Bahçeniz sizi çağırıyor

Eğer bir bahçeniz varsa ve bahçenizde bahar için ne tür hazırlıklar yapmak istediğinizi biliyorsanız, ya da ister karbon ayak izinizi küçültmek, taze ve organik gıdalar tüketmek veya sevdiğiniz sebzeleri kendiniz yetiştirmek, ister ailenizle veya kendin başınıza kaliteli zaman geçirmek amacıyla kendinize bir tarım alanı yapacaksanız, başlangıç için aşağıdaki ip uçlarından faydalanabilirsiniz.

832
PAYLAŞ

Hayatımı daha sürdürülebilir bir şekilde yaşamaya başladığımdan beri hiç de sürdürülebilir olmayan temeller üzerine inşa edilmiş bu sistemden kendimi soyutlama ihtiyacı duyuyor ve kendimi, doğal olarak, daha büyük olan sisteme, yani ekosisteme daha yakın hissediyorum. Bunu ilk fark edişim de haberleri okurken oldu. Yeni ya da hakkında bir şeyler bilmeye değecek hiçbir şey yokmuş gibi hissettim. Ama diğer taraftan mevsimsel değişiklikler hayatım içinde daha anlamlı hale gelmeye başlamıştı.

Marketlerdeki sebze meyve reyonlarının değişimini gözlemlemeye başladım, bu değişim benim de beslenme düzenimin ve günlük rutinimin değişmesine sebep oluyordu. Televizyonun karşısında ve kanepe üzerinde daha az zaman harcıyordum ve gözüm daha çok dışarıdaydı çünkü ellerimi yeniden toprağa sokacağım ve bahçemi bahara hazırlamaya başlayacağım günlerin gelmesini dört gözle bekliyordum.

Bu sene, bir önceki yazdan edindiğim bilgiler sayesinde işleri kafamda daha iyi planlayabileceğim. Nereye hangi bitkiyi dikmem gerektiğini, geçen yıl yaptığım hatalardan aldığım derslerle artık daha iyi biliyorum. Ve bu sene yapacağım yeni denemeler için sabırsızlanıyorum.

O halde, eğer bir bahçeniz varsa ve bahçenizde bahar için ne tür hazırlıklar yapmak istediğinizi biliyorsanız, ya da ister karbon ayak izinizi küçültmek, taze ve organik gıdalar tüketmek veya sevdiğiniz sebzeleri kendiniz yetiştirmek, ister ailenizle veya kendin başınıza kaliteli zaman geçirmek amacıyla kendinize bir tarım alanı yapacaksanız, başlangıç için aşağıdaki ip uçlarından faydalanabilirsiniz.bahçe-bakımı-2

Eğer sıfırdan bir kent içi tarım alanı kuracaksanız ilk üzerine düşünmeniz gereken detay yeri… Bu iş için balkonunuzu, terasınızı ya da bahçenizi kullanacak olmanıza göre pek çok şey değişebilir. Bahçenin bakısı, rüzgarı hangi yönlerden aldığı gibi detaylar bahçenizin potansiyelini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

Eğer hali hazırda bir bahçeniz varsa ve önceki seneden devam edecekseniz, bu sene ekeceğiniz bitkilere karar vermeden önce bitkinin güneş ışınlarına duyduğu ihtiyaç kadar onun boyut ve şeklini de göz önünde bulundurun. Bahçenizi dikey bir biçimde inşa ediyormuşsunuz gibi hayal edin, bu sayede bazı bitkilerin diğerlerini gölgelemesini engeller veya sağlarsınız. Buna bağlı olarak konteynırlarınızı yapabilir, alabilir veya onarabilirsiniz, kullanacağınız saksı ve bahçe yataklarının boyuna ve ölçülerine karar verebilir, kafesli bölmeleri veya kameriyenizi nereye yerleştireceğinizi planlayabilirsiniz. Bir kaç saksınızı duvar kenarında bir yükseltinin üzerine koymak onların daha fazla güneş almalarını sağlar, ayrıca gün boyu duvarın hapsettiği ısı gece yansımaya devam eder ve böylece gece ve gündüz arasındaki ısı farklarını minimize etmiş olursunuz.

Toprağı hazırlamak işi de ilk defa kurulacak bir bahçe ile eski bir bahçe için farklılıklar gösterecektir. İlk defa kurulan bir bahçede toprağın sürülmesi ve havalandırılması gerekip, bahçe toprağının bir takım kontrollerden geçmesi ve daha iyi sulanması gerekirken, eski bahçelerde yabani otların yolunması ve ince bir kompost uygulamasından sonra yüzeye koruyucu tabaka uygulaması yapmak yeterli olacaktır.bahçe-bakımı-3

Hali hazırda kurulu bahçe yataklarının karmaşık bir ekosistemi vardır ve fazla kurcalanmamaları daha faydalı olur. Yüzeye uygulanan gübre köklere ulaşmanın yolunu kendisi bulacaktır.
Eğer tarım alanınızı konteynırların içine kurduysanız yatakları çıkartıp yeni kompost ile tazelemek iyi bir başlangıç hamlesi olabilir.

İyi bir planlama her zaman kolay değildir biliyorum ama alacağınız ürünü büyük oranda artıracaktır. Önce bu yaz hangi sebzeleri tüketmek istediğinize karar verin. Sonra bu ürünler hakkında bilgi toplayın, yani yetiştirmek için hangi koşulları sağlamanız gerektiği, ya da bu bitkilerin sizin yaşadığınız bölgede yetişip yetişemeyeceğini öğrenin. Bu bitkilerle beraber yetiştireceğiniz kardeş bitkiler nelermiş araştırın. Kardeş bitkilere dair detaylı listelere online kaynaklardan ulaşabilirsiniz.

Baharın ilk dönemleri bitkilerin saksılarını değiştirmek ya da onları saksıdan toprağa almak için genelde en uygun olmayan zamandır. Mesela biberiye ya da adaçayı gibi otsu bitkiler ya da meyve ağaçlarınız için en uygun saksı değiştirme ya da toprağa aktarma zamanı bunlar yeni yapraklar çıkarmaya başlamadan önceki dönemdir.

Toprağa aktarım yaptıktan sonrası için kesinlikle unutmamanız gereken şey bitkinin dibini kuru yapraklar ve otlarla örtmeniz gerektiği. Bu sayede nemin toprakta kalmasını sağlar ve yabani otların üremesini engellersiniz. Ayrıca bu yöntem gövdenin çürümesini engeller ve haşereleri uzak tutar. Ama bitkinin dibini örterken gövdesinin topraktan çıktığı kısımın etrafında biraz boşluk bırakın.

Kompostunuzu hazırlayın, planınızı yapın ve sebzelerinizi ekin. Bu yazı lezzet ve tazelikle geçirmenin önünü açın.

PAYLAŞ