Çukurcuma antikacıları

İstanbul’da ikinci el eşya deyince akla gelen ilk yer Çukurcuma. Turnacıbaşı Sokak üzerindeki dükkanlarda hem eski hem de retro mobilya ve aksesuarları bulabilmeniz mümkün.

2426
PAYLAŞ

Beyoğlu’nun Çukurcuma mahallesine bağlı Turnacıbaşı Sokak her türden eski ve antika eşyanın bulunabileceği dükkanlarıyla bir cennet niteliğinde. Üst ucundan İstiklal Caddesi’ne bağlanan, alt ucu da Ağa Hamamı sokak üzerinden Cihangir’e çıkan sokak üzerinde bu türde sayısız dükkan var. Tabii ki bu bölgedeki ikinci el eşya satan dükkanların tamamı antika satmıyor, tam tersine çoğunluğu 40’lı yıllardan 70’li yıllara uzanan dönemlere ait kullanılmış veya retro tarzda o dönemlerin modasına göre üretilmiş yeni eşya satmakta.

Çukurcuma bölgesindeki ikinci el eşya satan dükkanların tamamı bu sokak üzerinde bulunmuyor elbette. Turnacıbaşı’ndan Tophane’ye doğru inen dar sokaklar üzerinde dağınık halde irili ufaklı başka dükkanlar da bulmak mümkün, yine Turnacıbaşı’nı Cihangir’e bağlayan Ağa Hamamı Sokak üzerinde de bazı dükkanlar mevcut. Görüştüğümüz dükkan sahipleri ikinci el pazarının giderek daralmakta olduğundan bahsediyor. Ama neyse ki son dönemlerde artış gösteren dönem dizi ve filmleri bir umut ışığı olmuş sektöre. Dükkanların büyük bir kısmı bu tür prodüksiyonlara yaptıkları kiralamalarla dönüyor. Hatta bu anlamda o kadar tatminkar sonuçlar söz konusu ki, bazı dükkanlar bazı özel parçaları kiralamaya devam edebilmek amacıyla kesinlikle satmaktan imtina ediyorlar. Bu yüzden eğer buralarda alışveriş yapmak niyetindeyseniz, herhangi bir ürüne aşık olmadan önce dükkanın o parçayı satıp satmadığını sorduğunuza emin olun. Sonra kalp kırıklıkları yaşamamak için…

Peki, bu ürünler bu sokağa nereden geliyor? Satıcılar çok farklı kanallardan toplama yapıyorlar, kimi ürünler vefat eden bir kişinin evinden satın alınıyor, kimi ürünler ise yurtiçi ve yurtdışındaki bitpazarlarından geliyor.

Gelin sokak üzerinde kısa bir tur yapalım. Gezintimize sokağın alt ucunun bağlandığı Cihangir’dan başladığımızı varsayalım. Firuzağa Camii’nin şadırvanının karşı hizasından giren yol Ağa Hamamı Sokak’a çıkıyor. Bu yola girdiğimizde karşımıza çıkan ilk ikinci el eşya dükkanı sokağın solundaki Cihangir Antik. Bu dükkanda ikinci el mobilya, cam eşya, mutfak eşyası ve pek çok dekoratif obje satılıyor. Dükkan sahipleri kiralamadan ziyade satış odaklı çalışıyorlar. Tam karşısında, sokağın sağ tarafında yer alan 16 kapı numaralı küçücük dükkan ikinci el giysi satıyor. Yine, sol taraftan Cezayir Sokağı istikametine bağlanan Altıpatlar Sokak girişinde bir diğer küçük dükkan, hem en iyi ikinci el çantaları bulabileceğiniz hem de hasarlı çantalarınızı tamir ettirebileceğiniz bir yer.

Sokağın sol tarafından ilerlemeye devam ediyoruz. Karşımıza Mozk Vintage çıkıyor. Oldukça geniş bir dükkan. Özellikle retro mobilya üzerine yoğunlaşan dükkanda, ikinci el giysi ve dekoratif objeler de var. Son derece iyi düzenlenmiş bu dükkanda gezinirken kendinizi zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Mozk Vintage’ın kapı komşusu ise 15 kapı numaralı ve isimsiz bir dükkan. Burası özellikle cam eşya satıyor. Hem de kiralama yapıyorlar. İçeride göreceğiniz saydam yüzeylerin parlaklığı gözlerinizi kamaştıracak. Özellikle de murano camından yapılmış çanak, kül tablası vazo gibi objeler büyüleyici. Muranoya özel ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken bir yer burası.

Bu duraktan sonra adımlarınızı biraz hızlandırabilirsiniz çünkü artık Turnacıbaşı’na bağlanana kadar başka bir antikacı yok yolumuzda. Turnacıbaşı’nın başında, sokağın sola doğru kıvrıldığı köşede ise yine küçük ama büyüleyici bir vitrin bizi bekliyor. Antika mücevher, takı ve saat üzerine uzmanlaşmış bu dükkanda irili ufaklı binlerce obje var, meraklısı için.

Bu dükkanla beraber Turnacıbaşı Sokak başlamış oluyor. Sokak sola doğru uzanıyor. Bu istikamette yürürken birkaç dükkan aştıktan sonra yine antikacılar başlıyor. Karşınıza ilk çıkacak dükkan Can Antika. Kendisini diğerlerinden kapı önünde üst üste dizilmiş eski valizleriyle ayıran bu dükkanda sayısız ikinci el eşya türü var; cam, porselen ve elbette mobilya. Fakat dükkan sahipleri kiralama yapmayı ürünlerini satmaya tercih ediyorlar.

Caddenin tam karşısında Güney Ticaret var. Yanyana iki dükkanın birleşiminden oluşan bu devasa dükkanda hem uygun fiyatlı ikinci el mobilya ve objeler ki bunlara şilte bile dahil, hem de daha üst kalite cam eşya, dekoratif obje ve fincanlar bulabilirsiniz. Bu dükkanı geçince 55/A numaralı dükkanı göreceksiniz. Burada metal ve cam ağırlıklı antika objeler satılmakta. Hemen ilerisindeki İss Art and Antique adlı diğer bir küçük dükkan da aynı tür ürünler bulunduruyor.

Sokağın üst ucundaki Nostalji Antik’te ise çok çeşitli ürün var, eski piyanolardan aydınlatmalara, mobilyadan mutfak eşyasına aklınıza gelebilecek her şey mevcut. Özellikle 60’lı ve 70’li yılların ürünlerini toplayan bu dükkanda 40’lı ve 50’li yıllara ait ürünler de bulmak mümkün. Ürünler hem satılıyor hem de kiralanıyor. Dükkan sahipleri en ilgili müşterilerin yabancılar olduğunu söylüyor.

Bu dükkanla beraber Çukurcuma üzerindeki antikacı turumuz da son buluyor. Nostalji Antik’in ilerisinde Galasaray Hamamı’nın karşısından sokak sağa doğru kıvrılarak İstiklal Caddesi’ne bağlanıyor. O dönüşle beraber tüm ambiyans da değişiyor elbette. Dolayısıyla tavsiyem sağa dönmeden önce geriye dönüp son bir kez bu güzel ve huzur dolu sokağa bakmanız. Çünkü az sonra kendinizi kaosun içinde bulacaksınız.

PAYLAŞ