Tasarım üzerine sıra dışı konuşmalar

Grafik tasarımcı Esen Karol, atölyesinde başlattığı Jeff Talks sunumlarını son bir yıldır Studio-X’te gerçekleştiriyor. Adını, bir sandalyeden alan etkinlik hakkında Karol’la söyleşi yaptık.

1295
PAYLAŞ

Nasıl başladı Jeff Talks? Neden Jeff?
Konuşma dizisi fikri, tasarım üzerine tartışılabilen gayriresmi ama fazla da rahat olmayan bir ortam yaratmak arzusuyla doğdu. Atölyenin bunu mümkün kılacağını düşündük. Projeksiyon görüntüsünün önünde toplanılabilecek tek alana 12 sandalye sığıyordu. En hafif ve ucuz katlanabilir sandalyeyi IKEA’da bulduk. Projenin tasarlanma aşamasında işe yararsa diye IKEA sitesinden sandalyenin resmini indirirken adının Jeff olduğunu da not ettik. Görsel kimlik çalışmasına başlamadan konuşma dizisine çeşitli isimler düşündük ama hiçbirini sevemedik. Sonra bu kelime yankılandı aklımızda: Jeff… Kelime bize aslında bir kısaltma olan TED’i hatırlattı. Jeff Talks’un, TED Talks’a rakip olabileceğini düşündük, çok güldük ve doğru ismi bulduğumuzu hissettik. Logo ve web sitesini Johannes Buch tasarladı.

Her konuşmada farklı bir kek yeniyor, nedir hikayesi?jeff-talks
Karar verdiğimiz konuşma saati iş çıkışıyla akşam yemeği arasına denk geldiğinden aç olanlar için ufak bir ikram iyi olacaktı. Jeff Talks logolu kahve kupaları yaptırmıştık. Kahvenin yanında kek olmazsa olmazdı. İlk konuşmacı Peter’in keki bilindik bir tarifle yapıldı. Gelen olumlu tepkiler sonucu yaptığım ikinci kek Mississippi tadına doyulmaz olunca kek yapmak, sunumu kutlama geleneğinin parçası oldu. Konuşmacıların kek tercihlerini öğrenip, araştırma yapıyor ve Jeff Talks öncesi test ediyorum. Tariflerin hepsi jeff-bakes.tumblr.com’da. Geleneğin diğer parçası ise konuşmalar için yapılan afişler. Her konuşma için genç ve iyi bir tasarımcı, konuşmacıya sürpriz bir afiş tasarlıyor; Ofset Yapımevi basıyor. Duyuru ve tanıtım amaçlı kullanılan bu afişler izleyicilere de hatıra oluyor. Günün birinde birlikte sergilenecekler umarım. Onlar da jeff-talks.com’da.

Çağıracağınız kişileri neye göre belirliyorsunuz? Ortak noktaları var mı?
Jeff Talks konuşmacılarının hepsi cömert. Tecrübe ve düşüncelerini karşılıksız paylaşıyorlar. Diğer ortak özellikleri yaptıkları işte iyi olmaları, işlerini sevmeleri, işleri dışında başka işlerle de uğraşmaları ve en önemlisi işlerini arzuladıkları şekilde yapabilmek için geleneksel ya da alışıldık yollardan gitmemeleri, özgün yöntemler geliştirerek ana yoldan kaçmak isteyenlere yan yollar açmaları.

Site çok başarılı. Bütün konuşmalar jeff-talks.com’da var mı?jeff-talks-2
Atölye döneminde yer kısıtlı olduğundan izleyicilere de kısıtlama getiriyorduk. Bu nedenle başından beri tüm sunum videolarını soru-cevap bölümü dahil web üzerinden paylaşıyoruz. Video yönetmeni ilk yıllarda Burak Erkil’di; şimdi ise Işık Kaya. Onların desteği muazzam. Peter Brugger, Fahri Özkaramanlı, Maureen Freely, Pınar Akkurt – Ulaş Uğur, Kutlu Çanlıoğlu, Burcu Dündar, Tony Di Spigna, Mehmet Gözetlik, Hakkı Kurtuluş – Melik Saraçoğlu, Herkes İçin Mimarlık, Barbaros Kayan, Valeska Hoischen, Ömer Durmaz, Bandrolsüz, Bahar Gökten, Can Başkent, Deniz Cem Önduygu, Bager Akbay, Alexis Şanal, Onur Yazıcıgil ve Ebru Kurbak sunum yaptılar. Kurbak’inki yakında eklenecek olmakla beraber tüm geçmiş konuşma videoları sitede.

Jeff Talks’ın geleceği için farklı planlarınız var mı?
Jeff Talks 2016 içinde yayın hayatına geçecek Manifold’un bir parçası artık. Yılda dört kez gerçekleşmeye devam edecek. Daha ziyade Türkiye’deki üretime odaklanan sunumlar planlıyoruz. İstisna hayalimiz, sandalye Jeff’in tasarımcıları Hagberg’leri konuşmacı olarak davet etmek. Studio-X ve ekibini çok seviyoruz; ev sahipliğine gönüllü oldukları sürece Jeff Talks orada gerçekleşecek.

PAYLAŞ