Sıradışı klasikçi Çağ Erçağ

944
PAYLAŞ

Genç sanatçı Çağ Erçağ’ı çoğumuz Borusan Dörtlüsü’nün çellisti olarak tanıyoruz. Çağ Erçağ, 2005’te, dörtlüye katıldığında 28 yaşındaydı. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda Doğan Cangal’ın öğrencisi olmuş, daha okul yıllarında oda müziğine ilgi duyup ilk çello beşlisini kurmuştu.

Mezuniyet sonrasında konservatuvarda araştırma görevlisi olarak görev yaptığı sekiz yıl boyunca kendisini geliştirmeyi sürdürmüştü. Ayrılan ilk çellistin yerine Borusan’a katıldığında bu ağır yükün altından kalkabileceğine onu seçen Gürer Aykal kadar, gelişimini izleyen müzikseverler de emindi.

Nitekim 10 yıl boyunca, dörtlünün yurtdışındaki iddialı konserlerinden ve Türkiye’deki Beethoven serisi gibi zorlu programlardan her zaman yüzünün akıyla çıktı Çağ.
Bir yandan da virtüözitesini geliştirecek, ufkunu açacak farklı müzikal çalışmaları sürdürdü. Cellistanbul’da klasik repertuvarın yanı sıra tango, caz, rock, hatta halk müziği uyarlamalarını icra etti.

Borusan’dan arkadaşı kemancı Esen Kıvrak ve piyanist Başar Can Kıvrak’la piyanolu üçlü konserleri verdi. Kanuncu Tahir Aydoğdu ve Ürdünlü piyanist Zina Asfour ile yurtdışında Ortadoğulu çağdaş bestecilerin eserlerini seslendirdi.

Çağ Erçağ ile bir sohbetimizde “Kuvartetin yanı sıra farklı kişilerle eğlenceli, zihnimi dinlendiren, hırssız, iddiasız, ego savaşı yaşanmayan çalışmalar yapıyorum” demişti.

Bu çalışmaların arasından geçen ay sürpriz bir albüm çıktı: ‘Aydınlıkevler’ Smokinli çellistin, haşarı ve hisli bir gence dönüştüğü albümde Ankara’nın Aydınlıkevler semtinde geçen çocukluk yıllarına pek çok gönderme yapıyor genç sanatçı.

Çinçin Mahallesi’nin yanı başında geçen yıllarda pavyoncuları, kabadayıları ve uyuşturucu bağımlılarını yakından gözlemlemiş Erçağ. Bazıları arkadaşı olmuş. Onlarla efkarlanıp arabesk dinlemiş, türküler söylemiş. Gece kulüplerinin orkestralarında çalmış.

İşte tüm bu izlenimler yeni albümün şarkılarında, müziklerinde yansıtılıyor. Bu arada türküler söylüyor Çağ Erçağ… “Divane aşık gibi dolanırım yollarda” diyor… “Uzun ince bir yoldayım” diyor. Alper Angın’ın sözlerini yazdığı iki aşk şarkısını seslendiriyor. Bana sorarsanız smokinli çellistin haşarı yüzünü görmek, duymak da güzel.

Siz farklı fikirdeyseniz, klasik repertuvardan uzaklaşmamaktan yanaysanız lütfen bir kenara not alın: Çağ Erçağ, Borusan Dörtlüsü’yle 11 Nisan’da Süreyya Operası’nda sahneye çıkacak. ‘Dört El, Dört Yay’ başlıklı konsere piyanist Ferhan ve Ferzan Önder Kardeşler de katılıyor. Rachel Grimes ve Nils Vigeland’ın dörtlü ve piyano ikilisi için bestelediği iki yeni eserin dünya prömiyeri de yapılacak.

PAYLAŞ