Fenerbahçe Parkı, Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi, Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın koruluğu, Fransız Sarayı Bahçesi ve Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq İstanbul’da müzikseverleri farklı konserlerde ağırlayacak.

Uniq Istanbul
Uniq Istanbul

Isabelle van Keulen, her biri kuşağının önde gelen icracılarından olan bandeneoncu Christian Gerber, kontrbasçı Rüdiger Ludwig ve piyanist Ulrike Payer ile 2011 yılında oluşturduğu topluluğuyla birlikte, Astor Piazzolla’nın geleneksel tango melodileri ile klasik müzik formlarını ve caz unsurlarını ustaca sentezleyerek yarattığı Nuevo Tango’yu seslendirecek. Selçuk Ecza Deposu’nun göster sponsorluğunda gerçekleşecek konserde 20. yüzyılın modern ve hızlı dünyasına tekrar romantik bir soluk getiren Nuevo Tango, 16 Haziran’da Almanya Sefareti Tarabya Yazlık Rezidansı’nın koruluğundan Arjantin sokaklarına bir kapı açacak.

Festival, Tekfen Filarmoni Orkestrası ile birlikte klasik müziği ay ışığı altında açık havaya taşıdığı yeni bir seri başlatıyor. 19 Haziran akşamı dolunayın aydınlattığı bir gecede Uniq Açık Hava Sahnesi, Uniq Istanbul’un yeşillikleri içinde gerçekleşecek Dolunaya Şarkılar başlıklı konserin solistleri soprano Teona Dvali ve tenor Andrej Dunaev Dvořák olacak. Dvořák’ın popüler Aya Şarkı aryasından Puccini’nin şefkatli O mio babbino caro’suna uzanan bir seçki seslendirirken Özbekistanlı şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası Carmen Süitleri’ni de yorumlayacak.

44. İstanbul Müzik Festivali, 20. yüzyılın en güzel aşk şarkılarını yorumlayan Fransa’nın ikonik sesi, Edith Piaf’ı özel bir konserle anıyor. TSKB’nin gösteri sponsorluğunda gerçekleşecek konserde klasik müzikten caza uzanan besteci kimliğiyle günümüzün en büyük akordeoncularından Richard Galliano ve caz gitaristi Sylvain Luc, Piaf’ın 2015’teki 100. doğum yılı onuruna unutulmaz şansonlarını tekrar yorumlayacak. Bu özel proje 22 Haziran’da Fransız Sarayı Bahçesi’nde.

Festivalin büyük ilgi gören ücretsiz Hafta sonu Klasikleri konser serisi bu yıl da yine ücretsiz olarak açık havada gerçekleştirilmeye devam edecek. Pernigotti’nin sponsorluğunda düzenlenen “Hafta Sonu Klasikleri”, festival boyunca cumartesi veya pazar günleri dinleyicilerle buluşacak.

Auner Quartet
Auner Quartet

Hafta Sonu Klasikleri’nin ilki 5 Haziran günü Avusturya Kültür Ofisi Bahçesi’nde Viyanalı yaylı çalgılar dörtlüsü Auner Quartet tarafından gerçekleştirilecek. 11 Haziran’da Fenerbahçe Parkı’nda yapılacak Hafta Sonu Klasikleri’nin ikincisinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi bakır nefesli sanatçıları tarafından kurulan Brassolist, Ceren Gündoğdu’nun solistliğinde caz müziğinden türkülere uzanan geniş ve renkli bir repertuar sunacak.

19 Haziran günü Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi’nde gerçekleştirilecek son konserde ise genç, yeni ve dinamik viyolonsel dörtlüsü 4Cellos, Villa-Lobos’tan Debussy’ye, viyolonselin derin ve yumuşak tınısını yansıtan birbirinden güzel parçalar seslendirecek. Max Bruch’un Kol Nidrei eserinde bol ödüllü genç viyolonselci Poyraz Baltacıgil de topluluğa katılırken, konserin bir de sürpriz konuğu olacak.

Hollanda Konsolosluğu, Sakıp Sabancı Müzesi Bahçesi ve Avusturya Kültür Ofisi bahçelerindeki konserler, mekân kapasitesi nedeniyle rezervasyon@iksv.org adresinden alınacak rezervasyon onayıyla ücretsiz olarak takip edilebilecek.

Biletler
İstanbul Müzik Festivali’nin biletleri Biletix satış sistemi ve Ana gişe İKSV’den ve festival süresince Aya İrini Müzesi’nde yer alan gişeden de alınabilir. Konservatuarların müzik ve şan bölümü öğrencileri bu yıl da İstanbul Müzik Festivali konserlerine ücretsiz girebilecek.

PAYLAŞ