İstanbul’un tasarım adresleri

Son dönemin alışveriş trendi tasarım ürünlerle ilgili mağazaların sayısı özellikle İstanbul’da her geçen gün artıyor. Siz de bu işin meraklısıysanız, mahallenize en yakın adresleri haberimizde bulabilirsiniz.

2071
PAYLAŞ

NİŞANTAŞI

zeckieZeckie:
2006’dan beri Zeckie markasıyla koleksiyon hazırlayan Zekiye Koçarslan Neo-Artdeco stilindeki altın mücevherlerinde geometrik formlar kullanıyor. İnsan ergonomisine uyarladığı kare yüzükleri ve minimal tarzıyla, pop-art tarzında gümüş ve bronz ağırlıklı, stilize ve eğlenceli figürleriyle dikkat çekiyor. (www.zeckie.com)

 

Zmix:
2005 yılında Zeynep Tanrıyakul ve Zuhal Çınarzmix Elmasulu’nun kurduğu ZMix’te hem kendilerinin hem de Türkiye’den farklı tasarımcıların işlerini bulmak mümkün. Çoğunlukla mobilya ve aksesuar satılan mağazada konsepte uygun takı tasarımları da mevcut. Mobilyalarda ahşabın yanı sıra demir ve mermer kullanılırken aksesuarlarda seramik tercih ediliyor. Aynı zamanda beton, demir, geridönüşümlü malzemelerle yapılmış birçok ürün seçeneği de mevcut. Serkan Akyol’un yastık, kasnak, defter, bardak altı gibi ürünlerdeki baskıları, Doppiocotto’nun seramik aksesuarları ve pirinç malzemeden modern tasarımlarıyla Losh Design, mağazadaki 80 tasarımcıdan birkaçı. (0212 343 68 01)

cassette

Cassette:
Butik mağazacılıktaki 10 yılı aşkın tecrübesiyle Ulaş Şekeroğlu’nun Türkiye’deki tasarımcıları desteklemek için kurduğu Cassette, sadece Nişantaşı değil, Bağdat Caddesi ve Kanyon’da da hizmet veriyor. Daha çok özel tasarım ayakkabı modellerinin görüldüğü mağazada, hikayesi olan kolyeler, eğlenceli küpeler, saç aksesuarları, eldiven ve çantalar da mevcut. Tasarımını yaparken bir film ya da bir uygarlıktan etkilenebilen Safa Şahin, mimari ve müziği kendine ilham kaynağı olarak gören Ceren Keyman ve Murat Kaynun’un ayakkabıları ilginizi çekecek. Mağazada ayrıca Minush markasıyla Mine Atalar, Ahmet Baytar, Born Hippy, Lucid, Cicci Cocco, Gutav gibi diğer yerli tasarımcıların ürünlerini de bulabilirsiniz. (0212 234 41 04)

GALATA

Sntrl Dükkan:
Daha önce Eyüp’teki Santralistanbul’da müze mağazası olarak hizmet verilirken, müze kapanınca Galata’yasntrldukkan taşındı Sntrl Dükkan. Bu süreçte sadece bir tasarım dükkanı olarak değil, aynı zamanda atölye çalışmalarının da yapıldığı ‘hayvan dostu’ bir kafe olarak hizmet vermeye başlanıldı. Defni Sofuoğlu’nun sahibi olduğu mekan takıdan seramiğe, kırtasiyeden aydınlatma ürünlerine, ev dekorasyonundan ufak mobilyaya, çantadan çorap ve tişörte kadar pek çok ürünü bulabileceğiniz bir yer. Takılarda gümüş ve pirinç malzemeler kullanılırken, çantalarda deri, keçe, saten ve keten seçenekleri mevcut. Aydınlatmalarda ise pirinç borular, eski ateş tuğlaları ve metal kullanılıyor. Kağıt malzemelerin kullanıldığı papier mache ürünler ve tyvek malzemenin kullanıldığı portföy ve makyaj çantaları da ilginizi çekebilir. Janset Bilgin, Kinga Babacan, Burcu Okut, Hakan Aktuğ, Ümit Aybek, Ela Süer, Gamze Yalçın, Bige Ökten, Ulaş Uğur, Ayşe Türemiş ve Gamze Yalçın, mağazada ürünleri bulunan yaklaşık 70 tasarımcıdan birkaçı. (0212 243 18 68)

