Kıraç yeni single’ını anlattı

İki yıllık bir aradan sonra ‘Yolun Sonu’ single’ı ile piyasalara dönen Kıraç, sözlerini kendisinin yazdığı parçayı anlattı.

1042
PAYLAŞ

Sözleri ve düzenlemesi Kıraç’a, müziği Namık Naghdaliyev’e ait olan Yolun Sonu adlı romantik parça, tüm dijital platformlardaki yerini aldı. Sevdiğimiz ve özlediğimiz Kıraç şarkılarının türünden farklı olmayan eserde farklı olarak mandola isimli müzik enstrümanı kullanıldı.

Yeni çalışması için Zeynel Abidin Ağgül’ün objektifi karşısına geçen sanatçının şarkı için klibi, Kemal Başbuğ yönetmenliği ve Doğan Sarıgüzel görüntü yönetmenliğinde Beykoz Kundura Fabrikası’nda çekildi. Çekimleri bir gün süren klipte, sanatçıya balerin-oyuncu Deniz Yiğiter eşlik etti. Kıraç’ın Garbiyeli adlı stüdyosunda kaydedilen şarkıda, davul Cengiz Tural, basgitar Erhan Ertetik, yaylılar Altın Dubleler ve diğer tüm enstrümanlar Kıraç tarafından çalındı.

Kıraç; sanat müziği, halk müziği, pop rock ve arabesk eserlerinden oluşan geniş yelpazedeki repertuvarı ve kapsamlı orkestrası eşliğinde, yeni sahne projesinin hazırlıklarına da başladı. Sanatçı ayrıca, müzik dünyasının merakla beklediği ‘Zeki Müren’e Saygı Albümü’nde ‘Berduş’ adlı şarkıyı seslendirdi.

Yeni bir çalışma yapmak için iki yıl beklemenizin özel bir sebebi var mıydı?
Özel bir nedeni yoktu aslında. Düşyeri firmamızda çocuklar için çizgifilmler ve diziler yapmaya devam ettik. Bir yandan da geçen bu iki yılda 12 şarkı hazırlandı. Bunlardan Yolun Sonu’nu single olarak yayınladık. Diğerleri de sırayla yayınlanmaya devam edecek.

Bu single’ınızın fikri ne zaman ve nasıl oluştu?
Geçen Kasım ayında tüm parçaları tek tek, single olarak yayınlama fikrini düşünmüştüm. Sonra da bunu hayata geçirdik.

Şarkının sözleri size ait. Bir hikayesi var mıdır?
Parçanın müziğini hazırlayan Namık Naghdaliyev, bir gün eseri benim yanımda çaldı. Çok etkilendim. Bir haftada sözlerini yazdım. Düşüne düşüne yazdım, kafamdaki resmi tam anlamıyla anlatabilmek için.

Yolun Sonu parçanızda sound ya da enstrüman anlamında denediğiniz farklılıklar oldu mu?kıraç-yolun-sonu
Her zamanki sound var aslında. Sadece mandola isimli çalgımı yeniden kullandım ve bu kez daha baskın oldu. Parça onunla açılıyor. Çok duygusal buluyorum sesini.

Parçanın kayıtlarında neler yaşandı?
Davul ve bas dışında çok uzun bir işimiz olmadı. Cengiz Tural ile Erhan Ertetik çaldı. Diğerlerini ben hazırladım. Mix’i Cengiz Köroğlu yaptı. Demo olarak okuduğum ilk vokalin üzerine birkaç kere daha okudum. Ama hiçbirini beğenmedim ve ilk okuduğum kaldı. O ilk demoyu, şarkının sözlerini yazmayı yeni bitirdiğimde, heyecan içinde okumuştum. Öylesine bir okumuştum ve o kayıt kaldı vokalde.

Klibinizin siyah-beyaz olmasının bir sebebi var mı?
Daha duygusal bir his veriyor. Biraz daha rüya gibi oluyor, daha şık görünüyor. Şarkı da çok duygusal olduğu için bence örtüştü böyle olması.

Yeni sahne projenizin de yolda olduğu söyleniyor. Bu projenin nasıl olacağından kısaca bahsedebilir misiniz?
200-250 şarkılık bir repertuar oluşturacağız. İçinde geçmişten çok özenle yapılmış müzikler, şarkılar olacak. Onları, Gölgeler programındaki gibi ve öyle de bir okestrayla bir programa dönüştürmeyi planlıyoruz.

Single’ın ardından albüm çalışması da gelecek mi?
Özel bir durum yoksa albüm düşünmüyorum. Yani Türkü ya da Alaturka gibi bir albüm olabilir sadece. Albüm olmasının bir anlamı olması gerekiyor. Bunlar dışında artık iki üç ayda bir yeni bir single ile çıkacağız.

PAYLAŞ