Ev yapımı parfüm

Kendi parfümünüzü yapmak, mahallenizdeki bakkaldan birkaç temel malzemeyi satın almak kadar kolay. Zararlı kimyasal maddelerle haşır neşir olmak yerine gelin kendi parfümümüzü yapalım.

1456
PAYLAŞ

Güzel kokmayı herkes sever ve size özel bir koku, kalabalıklar arasında fark edilmenin eğlenceli bir yoludur. Ne yazık ki mağazalardaki o güzel şişelerin pek çoğu zehirli ve tehlikeli kimyasal maddelerle dolu. Hatta araştırmalara göre mağazalardan alınan parfüm ve kolonyaların içerdiği malzemeler bir dizi sağlık problemini tetikleyebiliyor. Alerjik reaksiyonlar, astıma benzer belirtiler ve kronik baş ağrıları, bu yaygın malzemelerin tetiklediği rahatsızlıklardan bazıları… Daha da korkutucu olan şu ki, zehirlilik seviyeleri bazı kanser türleri ve tiroit rahatsızlıklarıyla bağlantı kurulacak kadar yüksek olabiliyor.

Neyse ki iyi bir haberimiz de var! Kendi parfümünüzü yapmak, mahallenizdeki bakkaldan birkaç temel malzemeyi satın almak kadar kolay. Bu zararlı kimyasal maddelerle haşır neşir olmak yerine gelin kendi parfümümüzü yapalım.

Baz
Bu süreçte ilk adım parfümünüz için nötr bir baz seçme. Sıvı kıvamını elde etmek için votka gibi bir alkol türü seçebilirsiniz. Diğer bir seçenek yoğun olmayan bir yağ kullanmak; jojoba veya badem yağı bu yöntem için çok uygun. En yaygın formül alkol ve yağı 1’e 1 ölçüsünde karıştırmak ancak ikisini birden kullanmak zorunda değilsiniz. Hindistancevizi yağı daha koyu bir parfüm için kullanabileceğiniz iyi bir alternatif olacaktır. Ağır yağlardan hoşlanmıyorsanız, vücut spreyi yapmayı düşünebilirsiniz; bunun için işe filtre edilmiş su ve uçucu yağlarla başlayın.

Kişisel notalar
Şimdi deney yapma ve hangi kokuların size ve kişisel tarzınıza hitap ettiğini bulma zamanı. İşte bu noktada eğlence başlıyor! Süpermarketin doğal ürünler bölümünde hatta kurutulmuş bitki ve baharat reyonlarında biraz vakit geçirin! Hangi kokuların dikkatinizi çektiğine ve nasıl bir hava yaratmak istediğinize odaklanın. Çiçeksi kokular mı hoşunuza gidiyor yoksa nefis bir tatlı gibi kokmayı mı tercih ediyorsunuz? Kokuları zevkinize göre karıştırıp harmanlamanın sayısız yolu bulunsa da az çok takip edeceğiniz bir formül olması eşsiz ve karmaşık bir koku bulmanıza yardım edecek. Hoşunuza giden uçucu bir yağ seçin ve seveceğiniz karışımı elde edene kadar miktarlarla oynayın.

Uygulama
Size en uygun kombinasyonu bulduysanız, şimdi sıra tercih ettiğiniz uygulama yöntemini seçmeye geldi. Rulo bilyeler yağ bazlı parfümler için çok iyi; böylelikle nereye sürdüğünüzü tam olarak bilebilir ve kıyafetlerinize veya değerli eşyalarınıza bulaşmasını önleyebilirsiniz. Alkollü veya sulu karışımlar içinse sprey şişeler tercih edilmeli. Hindistancevizi yağı gibi daha yoğun bir bazla başladıysanız, şirin bir teneke veya cam kap en uygun seçimdir. Yoğun parfümler, kullanımı kolay ve dökülme riski az olduğundan makyaj çantanıza da iyi bir ilave olacaktır. Parfümünüzü, hâlihazırda sahip olduğunuz malzemeleri yeniden kullanarak saklamanın da birkaç yolu olabilir.

Temel noktaları öğrendiğinize göre artık keyifli bir şekilde kendi kokunuzu hazırlayacağınızı umuyoruz. Aklınızda soru işaretleri kaldıysa, işte size ilham verecek hızlı bir tarif:

Ev yapımı parfüm
(Küçük bir rulo bilyeli şişeyi doldurur.)

Malzemeler:
3 cl jojoba yağı
3 cl arıtılmış su
5 damla yasemin yağı
3 damla limon yağı
3 damla portakal yağı
3 damla sandal ağacı yağı

Not: Uçucu yağları internetten veya aktarlardan satın alabilirsiniz. Aldığınız yağın saf olmasına dikkat edin, böylece %100 güvenli olduğundan emin olabilirsiniz.

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri küçük bir şişeye koyun ve kapağını kapatıp hafifçe ileri geri sallayarak karıştırın. Bileklerinize, kulağınızın arkasına ve/veya boynunuza uygulayın. Parfüm ortalama olarak 2-3 saat etkisini koruyacak. Gün içinde ihtiyaç duydukça tekrar uygulayabilirsiniz. Kısacası hem çok güzel kokmak hem de kimyasallardan uzak durmak mümkün. Vücudunuz ve sağlığınız size yıllar boyu minnettar olacak. En güzel tarafı da herkes size özel (ve çevreye duyarlı) bu kokunun ne olduğunu öğrenmek için can atacak!

PAYLAŞ