Faselis artık dünya vatandaşı

Halkla ilişkiler sektöründeki boşluğu dolduran fikriyle Faselis’i kuran Aydın Sün, Türkiye’de 7 yılda gerçekleştirdiği %30’luk büyümeyi şirket merkezini Hollanda’ya taşıyarak Avrupa ve Amerika’da devam ettiriyor.

1090
PAYLAŞ

2008’den bu yana web tabanlı medya veritabanı ve basın bülteni gönderim platformu olarak hizmet veren BSNODS, artık sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da hizmet veriyor. Avrupa başta olmak üzere pek çok dünya ülkesine açılmak için şirketin merkezini Hollanda’ya taşıyan CEO Aydın Sün, bu süreçte şirketin adını da değiştirdi. Şirket, hem her dilde kolay okunabilmesi hem de Türkiye’yi temsil etmesi adına Antalya’daki Phaselis antik kentinin Türkçe okunuşu olan Faselis olarak dünya çapında hizmet vermeye başladı.

7 yılda %30 büyüme
Tabii bu dönüşüm sadece isim değişikliğiyle kalmadı. Şirket, 7 yılda %30 oranında büyüme kaydetti. 2008 Ağustos ayında devreye giren sistem, şirketin toplam cirosunu 2009’da 100.000 TL’ye çıkardı. Bu rakam 2011’de 1 milyon lirayı, 2014’te ise 2.5 milyon lirayı aştı. Aydın Sün, 2015’i de 3.3 milyon lira ciro ile kapatacaklarını söylüyor.

Bunun nasıl gerçekleştiğini Sün şöyle anlatıyor: “İlk yıl 2-3 adet olan ajans müşterimiz bugün 190’ın üzerinde. Halkla ilişkiler ajansıyla çalışmayıp bizden hizmet alan 70’in üzerinde kurum da mevcut: Ülker, Renault, Vakko, Adidas, İpekyol, BKM, Medikal Park… Ayrıca TEGV, Doğa Derneği, LÖSEV gibi 20’ye yakın STK’ya altyapımızı açarak destek oluyoruz. 2010’da ilk ofisimizi tutup ilk personelimizi aldık. Bugünse 24 kişinin çalıştığı bir kadromuz var.”

Cironun 1/4’ü dönüşüme harcandı
Hollanda Dış Yatırım Ajansı’nın (NFIA) da katkılarıyla Hollanda’yı Avrupa pazarı için merkez olarak belirleyen Aydın Sün, 2016 bizim büyüme yılımız olacak, diyor. Hollanda’nın ardından gelecek yıl San Francisco merkezli ABD operasyonu da başlayacak. Ardından Almanya, Fransa, Belçika ve İsviçre ile de çalışmalar yürütülecek.

2017’de ise AB’deki diğer ülkeler, Kanada, Meksika ve Brezilya pazarlarına girilmesi planlanıyor. Sadece şimdiye kadarki yurtdışı operasyonu için son iki yıldır şirket cirosunun 1/4’ü ayrıldı.
Halen kazançlarını Türkiye pazarında yakaladıkları %30 büyümeyle sağladıklarını söyleyen Sün, 2016’da diğer ülkelerin de faaliyete geçmesiyle üç haneli rakamlarda büyüme hedeflediklerini belirtiyor.

Bu dönüşüm ve büyümeye istihdam açısından bakıldığındaysa her yeni ülkeye girişte yaklaşık 10 yeni personelin alımı demek oluyor.

Sistem nasıl işliyor?
Faselis temelde web üzerinde çalışan bir medya veritabanı. Bünyesinde kategorize edilmiş şekilde Türkiye genelindeki tüm basılı, görsel, işitsel ve online yayınların iletişim bilgileriyle birlikte haber ve editöryal ekiplerin bilgileri de bulunuyor. Bunlarla sistem üzerinde dağıtım listeleri oluşturuluyor.

Kullanıcılar sisteme basın bülteni ve görselleri yükleyip gönderim listesini seçiyor ve Faselis aracılığıyla e-posta gönderiyor. Tabii bunu yaparken görsel ve dosyaları ek olarak değil, e-posta içerisine entegre şekilde gönderdiği için e-posta boyutları karşı tarafı rahatsız etmemiş oluyor. Sistem ayrıca kullanıcılara, gönderimleriyle ilgili kimin okuduğu, kimin görsel veya dosyaları indirdiği gibi bilgileri gerçek zamanlı raporlarla sunuyor.

Yaşadığı sorunlar projeyi doğurdu
Hem sektördeki boşluğu dolduran hem de 7 yılda cirosu %30 büyüyen Faselis’in arkasındaki isim ise CEO Aydın Sün. 42 yaşındaki Bursalı girişimci, bilgisayarla Darüşşafaka Lisesi’ndeyken tanıştı. Bilime ve bilim kurguya da meraklı bir çocuk olarak, yazılımın kendisine geleceği inşa etme gücü verdiğini, bu yüzden de kariyer planlarını bu yönde yaptığını söylüyor.

Eğitimine Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı’nda devam eden Sün’ün ilk girişimcilik deneyimi üniversiteyi bitirince yazılım firması kurmasıyla oldu. Faselis’in ortaya çıkışını ise şöyle anlatıyor: “Proje, iletişim sektöründe çalışırken yaşadığım sorunlara çözüm olarak ortaya çıktı. Ama yıllardır kod yazmamıştım. Bu nedenle projemi ihaleye çıkarıp seçtiğim firmaya kendi finansal kaynaklarımı kullanarak (ki o gün için kazandığım aylık ücretin 5 katı bir maliyet ediyordu) ilk versiyonu yazdırdım.”

Halen Faselis’in en küçük problemiyle bile bizzat ilgilenen Aydın Sün, başarılarının Türkiye’den sonra Avrupa ve Amerika’da da istikrarlı bir şekilde devam edeceğini söylüyor.

PAYLAŞ