Ford Otosan engel tanımıyor

Ford Otosan, 1.6 milyar dolarlık yatırımla engelli dostu olarak inşa ettiği Yeniköy fabrikasıyla Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun 2015 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri’nde büyük ödülü aldı.

631
PAYLAŞ

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) geleneksel olarak düzenlediği Kurumsal Sosyal Sorumluluk organizasyonunda bu yılki büyük ödülü Engelli Dostu Bir Fabrika projesi çerçevesinde hazırlanan Yeniköy Fabrikası’yla Ford Otosan aldı. Fabrika; kapsayıcılık, etkililik, iyi uygulama, yenilikçilik ve sürdürebilirlik kriterlerinin tamamını içerdiğinden ödüle layık görüldü. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “2014’te hizmete sunduğumuz Yeniköy Fabrikamızı yüzde yüz erişilebilir Engelli Dostu Fabrika olarak inşa ettik. Üretim alanlarımızı engelli dostu haline getirerek; engelliler sanayi tesislerinde çalışamaz önyargısını yıktık. İleri engelli kategorisindeki istihdama da ağırlık verdiğimiz fabrikamızla, literatüre örnek bir eser kazandırdık.”

Kurulumu 16 ay sürdü
Koç Holding’in başlattığı Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesi kapsamında bir araya gelen gönüllü Ford çalışanlarının adım adım planlayıp geliştirdiği Ford Otosan Yeniköy Fabrikası’nın kurulumu 16 ay sürdü. Türkiye’de ilk olarak Down Sendromlu ve tekerlekli sandalyeli çalışanların istihdam edilebileceği şekilde, henüz proje aşamasından başlayarak tasarlanan Yeniköy Fabrikası için 2011-2014 yılları arasında 1.6 milyar dolarlık yatırım yapıldı. Bu sayede Ford Otosan bünyesinde çalışan 291 engelli vatandaşın 34’ü Yeniköy Fabrikası’nda istihdam edebiliyor.ford-otosan-yeniköy-fabrikası

Projeler devam edecek
Ülkem İçin Engel Tanımıyorum projesi çerçevesinde Koç Holding’in çalışmaları Yeniköy Fabrikası’yla sınırlı kalmıyor. Bir yandan Engelliliğe Doğru Yaklaşım gibi başlıklarda eğitimler verilirken bir yandan da fabrika, şirket binaları ve bayilikler bu projeye göre tasarlanıyor. Buna örnek olarak Eskişehir İnönü Fabrikası ve Kocaeli Gölcük Fabrikası’nda uygulamalar yapılırken, Sancaktepe’deki Ford Otosan Eğitim Merkezi ve Ford Otosan Mühendislik Merkezi tesisleri de engelli dostu olarak inşa edildi.
Ayrıca Ford bayi açılış prosedürüne engelli dostu olma koşulu eklendi. Her yeni açılan bayi engelli dostu olarak inşa ediliyor. Bir diğer hedef de Engelli Dostu Okul. Meslek Lisesi Memleket Meselesi projesi kapsamında kurulan Kocaeli Üniversitesi VKV Ford Otosan Gölcük İhsaniye Otomotiv Meslek Yüksekokulu engelli dostu olarak inşa edilerek eğitimde fırsat eşitliği sağlandı.

Yapılan çalışmalar
Kaynak atölyesi: Ergonomik sehpalar sayesinde işitme, ortopedik veya ampute engellilere uygun istasyonlar mevcut.
Montaj atölyesi: Tekerlekli sandalyeli çalışanlar için tasarlanmış Montaj Kapı Hattı ve down sendromlu çalışanlar için dizayn edilmiş proses hatları bulunuyor.
Kanka sistemi: Fabrikada engelli bireylerin oryantasyon sürecini kolaylaştırması için kanka sistemi oluşturuldu,
Özel ayakkabı ve transfer: Ortopedik engelliler için özel güvenlik ayakkabıları ve tekerlekli sandalyeli çalışanların transferi için tasarlanmış Transit Custom araç mevcut.

PAYLAŞ