Kızlar sahaya indi

Studio-X çalışanlarının da mahalle takımı olarak yer aldığı futbol turnuvası Kızlar Sahada ekibiyle konuştuk. 24 Nisan’da başlayan turnuva tribünlerde çoktan kadim bir yer edinmiş kadınları sahalara indirmeyi, kadınlar arasında takım ruhunu geliştirmeyi ve dünyayı değiştirmeyi hedefliyor.

874
PAYLAŞ

Neden futbol?
Hiç erkek futbolu diye bir şey duydunuz mu? Biz duymadık! O kadar cinsiyet yüklü bir kelime ki futbol deyince direkt olarak erkek futbolu anlaşılıyor. Ama kadın futbolunu anlatmaya çalışırken “kadın futbolu” demeniz yetersiz bile kalabiliyor. “Kadın futbolu mu? Kadınlar futbol mu oynuyormuş?” gibi sorularla karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Ancak biz futbolun içindeki takım ruhu dediğimiz şeyi erkeklere bırakmak niyetinde değiliz. Çünkü bu duyguyu herkesin tatması gerektiğini düşünüyoruz. Her oyuncu ne yapıyorsa takım için yapıyor ve biz buna bayılıyoruz. Sadece oyuncular değil seyircilerin de Kızlar Sahada’da etkin bir rolü var. Saha kenarından eşlerini destekleyenler, kızını destekleyen babalar ya da annesini destekleyen “baba bak annem futbol oynuyor,” diye sevinç çığlıkları atan minikler gerçek futbolun ruhunu yansıtıyor.

2013’te başladınız? O yıldan bu yana neler değişti?
Biz her sene kendimizi geliştirmek için yeni şeyler ekliyoruz turnuvaya. Bu yüzden de çok fazla şey değişiyor Kızlar Sahada’da! Her yılın sonunda tüm katılımcılara gönderdiğimiz değerlendirme anketlerimiz bile var. Bu anketler sonucunda neleri geliştirmemiz gerektiğini daha iyi görüyoruz ve onlara doğru yöneliyoruz. Bunların dışında tabii ki 2013 yılında 16 takım sahadayken, dört yılda toplam 96 takım sahaya çıktı! İlk senemizde tek bir kategorimiz varken şimdi Kurumsal, Takımını Kur Gel ve Gençlik Kupası olarak üç kategorimiz var. Böylece her yaştan kadına ulaşabiliyoruz! Her sene Kızlar Sahada’nın olmazsa olmazları dediğimiz yarışmalarımıza yenilerini ekliyoruz. Bu sene toplam 10 tane yarışmamız ve hepsi için birbirinden özgün hediyelerimiz var. Kızlar Sahada’nın dördüncü yılına girdiğimiz bu süreçte sadece biz değil ilk günden bu yana bizimle sahaya çıkan kadınlar da değişti! Hepsiyle yakından, sevgi dolu ilişkiler kuruyoruz. Kimi evlendi, kiminin çocuğu oldu, kimi terfi aldı ama her turnuva döneminde sahaya çıkan kadınların coşkusu hiç değişmedi! Değişim demişken; her bir kadın bizim için özel ve değerliyken ilk günden bu yana sahaya çıkan ve takım ruhuyla güçlenen 2000 kadının dünyayı değiştireceğine inanıyoruz!

Türkiye’deki diğer kadın futbol turnuvaları ile etkileşiminiz var mı?
Aslına bakarsanız Türkiye’de çok fazla sayıda kadın futbol turnuvası yok. Var olanların neredeyse hepsi 1. 2. 3. Lig turnuvaları. Bu liglerde oynayan kadınlar zaten hali hazırda futbol oynayan kadınlar. Kızlar Sahada’nın ilgi alanı ve yapmak istediği şey biraz daha farklı. Biz, hayatında daha önce futbol oynamamış kadınları sahaya çıkartmak ve onları da takım ruhuyla güçlendirmek için varız.

Kızlar Sahada diğer spor dallarına da yayılacak mı?
Futboldaki bu özel ruh sebebiyle kadınlar şimdilik sadece futbol sahasında! Eğer bir gün insanlar tam da söylemeleri gerektiği gibi; erkek futboluna erkek futbolu, kadın futboluna da kadın futbolu demeye başlarlarsa biz köşemize çekilebilir ve başka sporlara doğru koşabiliriz.

PAYLAŞ