Teknoloji dünyasında Türk girişimciler

Türkiye’de Nevzat Aydın’ın Yemeksepeti’yle başlayan ve başarıya ulaşan teknogirişimcilik öyküsünün benzerleri her geçen gün artıyor. Yüzde 100 yerli yatırımla dünyaya açılan şirketlerimizin sayısı bir hayli fazla.

827
PAYLAŞ

Bir Silikon Vadimiz yok belki ama teknolojik buluşlarıyla dünyada örnek olmayı başaran girişimcilerimiz var. Bunların babası, Yemeksepeti’nin yaratıcısı Nevzat Aydın. Girişimini dünya devine satmayı da başardı. Peki, başka neler var? İşte başarıya imza atan girişimcilerimiz…

Türkiye’de değil Çin’de meşhurmubi2
MUBI’nin ismini duymamış olabilirsiniz ama Çin’de oldukça ünlü. İnternetten izlenen film platformları arasında kıyasıya mücadele var. Bir yanda dünya devi Netflix, diğer yanda Türk girişimci Efe Çakarel’in kurduğu MUBI… Çakarel, aldığı yatırımla ABD film pazarını zorlayan Çin’e girerek dünya devi Netflix’in yapamadığını yaptı. Hong Kong merkezli medya şirketi Huanxi’den 50 milyon dolar yatırım alıp şirketin değerini 125 milyon dolara çıkardı. Çakarel sırrını şöyle anlatıyor: “Gişe gelirlerinde ABD film pazarı bir yılda yüzde 4-5 büyürken, bu oran Çin’de yüzde 40. Buna paralel olarak online film servislerine olan ilgi ve ihtiyaç da yükselişte.” MUBI’nin rakiplerine göre daha iyi olan özelliği kullanıcıya her gün yeni bir film sunması. Film servisi Türkiye dahil 200 ülkede kullanıcıya açık.

Yüzde 100 yerlibi
En sevdiğim icat. Taksilerle yolcuları bir araya getiren akıllı telefon uygulaması BiTaksi. İki yılı geride bırakan şirket, 60 kişilik ekibe ulaştı. Tüm yazılımı Türkiye’de geliştiriliyor. Kurucusu Nazım Salur, uygulamanın İstanbul ve Ankara’da 10 bin adet taksi tarafında kullanıldığını söylüyor. Günde ortalama 5.500 taksi yolculuğu BiTaksi ile yapılıyor. Bunun yarısını kadınlar yapıyor. Özellikle 23.00-02.00 saatlerini tercih ediyorlar. Çünkü BiTaksi’den çağrılan taksinin plakası, şoförün ismi ve bilgileri görülebiliyor.

Kombileri akıllandırdılarcosa
Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri’nin kurucuları Cem Gül ve Emre Erkin’in geliştirdiği Cosa adlı cihaz, kombilerin internete bağlanarak akıllanmasını sağlıyor. Bir kutu kombinin termostat girişine bağlanıyor, diğeri Wi-Fi’ın çektiği bir noktada duruyor. Ardından telefona Cosa uygulaması indiriliyor. Bunun üzerinden evin kaç derece olacağı veya kombinin hangi saatlerde çalışacağı belirleniyor. İTÜ Teknokent’te geliştirilen Cosa, ilk melek yatırımını da Turkcell eski Uluslararası İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu’ndan aldı.

Yerli yapay diskle 10 bin hastaya yardım edilecek
Sadece internet üzerinden hizmet vermek değil teknolojik yenilikler. Türkiye’de ilk yapay omurilik diski de üretildi. Mekanik mühendisi Deniz Erbulut ve Prof. Dr. Ali Fahir Özer tarafından geliştirilen ürünle Türkiye’de 10 bin hastaya yardım edilecek. Koç Grubu şirketlerinden Inventram’ın patentini aldığı ürün ABD’de de olacak. 10 gram ağırlığındaki diskin fiyatı yaklaşık 4.000 lira. Yüzde 100 yerli yapay omurilik diskinin en önemli özelliği omuriliğe yerleştirildikten sonra 360 derece dönebilmesi. Bu, insan hareketlerine en uygun ve doğal esnekliği sağlıyor. Inventram Genel Müdürü Cem Soysal, Türkiye’nin bu sayede ülke olarak ithalatçı konumundan ihracatçı konumuna geçtiğini belirtti. İleri teknoloji içeren implantlar ve yapay organ pazarının 2017 yılında 23.5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

58 milyon lira hibe edildi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK işbirliğiyle her yıl yaklaşık 600 girişimci gence teknogirişim sermaye desteği veriliyor. Geçen yıl 580 gence 58 milyon lira hibe verilen programın amacı, hem gençlerin teknolojik anlamda yeni fikirler üretmesini sağlamak hem de şirket kurmalarına yardımcı olmak. Belli sayıda gencin ABD’deki Silikon Vadisi’ne de gönderildiği programın detayları sagm.sanayi.gov.tr sitesinde bulunabilir.

PAYLAŞ