Sebzeli balık çorbası

643
PAYLAŞ

Sevgili okurlar,
Kış mevsiminin en güzel ve anlamlı Şubat ayının heyecanı içindeyim. Kışın bu soğuk günleri, seyahatlerimizi, giyim kuşamımızı ve tüm sosyal hayatımızı değiştirirken mutfağımız da bu değişiklikten nasibini alıyor elbet. Yaz aylarının bize sunduğu muhteşem sebze ve meyveler gibi kış aylarının da bize sunduğu lezzetler var. Hele ki bizim mutfağımızda kış aylarının soğuk günleri için tasarlanmış muhteşem yemekler var, bakliyat, hamur işleri, sakatat yemekleri, turşular, balıklar…

Çocukluğumuzda kulağımıza çalınmış olan tavsiyeleri hatırlıyorum. Doktorlar haftada bir bakliyat, 15 günde bir sakatat yenmesini salak verirlerdi. Bugünkü tıp dünyasının da bu tavsiyelere itiraz etmeyecekleri gibi tasdik edeceklerini düşünüyorum. Zira bu yemekler tamamen doğal olduğu gibi, insanın severek ve ağız tadıyla tükettiği besinlerin vücuduna ayrıca şifalı olacağı kanaatindeyim.

Yeni tarifime geçmeden size bu soğuk günlerde zevk ile tüketeceğiniz bir kış menüsü vermek istiyorum. İşkembeli nohut yahnisi, ki tarifini geçen kış bu sayfalarda vermiştim, yeşil mercimekli bulgur pilavı ve lahana turşusu. Tarifimiz ise sebzeli balık çorbası. Afiyet olsun.

Malzemeler
500 gr temizlenip fileto edilmiş balık
50 gr küp doğranmış kereviz
50 gr küp doğranmış havuç
50 gr küp doğranmış kabak
50 gr küp doğranmış patates
2 baş soğan
100 gr tereyağ
50 gr un
500 cl süt
1 lt su
1 adet limon
2 adet defne yaprağı
25 adet tane karabiber
Tuz

Yapılışı
Balıkları temizledikten ve fileto ettikten sonra kalan kafasını, omurga kemiğini ve derisini, 2 baş soğan ve defne yaprağı ile birlikte 1 lt su içinde 30 dk kaynatın. Suyunu süzüp posayı atın ve balık suyunun içine sebzeleri atarak 15 dakika pişirin. Başka bir tencerede tereyağ ve unu 5 dakika kavurun. Sütü ilave edin ve karıştırın. Balık suyunu karışıma ilave edin ve doğranmış balıkları ekleyin. Tuz ve karabiberi ekleyerek kısık ateşte 15 dakika pişirin. En son limon suyunu ekleyerek bir taşım kaynatın. Sıcak servis edin.

PAYLAŞ