lunaparkLunapark:
2010’da aynı zamanda Lunapark Retail & Product Design’ın kurucu ortakları olan Murat Tamgüç ve Bertan Berk tarafından kuruldu. ‘Turkish very much’ konseptiyle kurgulanan Lunapark Shop’u ‘Türkiye’ye mal olmuş onca 100 yıllık markamız varken neden kıymetini bilmiyoruz’ sorusuna cevap olarak açtılar. 50 metrekarelik mağazada 150’den fazla Türk tasarımcı ve marka var. Mağazada 10 liralık broştan 800 liralık el yapımı deri çantaya kadar farklı kategori ve fiyatlarda ürün bulmak mümkün. Monjoie’nin Gaziantep’ten gelen örgü bebekleri, Yuka’nın doğal taş koleksiyonu, Urbanbake’in pirinç ve beton takıları, Bravoistanbul peştemalları, Hande Bilten ve Kulak’ın seramikleri, Zeytune’nin doğal sabunları, Boho Vesper’ın bamboo gözlükleri, Batya Kebudi’nin deri bileklikleri, Liff’in gerçek yaprak kolyeleri, Hasan Koca’nın deri çantaları ilginizi çekebilir. (0212 245 94 34)

Aphorm:
Çeşitli malzemeler kullanılarak tasarlanmış takılar, yıkanabilir kumaştan çantalar ya da dünyanın dört bir yanındaaphorm yaşayan tasarımcıların ürünlerini arıyorsanız, adres burası. Dükkan aynı zamanda mekanın sahibi Bilge Çiçekçiler’in takı tasarım atölyesi. Çiçekçiler takılarında gümüş, pirinç ve bronz malzemeyle çalışıyor. Ürünlerinde belirli bir forma bağlı kalmaktan kaçındığı için mağazanın adını Aphorm olarak seçmiş. Sipariş üzerine takı üretimi ve seramik ürün tasarımı da yapıyor. Bunlar arasında kupalar, espresso fincanları, tabaklar, raku tekniği ile yapılmış özel işler ve heykeller de var. Mağazada Çiçekçiler’in yakın dostu Eraydın Erdoğan’ın ev bitkileri ve seramikle harmanlanmış işleri de yer alıyor. Selçuk Derinöz’e ait bakır masklar, keçe çantalar, Dora Design’a ait kapı stoperleri bulunuyor. Burcu Sülek’in sünger kullanarak tasarladığı takılar, Manuk Durmazgüler’in pırlanta ve altın işlemeli mücevherleri, sedefkar Fatma Ayran’ın sedef işlemeli tasarımları ve tasarımcı Güliz Aydın’ın ürünleri de ilginizi çekebilir. (0212 293 02 17)

archive

Archive:
Mimar Çağla Daş’ın dört yıl önce açtığı mağazada alanında öncü uluslararası marka ve tasarımcıların, klasik ve çağdaş mobilya, aydınlatma ve aksesuarları yer alıyor. Bu isimler arasında Ceren Dabağ, Claudio Bellini, Enzo Mari, Erdem Akan, Hande Bilten, Arkaik, Brokis, Davide Groppi, Driade, Eumenes, Jspr, Kusch, Losh Design, Magis, Misela, Muzz Design, Nollt, Odun Design var. (0212 292 11 46)

Hiç:
2011’de Emel Güntaş’ın kurduğu Hiç Contemporary Crafts’ta sıradışı ve zamansız tasarımlar, gerçek el işi ustalarınınhic maharetleriyle yapılmış mobilyalar, Türkiye’nin değişik yörelerinden rengarenk halılar, demir, cam, seramik, ahşap aydınlatmalar, tekstil ürünleri, genç sanatçılara ait seramik ve porselenler, fotoğraflar, resimler, objeler ve takılar mevcut. Mağazada ürünleri yer alan tasarımcılar ise şöyle: Emel Güntaş, Melike Özer, Ahmet Gülkokan, Rıfat Özbek, Tulya Madra, Aylin Bilgiç, Toygan Eren, Rumisu (Deniz Yeğin&Pınar Yeğin), Mike Berg, Belkıs Balpınar, Golnar Tabibzade, Cüneyt Çelik, Ayşe Demirşahin ve Selen Özus. (www.hiccrafts.com)

KARAKÖY – TOPHANE

333km

333km:
İç mimar ve tasarımcı Deniz Duru’nun sahibi olduğu Fransız Geçidi’ndeki 333km’de Duru, hem üretiyor hem de ürünlerini satıyor. Mağazadan oldukça sade ve retro görünümlü ürünleri seçebileceğiniz gibi, dilerseniz özel sipariş vererek ürününüzü üç hafta içinde teslim alabiliyorsunuz. (0212 249 72 54)

 

Mae Zae:
İsmi, Sümer dilinde ‘Ben-Sen’ anlamına gelen mağaza geçen yıl Münire Alabaz tarafından ‘Why not now!’ sloganıyla açıldı. Burada vintage ve antika lamba, vazo, tabak, sehpa, saat gibi ürünler dışında Julia Wolman, Gegemade, Mia Rossa ve gÖZDE markasının özel tasarım takılarını da bulmak mümkün. (0212 288 77 68)

