Solucan kompostu: Gübrenin şehirli hali

Yiyecek atıklarımızı gübreleştirmek, doğa ananın bize sağladıklarının bir kısmını ona geri vermek için yapabileceğimiz en önemli şeydir. Yeriniz kısıtlıysa, solucan kompostu pratik bir çözümdür.

1313
PAYLAŞ

Kentte, sokak hayvanlarından korunaklı yaklaşık bir metreküp alana ihtiyaç duyan, her ay karıştırılması ve ters yüz edilmesi gereken ve bahçe toprağı veya saksı bitkilerine eklenebilecek zengin bir gübre haline gelmek için üç ila altı ay arasında doğal bir sürece ihtiyaç duyan sağlıklı bir kompost yığını elde etmek zor olabilir. Eğer yeriniz kısıtlıysa, çürümüş yiyecekleri karıştırmayı ve ters yüz etmeyi pek istemiyorsanız ancak yine de atıklarınızı gübre haline getirmeye niyetliyseniz, solucan kompostu çok pratik bir çözümdür.

Solucan kompostu, genellikle kırmızı toprak solucanı, beyaz solucan ve diğer toprak solucanlarını kullanarak, çürümekte olan sebze ve diğer yiyecek artıkları, yataklama malzemeleri ve solucan gübresinden oluşan heterojen bir karışım elde etmek için kullanılan yöntem veya bu yöntemle elde edilen üründür. Bu solucanlar ısıya ve ışığa karşı hassastır ve herhangi bir müdahale olmadan daha iyi sonuç verirler. Bu nedenle onları kendi haline bırakırsanız tüm pis işleri sizin yerinize gerçekleştireceklerdir.

Solucan kompostu şehir ortamına çok uygundur. Çünkü ihtiyacınız olan sadece kap olarak kullanmak için orta boy bir kutudur. Sağlıklı bir sistem için mutfak lavabonuzun altına veya küçük bir balkona yerleştirebileceğiniz 20-30 litrelik bir kutu yeterli olacaktır. Hazır solucan kompostu bidonları satan yerleri İstanbul’da da bulabilirsiniz ancak siz de benim gibi kendi işini kendi yapma taraftarıysanız, bunu hazırlamakta zorlanmayacaksınız.

İlk olarak biri diğerinin içine sığacak iki kutuya ihtiyacınız var. Üstteki kutu kapaklı olmalı ve alt kısım dışında kutuların birbirine değdiği tüm yüzeyler mümkün olduğu kadar hava geçirmemelidir. Plastik kutular bu açıdan iyidir ancak tahta kutular da kullanabilirsiniz. Metal, solucanları rahatsız edecektir ve kesintisiz nem nedeniyle paslanacaktır. İki kutunun zeminleri arasında 4 ila 10 cm’lik boşluk olmasına dikkat edin. Çünkü fazla sıvı burada birikecek. Eğer boşluk yoksa üstteki kutuyu kaldırmak için güçlü destekler ekleyebilirsiniz. Bu desteklerin kutulara zarar vermeden kompostun ağırlığını taşıyacak kadar güçlü olması gerektiğini unutmayın.

Üstteki kutuyu alın ve her 3 santimetre arasında bir delik olacak şekilde alt kısmına delikler açın; burası tahliye alanı olacak. Ardından kutunun kapağına veya kutunun yan duvarlarının üst kısımlarına delikler açın; bu yeterince oksijen akışı olmasını sağlayacak. Solucanların içeri girmesini engellemek için deliklerin üstünü sinek teliyle kapatın.

Kapak ve alt kısım ışık geçirmez olmalıdır. Bu bölümleri boyayabilir veya kapatmak için karton kullanabilirsiniz. Ancak oksijen girişini engellememeye dikkat edin.

Solucan yataklaması, gazete kâğıdı şeritleri veya bir gece boyunca suda bekletilmiş kartondan yapılabilir. Mümkün olduğu kadar az mürekkep içeren kâğıtlar bulmaya çalışın. Kimyasal maddeler solucanları zehirleyebilir ve kompostunuzu da etkileyebilir.

Kompostunuzu fazla beslememeye dikkat edin; solucan çiftliğiniz düzene girene kadar birkaç hafta veya ay boyunca yavaş yavaş organik atıkları ekleyin. İstanbul’un kışı bu hassas hayvanlar için biraz sert olabilir. Onları dışarıda tutacaksanız soğuk günlerde içeri alın veya kutuların üzerini iyice örtün.

Başlangıçta kullanacağınız solucan ailesini bulmak için internette araştırma yapabilir veya hâlihazırda solucan kompostu olan bir arkadaşınızdan sizinle paylaşmasını isteyebilirsiniz. Bu hayvanlar 90 günde bir çoğaldığından ufak bir miktarla başlayabilirsiniz. Onlara doğru ortamı sağlarsanız birkaç hafta içinde iyi işleyen bir sisteme sahip olabilirsiniz.

Kendi çiftliğinizi kurmaya gerçekten niyetliyseniz, internetteki kompost forumlarına katılmaktan veya destek için bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Yeni evcil hayvanlarınızın keyfini çıkarın.

PAYLAŞ