Topluluk bahçesine katılın

İstanbul Cihangir’deki Roma Parkı’nın bir köşesinde, iyi koşullar sağlayan çok güzel bir topluluk bahçesi buldum: İyi insanlar, iyi toprak ve üstüne üstlük iyi bir manzara...

799
PAYLAŞ

İnsanoğlu tarım devrimini, on bin yılı aşkın bir süre önce topluluk bahçeleriyle başlattı. İnsanlar güçlerini birleştirdi ve kendilerini, başkalarını da besleyebilecek duruma getirdiler. Ancak yıllar içerisinde tarımın şekli, biçimi ve içeriği pek çok kez değişti. Günümüzde, insanın bu denklem içerisinde neredeyse hiç yeri yok ve gıdalar her zaman insan tüketimi için de üretilmiyor. Şimdiyse topluluk bahçesi, adeta yeni ve muhteşem bir trend olarak geri döndü!

İstanbul Cihangir’deki Roma Parkı’nın bir köşesinde, iyi koşullar sağlayan çok güzel bir topluluk bahçesi buldum: İyi insanlar, iyi toprak ve iyi bir manzara. Bahçede insanları koordine eden, tüm planlama işlerini yapan ve bahçeyi permakültür prensiplerine göre tasarlayan çekirdek kadronun üyelerinden Rana Söylemez ile tanıştım. Neler yaptıkları hakkında sohbet ettik.

Topluluk bahçenize hangi ismi verdiniz? Burada kaç kişi çalışıyor?
Bahçemize, Roma Bostanı diyoruz. Sekiz ila 10 kişilik bir çekirdek ekibimiz ve onlarca gönüllü üyemiz var. Beş yüz kilometrekarelik bir alanda çalışıyoruz.

Çalışmalar ne zaman başladı?
İki yıl önce, Gezi eylemlerinin ardından bu alanda bir bahçe oluşturma girişimleri oldu ancak bu proje sadece birkaç ay devam etti. Biz bu bahçeyi oluşturmaya 17 Mayıs 2015’te başladık.

Bu fikir nereden çıktı?roma-bostanı-2
Kentlerde yaşayan, binaların arasında sıkışıp kalmış insanlarız ve toprağa dokunabileceğimiz bir yer arzu ediyoruz. İstanbul’da bunu yapabilecek az yer var. Hatta zaman zaman bu sınırlı yerler için mücadele etmek zorunda kalıyoruz. Bahçemizin yer aldığı alan kimseye ait değil. Burası eskiden çöplüktü. Biz burayı bir bahçeye dönüştürmeye karar verdik. Sürdürülebilir olması ve bundan önceki girişimle aynı kaderi paylaşmaması için bahçeyi permakültür prensiplerine göre tasarladık. Bahçecilik konusunda deneyimi olan veya olmayan herkesin katılmasını istedik.

Bahçeye katılmak için ne yapmak gerekiyor?
İsteyen, istediği zaman katılabilir. Sosyal medya hesaplarımızda ve www.romabostani.org adresinde paylaştığımız toplantılar düzenliyoruz. Deneyimsiz üyelere rehberlik ediyoruz. Aylık toplantılarımız için bir takvim oluşturmaya çalışıyoruz. Şu anda çekirdek ekip olarak ayda dört kez toplanıyoruz ve ayda iki kez daha geniş katılımlı toplantılar düzenlemeye çalışıyoruz.

Projenin ana hedefi nedir?
Doğayla yeniden bağ kurmak, kendi yiyeceğimizi üretmeyi ve başkalarıyla birlikte çalışmayı öğrenmek, rahat bir nefes alıp hayatın tadını çıkarabileceğimiz bir yere sahip olmak…

Sistem nasıl işliyor?roma-bostanı-3
Herkes kendi tohumunu getirip yetiştirebiliyor ancak üretilen her şey paylaşılıyor. Tüm vaktimizi bahçede çalışarak geçirmiyoruz; bazen müzik de yapıyoruz. Çocuklar için tohum bombası atölyesi ve yetişkinler için kompost atölyesi düzenledik. Bazen sadece manzaranın tadını çıkarmak için de bir araya geliyoruz. Hem yiyeceğimizi hem de vaktimizi paylaşıyoruz.

Topluluk bahçenizde uyulması gereken belli kurallar var mı?
İnsanların herhangi bir şey yapmadan önce bize danışması gerekiyor. Örneğin, birisi gelip kimseye haber vermeden bitkileri sularsa bu sorun yaratır. Ayrıca herkesin aletleri kullanırken dikkatli olmasını ve onları etrafta bırakmamasını istiyoruz.

İstanbul’da bildiğiniz başka topluluk bahçeleri mevcut mu?
Anadolu yakasında Kuzguncuk Bostanı var. Başka bilmiyorum.

PAYLAŞ