Atölye11:
Karaköy’de 2011 yılında Burcu ve Levent Çiplioğlu tarafından eski Türk Ortodoks kilisesi binasında açıldı Atölye11.atolye11 Dükkanda rengarenk koltuklar, puflar, aksesuarlar, ipek şallar ve takılar var. Aydınlatma elemanları ve aksesuarlarda hem geçmişin izlerini hem de modern çizgiyi bir arada görmek mümkün. El yapımı mücevher kutuları özgün tasarımları ve birbirinden çarpıcı renkleriyle dikkat çekiyor. El yapımı ipek yastıklar üzerinde yine el işi Anadolu Motifleri mevcut. Tasarımcı Deniz Barlas’ın gümüş, cam ve ipek malzeme kullanarak hazırladığı takılar, Olça Tansuk’un cam, ayna ve mozaik kullanarak hazırladığı tasarımlar ilginizi çekebilir. (www.atolye11.com)

hammHamm:
Muhammet Taşlı ve İdil Özbek tarafından açılan mağazada mobilya, aydınlatma ve ev aksesuarları çeşitlerini bulmak mümkün. Ürünlerde masif meşe, mermer, demir, pirinç ve bakır malzeme kullanılıyor. Seramikte Atelier 13, ZKC, Kulak Atölye, Ceyda Bozkurt; tekstilde Chouchette, Bagen, Çuvalist, BİST, Mekhann, Mesele ile çalışıyorlar. (www.hamm.com.tr)

BEBEK

Simple Life:
1998’de Şebnem ve Meltem Berker’in kurduğu mağazada insan sağlığına duyarlı, kaliteli ve şık tasarımlar var. Ürünleri kendi tasarımcıları hazırlıyor. Her ay ‘Sanatçı Günleri’ adıyla düzenledikleri brunch’larda sanatçı ve ürünlerini müşteriyle buluşturuyorlar. Ev tekstilinden aksesuara ya da sabun ve şampuan gibi doğal ürünlere kadar pek çok şeyi bulmak mümkün. (0212 263 87 81)

Chic Town Deco:
Mimar ve iç mimar Tülay Beşir’in kurduğu mağazada İtalya’dan Dialma Brown ve Kartell Ferruccio Laviani, Almanya’dan Tom’s Company, İspanya’dan Mona Casa Design, Fransa’dan Ateliers gibi markaların ürünleri yer alıyor. Koltuk, sandalye ya da şifonyer gibi mobilya ürünlerinden aydınlatmaya, ev tekstilinden çeşitli ev aksesuarlarına kadar her şey var. (0212 263 93 01)

KADIKÖY

Atölye Butka:
Yıldız Bakkal’da Ali Argun ve Ceren Şakar’ınatolyebutka kendisine ait tasarımları sergilediği dükkandaki ürünlerin çoğu ahşap ve seramikten hazırlanıyor. Paletten tasarlanmış raflar, sehpalar ya da koltuklar ilgi çekici. Eski konserve kutusundan dönüştürülerek tasarlanan abajurlar, ahşap çamaşır sepeti ya da ikili mozaik sehpayı mutlaka görün. (www.atolyebutka.com)

Modda:
Adından da anlaşılacağı gibi Moda’da yeni açılan tasarım mağazasında kıyafetten seramik eşyalara, takıdan dekorasyon ürünlerine kadar pek çok şey bulmak mümkün. Birlikte çalışılan tasarımcılar arasında Duygu Temur, Dodo Seramik, Ebrulu İşler, Melike Gündüz, Tamer Hazer, Tülin Edgüer, Tırtıl Design ve Hoşaf Atölye var.(www.moddakadikoy.com)

agarapati leatherAgarapati Leather:
Enes Ural’ın 2008’de hobi olarak başlayıp 2014 yılında Agarapati Leather markasına dönüştürdüğü deri çantalar, hem erkek hem de kadın kullanımı için ideal. Burası aynı zamanda kendisinin atölyesi. Sadece deri çanta çeşitleri hazırlanan Agarapati’ye gittiğinizde, alışveriş yaparken bir yandan da Ural’ın nasıl çalıştığını görebilirsiniz. (www.agarapati.com)

Atölye Yeti:
2013 yılında Aytül Üce, Ayça Kızıltoprak ve Barış Kızıltoprak tarafından kurulan Atölye Yeti’nin Moda’daki dükkanında hem kendi tasarladıkları takılar satılıyor hem de düzenli olarak atölye çalışmaları yapılıyor. Her ürünü elde boyadıklarını da söylemeden olmaz. (0536 264 95 53)

bizon

 

Bizon:
Moda’daki bir diğer tasarım mağazası da Bizon. Seçil Abdişler’in takı ve heykel tasarımları ile Murat Gökçe Yılmaz’ın seramiklerine göz atılabilir. (0216 345 87 02)

 

PAYLAŞ