Ev yapımı makyaj malzemeleri

Doğal malzemelerle hazırladığımız kozmetik ürünlerinde bu ay makyaj malzemelerini ele alıyoruz. Rahatlıkla bulabileceğiniz malzemelerle rimel, pudra, makyaj temizleyici, allık, eyeliner ya da rujunuzu evde yapmanız mümkün.

1497
PAYLAŞ

Her zaman söylediğim gibi, “Güzellik ürünleriniz için kozmetikçilerde onlarca para harcamanıza hiç gerek yok!”. Üstelik biliyorsunuz, çoğu hoşunuza gitmeyecek malzemelerle hazırlanıyor. Her ay bu sayfada yer verdiğimiz, evde doğal malzemelerle hazırlayabileceğiniz ürünlerde bu ay sırada makyaj malzemeleri var. Rimel, pudra, göz makyajı temizleyici, allık, eyeliner ya da rujunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. İşte tarifler:

RİMEL
Malzemeler: 1/8 çay kaşığı etkinleştirilmiş kömür (yaklaşık ½ kapsül), 1/8 çay kaşığı Aloe Vera jel.
Hazırlanışı: Aloe Vera ve kömürü karıştırın. Ardından temiz bir rimel çubuğunu içine batırın. İyice bastırarak çubuğu iyice kaplamasını sağlayın.
Kullanılışı: Normalde rimeli nasıl kullanıyorsanız aynı şekilde uygulama yapın. Gözlerini kapatıp açmadan önce bir süre kurumasını beklemeniz, güzel bir görüntü için yeterli olacaktır.

GÖZ MAKYAJI TEMİZLEYİCİ
Ingredients: 2 ölçü cadı fındığı, 2 ölçü zeytinyağı
Hazırlanışı: Temiz bir kapta malzemeleri karıştırın.
Kullanılışı: Kullanmadan önce kabı çalkalayın. Temizleme pamuğunuza bir miktar dökün. Ardından hafifçe bastırarak gözlerinizi temizleyin. Son olarak pamuğun kuru kısmıyla tekrar üzerinden geçin.

PUDRA FONDÖTEN
Malzemeler: Ararot nişastası unu, kaliteli kakao tozu, toz tarçın, toz hindistan cevizi, toz zencefil, bentonit kili, E Vitamini, lavanta aromalı yağ.
Hazırlanışı: Hangi malzemeden ne kadar ölçüde koyacağınız, tamamen cildinizin tipine bağlıdır. Metal olmayan bir kapta tüm malzemeyi karıştırın. Birazını teninizde deneyerek eğer rengi cildinize uyumluysa bu şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

ALLIK
Malzemeler: Pancar tozu, ararot nişastası tozu, toz Hindistan cevizi tozu, toz zencefil, lavanta aromalı yağ.
Hazırlanışı: 2 yemek kaşığı pancar tozunu bir kaba koyun. 1 yemek kaşığı ararot nişastası tozu ekleyin. Eğer elde edeceğiniz allık koyu tonlarda olsun isterseniz ve zencefil tozunu ekleyerek daha parlak olmasını sağlayın. Hepsini iyice karıştırdıktan sonra 3 ya da 5 damla aromalı yağı ekleyin.

EYE LINER
Malzemeler: 2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 4 çay kaşığı Aloe Vera jel, siyah renk için 1–2 kapsül etkinleştirilmiş kömür capsules ya da kahve rengi için yarım çay kaşığı kakao tozu.
Hazırlanışı: Tüm malzemeyi karıştırdıktan sonra hava geçirmeyecek bir kaba koyun. Serin ve karanlık bir yerde saklayın. Sürerken temiz bir fırça kullanmaya özen gösterin.

LIPSTICK
Malzemeler: 1 çay kaşığı balmumu, 1 çay kaşığı karite yağı veya kakao yağı, 1 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı, 4 damla aromalı yağ.
Farklı renkler için: Kırmızı tonları için; 1 çay kaşığı pancar kökü tozu ve ¼ çay kaşığı öküz otu kökü tozu ekleyin. Kahverengi tonları için; 1/2 çay kaşığı kakao tozu, az bir tutam tarçın tozu.
Hazırlanışı: Balmumunu, karite yağı ya da kakao yağı ve Hindistan cevizi yağını kullanarak kaynayan suyun üzerinde eritin. Ardından ateşin üzerinden alıp diğer malzemeleri içine karıştırın. Hâlâ biraz sıvı kıvamda olan karışımı bir lipstick kutusuna dökün. Yaklaşık yarım saat soğuması ve donması için bekletin. Güneş ışığından koruyun, yoksa tekrar eriyebilir.

PAYLAŞ