Zamansız ve mekansız şarkılar

Doğan Duru, Güneş Duru ve Berke Özgümüş’ten oluşan, güncel yerli müzikte nev-i şahsına münhasır bir yer tutan Redd grubu ile yeni albümleri ‘Mükemmel Boşluk’u konuştuk.

3375
PAYLAŞ

Yeni albümde dinleyicileri nasıl şarkılar bekliyor? Eski albümlerinize kıyasla tarz, sound ya da sözlerde nasıl farklılıklar ya da benzerlikler var?
Yeni albüm dinleyiciye farklı şeyler hissettirecek. Bir kere her yeni albümde dinleyici yeni bir içerik beklemeli. Türkiye’de epeydir böyle olmuyor, dinleyici de gruplar kadar muhafazakar. Biz bu albümde radikal bir değişime gitmiş olabiliriz, bunu yaparken sahiden başka grupları da ayartabileceğimizi düşündük. Yani zaten doğru olan her albümde yeni bir şey ortaya koymak, tam da onu yaptık galiba.

Mükemmel Boşluk sözü neyi ifade ediyor?
Mükemmel Boşluk dünyanın, ülkenin içinde bulunduğu durumdan bıkmış insanlar olarak, üretimlerimizi, aklımızı, zihnimizi meşgul eden her şeyden kaçtığımız bir alanı, yeri ifade ediyor. Herkesin kendi varlık nedenini her şeyden koşulsuz olarak keşfedebileceği, zamansız, mekansız bir yer. Bunu spirütüel bir yaklaşımla söylemiyoruz sözünü ettiğimiz zamansız ve mekansız ortam gerçekleştirilemez bir şey değil. Ülkede savaş ve ifade özgürlüğüne ilişkin ciddi sorunlar varken bu zamansızlık ve mekansızlık vurgusu apolitik bir kaçış gibi görülebilir. Ama albümü yaparken fark ettik ki bütün bu olup bitenler bizim üretim dinamiklerimize dokunuyor. Bu albüm özelinde bunlardan arınalım, zaten bireysel yaşamlarımız bu bağlamla mücadeleyle geçiyor, dedik. İşte bunun adresi Mükemmel Boşluk.

Albümün geneline hakim olan bir öykü var mı? redd-mükemmel-boşluk
Bu albümün öyküsü biziz, istediğimiz şeyi yapmak, kendi içimize dönmek, bir parça bencil davranmak, yıllar sonra çarpıcı bir eser ortaya çıkarabilmek…

Albümde toplamda kaç şarkı var? Hikayesi olan şarkılardan bahsedebilir misiniz?
Albümde 12 şarkı var, üzerinde çalıştığımız ve kaydettiğimiz bir çok şarkıyı da bir sonraki albüme bıraktığımızı söyleyebiliriz. Aslında iki albümlük bir çalışma yaptık, sonra yine delirmeyelim diye de bazılarını bir sonraki yıla bıraktık. Şarkılar her zaman bir hikaye anlatır, önemli olan sözlere kulak kabartmak, şarkılar içindeki yan anlamları ve hikayeleri aramak. Bu albümde şarkı sözleri geçmiştekilere oranla daha direkt diyebiliriz yine de.

Albümün hazırlık çalışmalarından bahsedelim biraz da… Ne kadar sürdü, kimlerle çalıştınız?
Şarkıların yazım sürecinde Doğan’ın bir Bern yolculuğu oldu. İşin bir kısmı orada çıktı. Sonrasında 5-6 ay kadar bir prova süreci ve bir seneye yakın da stüdyo süreci var. Öyle çok basit değiliz yani anlayacağınız. Mesela çalıştığımız bilgisayarlardan birinde bir şarkının altı değişik versiyonu var ve daha da iyisi o şarkı sonunda albüme girmedi. Yine de çöpe atmaktan çekinmiyoruz içimize sinmediyse. Çalıştığımız insanları da bizim gibi olanlardan seçiyoruz, dolayısıyla. Mert Medeni ve Tahsin Aktürk kaydetti, yine Mert Medeni mixledi. Sanat yönetmeni olarak Adnan Elmasoğlu ile çalıştık. Fotoğrafları da Manuel Çıtak çekti.

Üniversitelerde söyleşiler yapmaya başladınız bir süre önce, nasıl tepkiler alıyorsunuz? Nasıl bir iletişiminiz oldu?
Bizim üniversitelere gitmemizdeki amaç aslında insanlara Redd’in ne olduğunu ya da sadece bir müzik grubundan ibaret olmadığını daha iyi ve doğru bir şekilde anlatabilmekti. Bir iki saatlik söyleşi sonrasında insanların önyargılarından sıyrılmış olduklarını görmek ve sorularını tüm dürüstlüğümüzle yanıtlamaya çalışmak bizi mutlu ediyor. Şimdiki üniversitelilerin ihmal ettiği bir nokta var. Üniversite aynı zamanda insanın hayatının geri kalanında çok önemli olacak, sosyal hayatın ve çevrenin temellerinin atıldığı yer. Dolasıyla mesela bazen bir dersi ekerek folklor kulübünün düzenlediği dans gösterisine gitmek ya da hafta sonu sınavlara biraz daha az çalışıp bulunduğu şehre konsere gelen ve belki de bir daha gelmeyecek olan bir grubun konserine gitmek bu sosyal hayata adapte olmalarını kolaylaştıracaktır.redd-albüm

Nasıl bir müzik dinleyicisisiniz? Son dönemde ya da genel olarak sizleri en çok etkileyen türler, isimler ve/veya gruplar hangileri?
Yeni olan her şeyi takip etmeye çalışıyoruz. Bunlar arasında sevdiklerimiz de oluyor fazla içine giremediklerimiz de… Yelpazemiz biraz geniş diyebiliriz. Birimiz dark indie türünü dinlerken bir diğerimiz günümüzün New York’lu caz triolarını takip ediyor ya da nordik müzikleri dinleyebiliyor. Ama geçmişten bugüne düşünecek olursak ortak olarak üçümüzü de en çok etkileyen grup ve müzisyenler genelde Britanya adasından çıkmış olanlar.

Konser takviminizi belli olduğu kadarıyla paylaşabilir misiniz?
Konser takvimi üzerinde çalışmalar devam ediyor. Bazen koşullardan ötürü bazı değişiklikler de gerçekleşebiliyor. En doğru ve kesin tarihleri dinleyicilerimiz web sitemizden ve resmi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirler.

PAYLAŞ