300 şirket yatırım için Hollanda’yı seçti

Türkiye dahil tüm NFIA ofislerinin 2015 verilerine göre Hollanda’ya başta Amerika, İngiltere, Çin, Japonya ve Almanya gibi ülkeler olmak üzere toplam 7779 ek faaliyetle 1,76 milyar euro yatırım yapıldı.

963
PAYLAŞ

35 yıl önce kurulan ve Ekonomik İşler Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) 2015 yılında; Tesla ve easyJet gibi 300’den fazla yabancı şirketin yatırım için Hollanda’yı tercih etmesini sağladı. Türkiye dahil tüm NFIA ofislerinin 2015 verilerine göre Hollanda’ya başta Amerika, İngiltere, Çin, Japonya ve Almanya gibi ülkeler olmak üzere toplam 7779 ek faaliyetle 1,76 milyar euro yatırım yapıldı. Çünkü ister bir Fortune 500 lideri olun, ister KOBİ; Hollanda uluslararası ticari operasyonlarınızı kurmak için akıllıca bir seçim.

Girişimciliği ve uluslararası yatırımları destekleyen Hollanda hükümeti de hemen hemen her sektörden dış yatırımcıya kucak açıyor. 35 yıldır 60 farklı ülkeden 3.300’den fazla şirketin uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve geliştirmesine olanak sağlayan NFIA, 2015 yılında 9.300 kişiye istihdam yarattı.

Şimdiye dek Türkiye’den de 130’un üzerinde şirketin Hollanda’da faaliyete geçmesine destek veren NFIA’nın 2015 global verilerine göre; Hollanda’ya geçtiğimiz yıl 1,76 milyar Avro yatırım yapıldı ve 300’den fazla yabancı şirket yatırım için Hollanda’yı seçti.

Dünyanın dört bir yanından yatırımcı çekiyor
Uluslararası ithalat sürecinde KDV erteleme, düzenli finans yönetimi, uygun vergi şartları, esnek iş gücü piyasası gibi pek çok avantajı bulunan Hollanda’nın yatırımcıyı çeken çok önemli avantajları bulunuyor. Bloomberg’in İş için En İyi Ülkeler sıralamasında Avrupa ülkeleri arasında sekizinci olan Hollanda’nın yatırım yapmak için birinci sınıf bir ülke olduğunu söyleyen NFIA Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu; iş dünyasındaki en büyük isimlerin Avrupa’ya açılan bir kapı olarak Hollanda’yı seçmiş olmalarındaki temel sebep Hollanda’nın güçlü bir stratejik konuma sahip olmasıdır” diyor.

2015’te en çok yatırım ICT ve lojistik sektörüne yapıldı
Hollanda büyükelçilikleri, başkonsoloslukları, Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlar ve paydaşlarla da işbirliği içerisinde ücretsiz olarak hizmet veren NFIA, ICT sektöründe 1534, lojistikte ise 1171 ek faaliyetin başlamasına olanak sağladı. Hızlı büyüyen şirketler için Hollanda’nın bir sıçrama tahtası olarak görüldüğünü söyleyen NFIA Ülke Müdürü Arife Karaosmanoğlu, “Avrupa’nın en büyük pazarlarının ortasında stratejik bir konuma sahip olan Hollanda, uluslararası şirketler için bir cazibe merkezi ve Avrupa ya da bölgesel genel merkezler için önde gelen ülkelerden biri olarak kendini kabul ettirdi. İster işinizi Hollanda’ya taşımayı düşünüyor olun, ister halihazırda burada operasyonlarınız olsun, Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA) olarak operasyonlarınızı kurma veya genişletmenin tüm aşamalarında yardımcı olmaya hazırız. Dolayısıyla yatırımı düşünen herkese kapımız açık” dedi.

Hollanda Dış Yatırım Ajansı (NFIA Turkey) hakkında
NFIA (Hollanda Dış Yatırım Ajansı), Hollanda Ekonomik Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bir kuruluş. NFIA, yabancı şirketlere Hollanda’da uluslararası faaliyetlerini başlatmak, geliştirmek ve/veya yaygınlaştırmak gibi alanlarda yardım ve danışmanlık hizmeti veriyor. 35 yıl önce kurulan NFIA, aradan geçen süre boyunca yaklaşık 60 farklı ülkeden 3 bin 300’den fazla şirketin Hollanda’da uluslararası faaliyetlerini başlatmasına ve büyütmesine destek oldu. Merkezi Lahey’de bulunan NFIA’nın Birleşik Krallık’ta, Türkiye’de, Kuzey Amerika’da, Asya’da, Orta Doğu’da ve Brezilya’da ofisleri mevcut. NFIA ayrıca Hollanda Büyükelçilikleri, Başkonsoloslukları ve yurtdışında Hollanda hükümetini temsil eden diğer kurumlarla, ayrıca yerel paydaşlardan oluşan geniş bir sosyal ağ ile işbirliği içerisinde faaliyet gösteriyor. www.investinholland.com

PAYLAŞ